Lietuvoje nustatyti du koronaviruso omikron atmainos atvejai

Lietuvoje nustatyti du koronaviruso omikron atmainos atvejai.

Jie nustatyti atlikus papildomus mėginių tyrimus Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros (NVSPL) ir Vilniaus universiteto Santaros klinikų laboratorijose, trečiadienį spaudos konferencijoje patvirtino sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

„Turime laboratoriniais tyrimais patvirtintus du atvejus“, – sakė ji.

Viceministrė patvirtino, kad tai yra įvežtinis atvejis ir kad „kalbame apie Čekiją“, bet daugiau informacijos sako kol kas negalinti suteikti dėl duomenų apsaugos reikalavimų. Anot jos, du atvejai nustatyti iš kartu tirtų keturių įtartinų mėginių. Visi asmenų kontaktai yra nustatyti.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) vėliau patvirtino, kad abu minėti atvejai yra „susiję su kelionėmis į užsienį“, tačiau jų abiejų tarpusavio sąsajų nenustatyta.

NVSPL patvirtino BNS, jog iš viso šiuo metu tiriama dar 16 įtartinų mėginių, jų rezultatų tikimasi ketvirtadienį.

Savo ruožtu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus padalinio vadovė Rolanda Lingienė teigia, kad jau prieš kelias dienas gavus informaciją apie įtariamus omikron atvejus, dėl kiekvieno jų atlikti išsamesni epidemiologiniai tyrimai, izoliuota 70 asmenų.

„Izoliaciją be galimybės susitrumpinti paskyrėme daugiau nei 70-čiai žmonių, turėjusių sąlytį su užsikrėtusiaisiais. Summa summarum – šimtai skambučių, ilgos valandos pokalbių, siekiant užsitikrinti, kad jokia, net menkiausia detalė, neprasprūstų“, – feisbuke rašė R. Lingienė.

Iš viso šiuo metu tiriama dar 16 įtartinų mėginių.

Pasak jos, šios atmainos plitimo visuomenėje kol kas dar nestebime, tačiau „tai tik laiko klausimas“.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada parengti rekomendacijas plintant šiai atmainai.

Anot A. Bilotienės-Motiejūnienės, bus rekomenduojama vengti susibūrimų, įvertinti, kokius renginius ar susitikimus galima atidėti, dėvėti kaukes, respiratorius, o esant simptomams, nedelsiant registruotis ir atvykti į mobiliuosius punktus testui.

Viceministrė neabejoja, kad omikron atvejų artimiausiu metu bus nustatoma ir daugiau. Specialistai taip pat pritaria, kad ši naujoji atmaina netrukus išstums paplitusią deltą atmainą.

„Ši atmaina turi keturis kartus didesnį užsikrėtimo lygį (...). Tie, kas jau yra vakcinavęsi anksčiau nei prieš 4-6 mėnesius, turėtų pagalvoti dėl sustiprinančiosios dozės“, – sakė ji.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Biobanko vadovas Danielius Naumovas tvirtino, kad omikron atmainos plitimas priklausys nuo gyventojų sąmoningumo ir rekomendacijų laikymosi. Vis dėlto jis pažymi, jog alfa atmainai išplitus per maždaug keturis mėnesius, o delta atmainai – per du, naujausioji atmaina gali išplisti dar greičiau.

NVSPL specialistas Lukas Žemaitis sakė, kad įtartini mėginiai paimti dar praėjusią savaitę, ketvirtadienį. NVSPL, nustačiusi tam tikras mutacijas, būdingas omikron, nusiuntė keturis mėginius į Santaros klinikas, kur ir nustatyta minėta omikron atmaina.

„Panašu, kad šie du atvejai yra kilę iš to paties šaltinio“, – sakė jis.

L. Žemaitis pasakojo, kad NVSPL dar ketvirtadienį gavo signalą iš vienos laboratorijos, atliekančios PGR tyrimus, jog yra keletas mėginių, kuriuose aptikta specifinė mutacija, būdinga ir omikron atmainai. Pakartotiniai tyrimai NVSPL patvirtino įtarimus, penktadienį mėginiai išsiųsti į Santaros klinikas.

Nei jis, nei kiti spaudos konferencijos dalyviai kol kas negalėjo pasakyti, ar COVID-19 omikron atmaina užsikrėtę asmenys buvo paskiepyti ir žadėjo, jog daugiau informacijos bus paskelbta vėliau trečiadienį.

Pasak L. Žemaičio, tiriama ir daugiau įtartinų atvejų, rezultatai turėtų paaiškėti ketvirtadienį. Mėginiai, jo teigimu, atkeliavę iš skirtingų miestų.

D. Naumovas akcentavo, kad konkreti COVID-19 atmaina patvirtinama tik atlikus genetinį sekoskaitos tyrimą, užtrunkantį kelias dienas, nes pirminiai rezultatai gali parodyti tik vieną mutaciją, kai, pavyzdžiui, omikron atmaina jų turi per 50. 

Specialistai taip pat pabrėžė, kad sustiprinančioji dozė gali efektyviai apsaugoti ir nuo omikron atmainos.

Didelį skaičių mutacijų turintis COVID-19 variantas, pirmąkart aptiktas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) praėjusį mėnesį, paskatino viso pasaulio šalis įvesti kelionių iš Pietų Afrikos šalių draudimus bei atnaujinti vidaus apribojimus, siekiant sulėtinti viruso atmainos plitimą.

Ekspertai įspėja, jog omikron atmaina plinta greičiau nei pasaulyje šiuo metu dominuojanti delta atmaina. Viena to priežasčių – sumažėjęs vakcinų veiksmingumas. Vis dėlto, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, susirgimas šia atmaina sukelia ne tokius sunkius simptomus.

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas:

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Pensininkas

Pensininkas portretas
Puolami, kaltinami sveiki, sveikata besirupinantys zmones, o cia kaip visad visos bedos su keliauninkais ir nieko nedaroma. Islipo is lektuvo, testas ir saviizolecija, kol neatlikti tyrimai.. baisu du grizo, kontaktas su 70 zmoniu.

pritariu

pritariu portretas
Tam KLP . Pasitikėkite mokslu, lobotomija jums neabejotinai padėtų.

tai

tai portretas
> KLP Jau gavai ketvirtą dūrį į kairį makaulės pusrutulį.?
VISI KOMENTARAI 19
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių