Laiko pokyčiai – stresas organizmui

Nuo kitos savaitės taps kur kas sunkiau keltis nei įprasta. Paskutinįjį kovo sekmadienį laikrodžio rodykles reikės pasukti viena valanda į priekį. Medikai pripažįsta, kad tokie pokyčiai neigiamai veikia žmogaus organizmą.


 

Nuo kitos savaitės taps kur kas sunkiau keltis nei įprasta. Paskutinįjį kovo sekmadienį laikrodžio rodykles reikės pasukti viena valanda į priekį. Medikai pripažįsta, kad tokie pokyčiai neigiamai veikia žmogaus organizmą.

Kelsimės anksčiau

Šiemet laikrodžių rodykles sukti reikės šį sekmadienį, 3 val. nakties. Tuomet oficialiai bus pereita prie vasaros laiko.

Toks kasmetis laiko kaitaliojimas nuolat sulaukia didelio gyventojų nepasitenkinimo. Tai ypač jaučiama pavasarį, kai perėjus prie vasaros laiko tenka keltis anksčiau.

Ko gero, daugelis sutiktų, kad energijos ir pinigų taupymas aukojant žmonių sveikatą – žalingas. Tam pritaria ir medikai, ir psichologai, ir tėvai, kuriems tenka kovoti su periodiškai, kai pakeičiamas laikas, pasireiškiančiu vaikų irzlumu ir padidėjusiu jautrumu.

Vienareikšmiškai prieš laiko kaitaliojimą nusiteikę ir neurologai. Respublikinės Klaipėdos ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja Sigutė Mažonytė teigė, kad turime gyventi išvien su gamta, o ne vadovautis Europos Sąjungos teikiamomis direktyvomis.

Sukelia nepatogumų

"Žmonėms būna sunku prisitaikyti prie laiko pasikeitimo. Manau, kad tokios kančios nėra vertos galimos ekonominės naudos, todėl siūlyčiau palikti laiką visuomet tokį pat. Tai, be abejonės, veikia žmonių nuotaikas, būseną ir daugeliui sukelia prieštaringų jausmų", – sakė medikė.

S.Mažonytei antrino ir kiti uostamiesčio neurologai. Nors gydytojai pabrėžė, kad dramatizuoti neverta, tačiau daugelis jų taip pat pripažino esantys nepatenkinti tokiomis kasmetėmis laiko permainomis.

Anot jų, žmonėms laiko pakeitimas sukelia tam tikrų nepatogumų ir kiekvieną veikia įvairiai: vieni tai išgyvena sunkiau, kiti – lengviau.

Gydytojai neurologai tikina, kad tai sutrikdo biologinį laikrodį ir organizmas adaptaciniu laikotarpiu patiria stresą. Dalis žmonių jaučia mieguistumą, darbingumo sumažėjimą. Bet tai yra laikini dalykai ir per daug dramatizuoti situacijos esą nereikėtų.

Vaikai tampa irzlūs

Tėvai ir vaikų darželių darbuotojai pastebi, kad laiko kaitaliojimas stipriausiai veikia mažuosius. Anot jų, vaikams tai sudėtingas, psichologiškai jautrus laikotarpis.

Dviejų vaikų mama pasakojo, kad ašaros, susierzinimas, vangumas pavasarį ir ypač balandžio pradžioje – periodiškas reiškinys, pasunkinantis kasdienę buitį.

"Vaikų organizmas išsibalansuoja, tenka ir specialių arbatų gerti, kad miegas būtų ramesnis. Gal kiti to nepatiria, tačiau maniškiai rytais būna be galo irzlūs. Gerą valandą mokykloje žiovauja, sunkiai įsijungia į darbą, todėl sulaukia ir mokytojų pastabų. Tačiau pabarimas juk nepadės, jei vaikai fiziškai nėra pasiruošę priimti informacijos. Aš galiu juos nuvaryti miegoti kad ir 19 val. vakaro, tačiau naudos bus maža, jei jie vartysis lovoje, negalėdami užmigti", – kalbėjo pašnekovė.

Oficialių tyrimų nėra

Vieno uostamiesčio privataus darželio atstovai sakė, kad vaikams pirmąją savaitę būna tikrai sunku, tačiau vėliau tenka prisitaikyti prie laiko pokyčių. Darželio vadovai pripažino, kad nereikalauja vaikų atvesti labai anksti.

Tiesa, oficialių duomenų apie tai, kokią įtaką laiko keitimas daro žmonių organizmui, nėra. Nors Vyriausybė ketino atlikti tyrimą apie laiko sukiojimo poveikį ir buvo pasiruošusi tam skirti 12 tūkst. litų senąja valiuta, tačiau, neradusi tinkamos agentūros, pinigus panaudojo kitur.

Vasaros laiku, kaip ir kitos Europos Sąjungos valstybės, Lietuva gyvens septynis mėnesius, t.y. iki spalio 31 d. Tada laikrodžių rodykles pasuksime viena valanda atgal ir pereisime prie sezoninio laiko. Taip laikrodžių rodykles dukart per metus sukiosime mažiausiai iki 2016-ųjų.NAUJAUSI KOMENTARAI

ww

ww portretas
As jau tikejausi,kad musu seimas ateis i prota ir panaikins ta nelemta laiko kaitaliojima,bet kur tau! Nors visur rasoma,kad nauda,esa del sutaupomos el.energijos,nera paskaiciuota ir niekas nezino,ar verta taip rizikuoti gyventoju sveikata,vistiek daroma tas pats. O ar valdziazmogiai pagalvojo,kad pavasari organizmas ir taip nusilpes po ziemos,o cia dar vienas smugis,tas laiko paankstinimas? O vaikams kaip? Ir taip jau visi isvarge,perbale,bet valdziai nusispjaut - kaitalioja ir tiek. Gal laikas savo protu vadovautis,o ne Briuselio nurodymais?

L

L portretas
Man tai stresas būna rudenį kai įveda žiemos laiką ir nelieka vakarų sau. Pavasarį vėl viskas gerai.

fredis

fredis portretas
viskas cia ok su tuo laiku.Palikit vasaros laika ir baigtas kriukis,o tai kaip tik pavasaris vis gasdina ir gasdina nebutais dalykais.Apie Kauno gatviu duobes arba apie uzstrigusi Panemunes tilta geriau rasykite
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių