Lietuvoje pirmą kartą aptikta „Delta“ koronaviruso atmaina iš Indijos

 • Teksto dydis:

Lietuvoje pirmą kartą aptikta nerimą kelianti „Delta“ koronaviruso atmaina, pirmą kartą užfiksuota Indijoje, ketvirtadienį pranešė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL).

Jos duomenimis, šią savaitę taip pat aptiktas 621 britiškasis arba vadinamasis „Alfa“ varianto atvejis, taip pat 21 Anykščiuose aptiktos viruso linijos (B.1.620) atvejis bei vienas braziliškasis arba „Gama“ varianto atvejis.

Epidemiologas Gytis Dudas sako „Delta“ variantas variantas pasižymi tiek ženkliai padidėjusiu perdavimo efektyvumu (apie 60 proc. didesnis lyginant su „Alfa“ variantu), tiek stipriai (apie 6,8 karto) sumažėjusiu neutralizuojančių antikūnų efektyvumu pasiskiepijus arba persirgus kita atmaina.

Pasak jo, nors šis variantas pasižymi padidėjusia tikimybe užsikrėsti pasiskiepijus ar persirgus kita atmaina, tyrimai rodo, kad skiepijimas viena vakcinos doze („Pfizer“ arba „AstraZeneca“) nuo simptomų užsikrėtus „Delta“ atmaina apsaugo 33,5 proc., o pasiskiepijus abiejomis dozėmis – 80,9 procento. Asmenys, paskiepyti abiejomis vakcinos dozėmis, taip pat yra 92–96 proc. apsaugoti nuo gydymo ligoninėse užsikrėtus šia atmaina.

Be kita ko, G. Dudas sako, kad naujausias „Gama“ varianto atvejis yra ketvirtasis šios atmainos įvežimas į Lietuvą.

„Iki šiol „Gama“ variantas Lietuvoje valdytas ganėtinai sėkmingai ir nėra duomenų, kad jis cirkuliuotų nuolat. Priminsiu, kad pirmasis Lietuvoje aptiktas „Gama“ varianto atvejis buvo aptiktas pas keliautoją. Iki šiol nėra įrodymų, jog asmuo perdavė infekciją kam nors kitam. Kiti du „Gama“ varianto įvežimai įvyko Bezdonyse ir Pasvalyje, abiem atvejais sekoskaita patvirtino po du atvejus abiejose gyvenvietėse“, – teigė jis.

Epidemiologo teigimu, Šios savaitės sekoskaitos duomenyse taip pat buvo aptikti keturi galimai epidemiologiškai susiję „Alfa“ varianto atvejai, kuriuose sekoskaita taip pat nustatė S baltymo E484K mutaciją.

„Ši mutacija yra siejama su sumažėjusiu antikūnų efektyvumu persirgus atmainomis be šių mutacijų ar pasiskiepijus ir yra viena iš raktinių mutacijų kitose rūpestį keliančiose ir stebimose atmainose – „Beta“ (B.1.351) ir „Gama“ variantuose (P.1)“, – nurodė jis.

Epidemiologo teigimu, Jungtinė Karalystė vasario gale stebėjo ribotą „Alfa“ varianto, įgijusio E484K mutaciją, cirkuliavimą. JAV Oregono valstijoje kovo pradžioje taip pat stebėta „Alfa“ varianto, įgijusio E484K mutaciją, infekcijos grandinė.

„Tas pats atsitiko Lietuvoje – viena iš daugelio Lietuvoje cirkuliuojančių „Alfa“ varianto linijų įgijo E484K mutaciją ir sukėlė mažiausiai keturis sekoskaita aptiktus ir greičiausiai susijusius atvejus. Panašus atvejis Lietuvoje stebėtas ir gegužės viduryje, kuomet buvo rastas „Alfa“ varianto atvejis su nepriklausomai nuo visų kitų atvejų įgyta E484K mutacija, tačiau nebuvo aptiktas tolimesnis šios linijos plitimas“, – aiškino G. Dudas.

Jo teigimu, Lietuvoje papildomos mutacijos neįgijęs „Alfa“ variantai sukelia virš 90 proc. visų koronaviruso infekcijų, tad skiepai prieš šią atmainą veikia beveik vienodai efektyviai.

„Tačiau iš kitų tyrimų žinome, kad būtent E484K mutacija gali reikšmingai sumažinti natūralios infekcijos metu arba po skiepo susidariusį antikūnų atsaką, todėl į šiuos „B.1.1.7+E484K” atvejus bus reaguojama intensyviau“ – sako G. Dudas.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro laboratorijoje ištirta 550 ėminių, iš kurių 536 atvejai priklauso „Alfa“ variantui, taip pat šioje laboratorijoje nustatyti šeši nauji Anykščiuose aptiktos viruso linijos atvejai. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų laboratorijoje ištirta 60 ėminių, iš kurių 52 atvejai priklauso „Alfa“ variantui, taip pat šioje laboratorijoje nustatyti du nauji B.1.620 atvejai.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro laboratorijoje ištirti 48 ėminiai, iš kurių 33 atvejai irgi priklauso „Alfa“ variantui, taip pat šioje laboratorijoje nustatyta 13 naujų Anykščiuose aptiktos viruso linijos atvejų, po vieną „Gama“ bei „Delta“ variantą.

Pastaroji viruso atmaina Lietuvoje aptikta pirmą kartą.

Iš viso iki šiol Lietuvoje, pagal NVSPL koordinuojamą sekoskaitos projektą, atlikta 12 tūkst. 220 ėminių sekoskaita, aptikti 8268 britiškosios atmainos atvejai, 13 Pietų Afrikos („Beta“) atvejų, 211 Anykščiuose aptiktos, šeši „Gama“ ir vienas „Delta“ viruso atmainos atvejai.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Ir per ka?,per čmošnikus transpotininkus?Milijonus uždirba, algų mokėti nenori,tai visokius čiurbanus-zarazas prisiveža i Lietuva.Per juos bus amžinas karantinas.Ar ne jū dėka ir grynūjų pinigų naikinimo vajus buvo prasidėjas.???

Valio

Valio portretas
O dar nepasirodė viruso atmata "Žagarės išangė"?

ŠIMONYTES MUTACIJA. KORONE

ŠIMONYTES MUTACIJA. KORONE portretas
PRASIDES RUDENI. BUS LIETUVIŠKOJI
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių