Kaulų čiulpų vė­žys įvei­kia­mas vis leng­viau Pereiti į pagrindinį turinį

Kaulų čiulpų vė­žys įvei­kia­mas vis leng­viau

2016-05-18 15:30

Lie­tu­vai rei­kia ma­žiau­siai dvie­jų kau­lų čiul­pų transp­lan­ta­ci­jos cent­rų, ir Kau­nas tu­ri bū­ti vi­sų pir­ma mie­lo­mi­nės li­gos gy­dy­mo cent­ras. To­kia mūsų mieste vy­ku­sios tarp­tau­ti­nės kon­fe­ren­ci­jos, ku­rio­je da­ly­va­vo pa­sau­li­nio ly­gio spe­cia­lis­tai iš už­sie­nio, iš­va­da.

Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos Konferencijos akimirkos

Mo­ki­niai pri­ly­go mo­ky­to­jui

Kau­no kli­ni­kų he­ma­to­lo­gų pro­ver­žis au­to­lo­gi­nės krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jos sri­ty­je aukš­tai ver­tin­ti­nas ne tik dėl ge­rų re­zul­ta­tų. Me­di­kų pro­fe­sio­na­lu­mą se­niai pa­ste­bė­jo ir la­bai tei­gia­mai įver­ti­no jų mo­ky­to­jai iš gar­siau­sių Eu­ro­pos kli­ni­kų.

Vie­nas ge­riau­sių krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jų spe­cia­lis­tų pa­sau­ly­je, Leip­ci­go uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės On­ko­lo­gi­jos ir he­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­kos va­do­vas pro­fe­so­rius Diet­ge­ris Nie­der­wie­se­ris jau be­veik me­tus kon­sul­tuo­ja Kau­no kli­ni­kų pa­cien­tus ir tal­ki­na He­ma­to­lo­gi­jos sky­riaus spe­cia­lis­tams at­lie­kant au­to­lo­gi­nes krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jas.

Šio­je sri­ty­je Kau­no kli­ni­kos star­ta­vo praė­ju­sių me­tų lie­pą. Nuo ta­da au­to­lo­gi­nės krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jos at­lik­tos keturiolikai  li­go­nių, šie­met – jau sep­ty­nios. Per me­tus kli­ni­ka tu­ri ga­li­my­bę at­lik­ti 20 to­kių pro­ce­dū­rų.

Praė­ju­sią sa­vai­tę vėl lan­kę­sis Lie­tu­vo­je, kur skai­tė pa­skai­tas Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to (LSMU) stu­den­tams, re­zi­den­tams ir gy­dy­to­jams, ir su­si­ti­kęs su svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ru Ju­ru Po­že­la pro­fe­so­rius D.Nie­der­wie­se­ris ap­ta­rė krau­jo li­gų gy­dy­mo per­spek­ty­vas ir pa­sie­ki­mus Kau­ne ir pa­brė­žė, kad Kau­no kli­ni­kos tu­ri tap­ti mie­lo­mi­nės li­gos gy­dy­mo cent­ru Lie­tu­vo­je ir tam yra pro­fe­sio­na­liai pa­si­ren­gu­sios.

„To­kiai ša­liai kaip Lie­tu­va rei­kė­tų ma­žiau­siai dvie­jų cent­rų, ir Kau­nas tu­rė­tų bū­ti vi­sų pir­ma mie­lo­mi­nės li­gos gy­dy­mo cent­ras, nes čia yra vi­sa rei­kia­ma inf­rast­ruk­tū­ra ir spe­cia­lis­tai – neu­ro­chi­rur­gai, nefrologai, or­to­pe­dai trau­ma­to­lo­gai, on­ko­lo­gai ra­dio­te­ra­peu­tai, la­bo­ra­to­ri­nės me­di­ci­nos gy­dy­to­jai ir ki­ti“, – įver­ti­no pro­fe­so­rius D.Nie­der­wie­se­ris.

Te­le­me­di­ci­nos ste­buk­lai

Šią min­tį vai­ni­ka­vo LSMU Me­di­ci­nos aka­de­mi­jos On­ko­lo­gi­jos ins­ti­tu­to, On­ko­lo­gi­jos ir he­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­kos, Lie­tu­vos afe­re­zių ir kli­ni­ki­nės tok­si­ko­lo­gi­jos aso­cia­ci­jos or­ga­ni­zuo­ta tarp­tau­ti­nė kon­fe­ren­ci­ja au­to­lo­gi­nės krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jos te­ma.

