Kondicionierius – atgaiva ar liga?

Neatsargus naudojimasis kondicionieriais gali ne tik atšaldyti, bet ir peršaldyti. Kaip saugotis nuo karščio, kad vasarą nekankintų varvanti nosis ar kaklo skausmai?

Sukelia sunkių negalavimų

"Ventiliacijos-kondicionavimo sistema yra lyg savotiški pastato plaučiai: sistema užtikrina, kad oras patektų ir išsiskirtų iš pastato, yra atsakinga už oro temperatūrą bei kokybę", – paaiškino Kauno klinikinės ligoninės 1-ojo vidaus ligų skyriaus vedėjas docentas Alfredas Bagdonas.

Nors ši sistema sukuria komforto sąlygas ir padidina mūsų darbingumą karštuoju metų laiku, deja, gali sukelti ir sveikatos sutrikimų, ypač, kai naudojama netinkamai.
Dažniausiai pasitaikantys sveikatos sutrikimai susiję su gleivinių dirginimu. Tai akių junginių perštėjimas, sloga, gerklės skausmas, kosulys. Kai patalpose temperatūra per žema, didėja plaučių uždegimo, lėtinių kvėpavimo takų ligų, tokių kaip astma, lėtinis bronchitas, paūmėjimo rizika.

Bakterijos ir skersvėjai

Neprižiūrimose kondicionavimo sistemose gali įsiveisti ir pavojingų bakterijų, tokių kaip Legionella, ar įvairių grybelių.

Docentas A.Bagdonas pasakojo, kad kondicionieriai į patalpos orą išskiria daug teigiamų jonų, savotiškai jonizuoja orą, o tai gali sukelti neurologinių sutrikimų: galvos skausmą, greitą nuovargį.

Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Piešinė perspėjo, kad reikia saikingai naudotis ir kondicionieriais, ir pravirais langais. Perpūtus skersvėjui ar esant per dideliam temperatūrų skirtumui, lengva ne tik peršalti, bet ir prisišaukti kaklo, nugaros skausmų.

"Skersvėjis veikia organizmą lokaliai. Stiprokas gūsis papučia į kurią nors kūno zoną, todėl organizmui šaltis neatrodo toks stiprus, kad sukeltų apsauginę reakciją. Kūnas nejaučia, kad šalta, bet tuo metu kažkuri dalis ar plotas šąla vis giliau. Tada kyla didžiausias pavojus susirgti", – sakė specialistė.

Svarbu tinkamai sureguliuoti

Jeigu kondicionavimo sistema tinkamai veikia ir yra nuolat prižiūrima, tai rizika sveikatai yra minimali?

"Modernios vėdinimo sistemos turi filtrus, kurie sulaiko dulkes, alergenus ir bakterijas. Didžiausia problema – blogai sureguliuota sistema: netinkamai nustatomas oro temperatūros režimas, nesureguliuotas oro drėgmės kiekis. Optimali oro temperatūra turėtų būti 21–24 laipsniai Celsijaus. Drėgmė – apie 60–70 proc.", – patarė gydytojas pulmonologas A.Bagdonas.

Naudojantis kondicionieriais svarbu šalto oro srautą sureguliuoti taip, kad srovė nebūtų per smarki ir nepūstų tiesiai į veidą. Temperatūrą geriausia žeminti pamažu. Rekomenduojamas didžiausias oro temperatūros skirtumas neturėtų būti didesnis nei 8 laipsniai Celsijaus.

"Kuo žmogus labiau užsigrūdinęs, tuo mažesnį poveikį jam turi temperatūros svyravimas. Vis dėlto itin didelis temperatūrų kontrastas ir labai užsigrūdinusiam žmogui gali pakenkti", – perspėjo L.Piešinė.

Ji pabrėžė, kad papildymas šviežiu oru turėtų būti ne mažesnis kaip 10 litrų per sekundę vienam asmeniui, o patalpose, kuriose dirbama kompiuteriais, – 25 litrai per sekundę asmeniui. Svarbu, kad sistemoje būtų įrengti alergenų ir teršalų filtrai, o mikroorganizmų kiekis viename kubiniame metre neviršytų 1000 kolonijų.

Būtina reguliari priežiūra

Specialistai atkreipė dėmesį, kad sveikatai įtakos turi ir kondicionierių priežiūra: reguliariai papildomas šaldomosios medžiagos kiekis, išvalomos dulkės iš vidinio ir išorinio įrenginio blokų, kondensato vamzdelio.

"Netinkamai eksploatuojamas kondicionierius gali tapti alerginių ir infekcinių ligų priežastimi", – perspėjo L.Piešinė.

Sistemą, atsižvelgiant į gamintojo reikalavimus, tikrinti specialistai pataria kartą per mėnesį, kas tris mėnesius keisti filtrus. Patalpa, kurioje veikia šaldymo sistema, vis tiek turėtų būti gerai išvėdinta bent kartą per parą.

"Tinkamai naudojamos šiuolaikinės ventiliacijos – kondicionavimo sistemos paprastai nesukelia žymesnių sveikatos sutrikimų. Problemų atsiranda tada, kai nesilaikoma taisyklių, neužtikrinama nuolatinė priežiūra, nevaloma", – patyrė docentas A.Bagdonas.

Kenkia ir teršalai gatvėse

Automobilyje labiausiai kenkia greitas salono atšaldymas – ryškus ir staigus temperatūros pokytis.

"Įkaitęs žmogus įsėda į automobilį ir nustato itin žemą temperatūrą. Jeigu kondicionavimo sistema veiktų laipsniškai, o temperatūra nebūtų labai žema, tai negalavimų pavyktų išvengti", – perspėjo A.Bagdonas.

Jis patarė įsėdus į kondicionuojamą automobilį papildomai apsirengti, tai padės išvengti staigaus temperatūrų skirtumo poveikio.

Gydytojas A.Bagdonas pridūrė, kad, be skersvėjo, automobilyje kenkia ir iš gatvės patenkantys teršalai.

"Natūrali ventiliacija visada yra geriau dėl geresnės oro kokybės, tačiau mieste, važiuodami automobiliu pravirais langais, gausime visko, nes mūsų gatvių valymo kokybė kol kas nėra gera. Įkvėpsime ir automobilio išmetamųjų dujų, ir asfalto garavimo produktų, įvairiausių teršalų nuo dangos, dulkių", – aiškino gydytojas A.Bagdonas.


Šiame straipsnyje: kondicionieriusorasbakterijos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių