Lėtinis venų nepakankamumas, kitaip dar vadinama kojų venų varikozė, – tai liga, susijusi su neveikiančiais venų vožtuvėliais. Dėl venų vožtuvėlių disfunkcijos padidėja veninis spaudimas, venos pradeda plėstis, jaučiami šie simptomai: kojų sunkumas, tinimas, nuovargis ar mėšlungis.
Sutrinka odos mityba
Nekreipiant į tai dėmesio, ilgainiui sutrinka odos mityba, ir išsivysto paskutinė ligos stadija - trofinė opa. Tai yra skausminga, ilgai negyjanti žaizda, sukelianti žmogui labai daug nepatogumų.
Kodėl atsiranda veninis nepakankamumas, bendros nuomonės pasaulyje nėra, bet labiau linkstama prie genetinio paveldimumo teorijos. Jei vienas iš tėvų sirgo šia liga, tikimybė paveldėti venų varikozę mergaitei yra apie 60 %, berniukui – apie 40 %. Liga, kaip jau minėta, yra susijusi su venų vožtuvėlių veiklos sutrikimu. Žmogus gimsta su sveikais ir normaliai funkcionuojančiais venų vožtuvėliais, bet genetiškai jie yra šiek tiek silpnesni. Bėgant gyvenimui dėl ilgo stovėjimo ar sėdėjimo toks silpnesnis venų vožtuvėlis suyra ir nebeatlieka savo funkcijos. Liga prasideda nuo mažiausio kapiliaro, nuo mažiausios išsiplėtusios venutės. Vėliau atsiranda kojos tinimas, sunkumas, nuovargis, vėliau ar net tuo pat metu pastebimi išsiplėtusių venų mazgeliai, prisideda dar vienas labai būdingas simptomas – naktinis mėšlungis. Kuo toliau, tuo labiau šis susirgimas gadina žmogui gyvenimą.
Nieko nesiimant ir nekreipiant į tokius nusiskundimus dėmesio, venų vožtuvėlis suyra, nebeatlieka savo funkcijos, ir pamažu pasimato išsiplėtusios paviršinės venos, veniniai mazgai. Tuose veniniuose mazguose užsistovi kraujas ir gali formuotis krešuliai. Žinoma, nebūtinai visiems, sergantiems venų varikoze, tai nutinka, tačiau ši rizika visuomet yra. Venų uždegimas ar krešulys, siekiant išvengti komplikacijų, šalinami operaciniu būdu.
Sutrinka medžiagų apykaita
Negydomos venos plečiasi toliau, liga progresuoja ir apatinėse kojų dalyse sutrinka medžiagų apykaita. Sutrikus venų vožtuvų darbui, susitvenkęs kraujas trikdo kraujotaką ir sudaro kliūtis naujai atitekančiam arteriniam kraujui aprūpinti audinius deguonimi bei maisto medžiagomis. Tuomet oda plonėja, keičiasi jos spalva, atsiranda rudų taškelių, dėmių. Ilgainiui oda tampa sausa, kieta lyg medinė ir kartu labai pažeidžiama. Pakanka menkiausio užgavimo, ir atsiveria negyjančios trofinės opos, kurias labai sudėtinga gydyti.
Tiksliausiai veninių vožtuvų ir venų būklė įvertinama atliekant ultragarsinį dvigubo skenavimo tyrimą. Tai yra auksinis standartas visame pasaulyje. Šis tyrimas yra absoliučiai neskausmingas, greitas ir tikslus. Tuomet galima spręsti, kokio gydymo reikia vienu ar kitu atveju, ar būtinas radikalus operacinis gydymas, ar pakanka tik suleisti tam tikro preparato, o gal užteks ir kompresinės terapijos, t.y. kompresinių kojinių. Taigi, ne kiekvienas apsilankymas pas gydytoją reiškia neišvengiamą operaciją.
Veną, kuri nebeatlieka savo funkcijos, gali tekti šalinti. Tą atlikti galima keliais būdais. Šiais laikais dalis operacijų atliekama klasikiniu būdu, tačiau vis dažniau taikomi nauji gydymo būdai, pasitelkiant į pagalbą modernias technologijas. Tai endovaskulinė chirurgija – radiochirurginis venų gydymas ir Lietuvoje populiariausias lazerinis venų gydymas.
Gydymo metodai
Labai smulkių venučių išsiplėtimą galima gydyti sklerozuojant, į veną suleidžiant skysčio arba naujoviškų putojančių preparatų. Tuomet vena tiesiog užklijuojama, ji užanka. Šis metodas, kai užtenka vos kelių adatos dūrių, mažiau traumuoja pacientą, tačiau jis gali būti taikomas tik esant pradinėms venų išsiplėtimo stadijoms, kai pažeistos tik smulkiosios paviršinės venutės.
Kitas gydymo metodas yra konservatyvus, kai apsieinama be jokių radikalių intervencijų: neleidžiame putojančių preparatų, nenaikiname lazeriu, o imamės kompresinės terapijos. Pacientui skiriamos kompresinės kojinės, kurios, kol nešiojamos, atstoja operaciją, bet pačios problemos neišsprendžia. Užsimovus kojines, pažeistoji vena užspaudžiama, kraujotaka suaktyvinama, tačiau, nusimovus kojines, liga toliau progresuoja. Kompresinė terapija taikoma, kai žmogus negali ar nenori operuotis dėl tam tikrų sveikatos ar asmeninių priežasčių. Kompresinės kojinės laikinai padeda išspręsti problemą, tačiau ligos neišgydo. Noriu pabrėžti, kad kompresinę klasę, t.y. tinkamiausią laipsniškai kintantį kojinės apspaudimą, paskiria gydytojas kraujagyslių chirurgas. Toliau visi matmenys ir individualus kompresinės kojinės parinkimas turi būti atliekamas žmogui kreipiantis į specializuotą parduotuvę, kur dirba profesionaliai apmokyti kompresinės terapijos konsultantai.
Kompresinės kojinės
Kompresinės kojinės – puiki profilaktinė priemonė, kovojant su paveldimumu, t.y. polinkiu sirgti venų nepakankamumu, kai šeimoje jau kas nors yra sirgęs šia liga.
Profilaktines kompresines kojines žmogus gali kasdien mūvėti darbe, skrisdamas lėktuvu, per ilgas keliones automobiliu ar autobusu, kai tenka ilgai stovėti ar sėdėti. Taip pat kompresines profilaktines kojinės rekomenduojama mūvėti ir tuomet, kai dėl nėštumo, antsvorio, intensyvaus sporto ar kitų priežasčių tenka papildomas krūvis kojų venoms. Kompresinės kojinės palengvina kojų venų darbą ir kartu saugo nuo venų varikozės, lėtinio veninio nepakankamumo.
Tinkamiausią gydymą konkrečiam pacientui geriausiai patars gydytojas specialistas – kraujagyslių chirurgas.
Daugiau informacijos rasite čia: www.ortopedija.lt
Naujausi komentarai