Kon­fe­ren­ci­jos ini­cia­to­rius – pro­fe­so­rius D.Nie­der­wie­se­ris, bu­vęs Eu­ro­pos kau­lų čiul­pų transp­lan­ta­ci­jos gru­pės va­do­vas. Jo va­do­vau­ja­ma­me cent­re jau at­lik­ta be­veik 4 tūkst. krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jų. Pa­sau­li­nio ly­gio spe­cia­lis­tai iš Vo­kie­ti­jos, Šve­di­jos, Pran­cū­zi­jos, Ita­li­jos ir Len­ki­jos, su­si­rin­kę Kau­ne, ap­ta­rė da­bar­ti­nes šio gy­dy­mo bū­do ga­li­my­bes ir per­spek­ty­vas.

Eks­per­tų pa­skai­tų klau­sė­si ir ak­ty­viai dis­ku­ta­vo dau­giau nei 150 da­ly­vių iš Lie­tu­vos, Lat­vi­jos ir Es­ti­jos. Tarp jų – gy­dy­to­jai he­ma­to­lo­gai, vai­kų he­ma­to­lo­gai, trans­fu­zio­lo­gai, kli­ni­ki­nės tok­si­ko­lo­gi­jos gy­dy­to­jai, on­ko­lo­gai, la­bo­ra­to­ri­nės me­di­ci­nos gy­dy­to­jai, ge­ne­ti­kai, bio­lo­gai ir ki­ti spe­cia­lis­tai.

Vie­nas kon­fe­ren­ci­jos tiks­lų bu­vo pri­sta­ty­ti Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos (PSO) dė­me­sio su­lau­ku­sios bend­ra­dar­bia­vi­mo pro­gra­mos re­zul­ta­tus.

Kau­no kli­ni­kų On­ko­lo­gi­jos ir he­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­kos He­ma­to­lo­gi­jos sky­riaus va­do­vo do­cen­to Ro­lan­do Ger­bu­ta­vi­čiaus tei­gi­mu, jau ga­li­ma pa­si­džiaug­ti pir­mai­siais sėk­min­gai įgy­ven­di­na­mo te­le­me­di­ci­nos pro­jek­to re­zul­ta­tais.

Kau­no kli­ni­kų me­di­kus be­veik me­tus kas­dien kon­sul­tuo­ja pro­fe­so­rius D.Nie­der­wie­se­ris. Su juo ap­ta­ria­ma pa­cien­tų būk­lė, jų ty­ri­mų re­zul­ta­tai ir gy­dy­mo ei­ga.

 

„Pro­fe­so­rius nie­ka­da ne­vė­luo­ja pri­si­jung­ti ir kon­sul­tuo­ja kiek­vie­ną mū­sų li­go­nį, kad ir kur bū­tų, Eu­ro­po­je ar Ame­ri­ko­je, kai ten bū­na nak­tis“, – pa­ko­men­ta­vo On­ko­lo­gi­jos ir he­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­kos va­do­vė pro­fe­so­rė Elo­na Juo­zai­ty­tė.

Do­cen­tas R.Ger­bu­ta­vi­čius pri­dū­rė, kad į pro­fe­so­rių ga­li­ma kreip­tis, ne­pai­sant, ar tai yra šeš­ta­die­nis, sek­ma­die­nis, ar šven­tės, jei ky­la klau­si­mų dėl la­bo­ra­to­ri­nių ar kli­ni­ki­nių ty­ri­mų re­zul­ta­tų, pa­de­da priim­ti spren­di­mą.

„Ga­li­my­bė kon­sul­tuo­ti me­di­kus per at­stu­mą yra la­bai svar­bi ino­va­ci­ja, ku­rios sėk­mė pa­dės pa­cien­tams nuo­ša­lio­se vie­to­vė­se vi­sa­me pa­sau­ly­je. Jiems ne­rei­kės ke­liau­ti tūks­tan­čių ki­lo­met­rų iki di­des­nių me­di­ci­nos cent­rų, – pri­dū­rė D.Nie­der­wie­se­ris. – O Kau­ne ma­nęs tur­būt jau ne­be­rei­kia, nes vis­ką pui­kiai da­ro­te. Ga­lės at­va­žiuo­ti pas jus mo­ky­tis iš ki­tų ša­lių.“

In­di­ka­ci­jos ple­čia­si

Kaip vyks­ta Kau­no kli­ni­kų pa­cien­tų būk­lės ap­ta­ri­mai nuo­to­li­niu bū­du, bu­vo pa­de­monst­ruo­ta kon­fe­ren­ci­jos da­ly­viams. He­ma­to­lo­gi­jos sky­riaus gy­dy­to­jos pri­sta­tė li­go­nį, ku­riam ki­tą die­ną at­lik­ta krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­ja.

Nuo­to­li­niu bū­du, tie­sio­giai iš Že­ne­vos, kon­fe­ren­ci­jo­je da­ly­va­vęs PSO eks­per­tas Jo­sé Nu­ne­zas kal­bė­jo apie PSO vaid­me­nį transp­lan­ta­ci­jų sri­ty­je, ak­cen­ta­vo bū­ti­ny­bę spe­cia­lis­tams bend­ra­dar­biau­ti, kad vi­sa­me pa­sau­ly­je bū­tų už­tik­rin­ta ir pa­sie­kia­ma aukš­čiau­sio ly­gio me­di­ci­nos pa­gal­ba.

Už transp­lan­ta­ci­jas at­sa­kin­go PSO eks­per­to tei­gi­mu, per pa­sta­ruo­sius 50 me­tų transp­lan­ta­ci­jų sri­ty­je įvy­ko daug po­ky­čių ir at­si­vė­rė nau­jų ga­li­my­bių. To­dėl re­gio­ni­nės ir tarp­tau­ti­nės spe­cia­lis­tų or­ga­ni­za­ci­jos tu­ri bend­ra­dar­biau­ti, kad vi­sur bū­tų tai­ko­mi vie­no­di ko­ky­bės ir sau­gu­mo stan­dar­tai.

Tai ži­no­da­mi, Kau­no kli­ni­kų me­di­kų pa­cien­tai jau­čia­si sau­gūs.

Pa­sau­ly­je vei­kia dau­giau nei 1,5 tūkst. krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jos cent­rų. Juo­se per me­tus at­lie­ka­ma vi­du­ti­niš­kai 40 transp­lan­ta­ci­jų, ir jų skai­čius nuo­lat au­ga.

„Ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jos tai­ky­mo per­spek­ty­vos glau­džiai su­si­ju­sios su imu­no­lo­gi­jos, ge­ne­ti­kos pa­žan­ga, nau­jo­mis ga­li­my­bė­mis iš­sau­go­ti virkš­te­lės krau­jo ka­mie­ni­nes ląs­te­les ir vis pla­čiau tai­ko­ma ląs­te­lių te­ra­pi­ja“, – pa­brė­žė pro­fe­so­rius D.Nie­der­wie­se­ris.

Jis at­krei­pė dė­me­sį, kad krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jų in­di­ka­ci­jos ple­čia­si. Šis gy­dy­mo bū­das tai­ko­mas ser­gan­tie­siems ne tik on­ko­lo­gi­nė­mis, bet ir ki­to­mis – ner­vų sis­te­mos, kau­lų ir rau­me­nų, šir­dies ir krau­ja­gys­lių, jun­gia­mo­jo au­di­nio li­go­mis.

Per 2006–2012 m. šių transp­lan­ta­ci­jų skai­čius išau­go apie 40 pro­c. Eu­ro­pos ša­lių sta­tis­ti­ka liu­di­ja, kad vie­nam mi­li­jo­nui gy­ven­to­jų rei­ka­lin­gas vie­nas kau­lų čiul­pų transp­lan­ta­ci­jos cent­ras. Tai­gi, Lie­tu­vai tik­rai rei­kia dvie­jų cent­rų.

Mie­lo­mi­nei li­gai gy­dy­ti

Maž­daug pu­sė vi­sų au­to­lo­gi­nių krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jų at­lie­ka­ma pa­cien­tams, ser­gan­tiems mie­lo­mi­ne li­ga.

 

Pa­tir­ti­mi, gy­dant šią li­gą ir tai­kant au­to­lo­gi­nę krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­ją, kon­fe­ren­ci­jo­je da­li­jo­si at­sto­vai iš Ry­gos ir Tar­tu uni­ver­si­te­ti­nių li­go­ni­nių. Apie mie­lo­mi­nės li­gos gy­dy­mo ak­tua­li­jas pra­ne­ši­mus skai­tė pro­fe­so­rius Lau­rent’as Gar­de­re­t iš Pran­cū­zi­jos, pro­fe­so­rius Jer­zy Ho­lo­wiec­kis iš Len­ki­jos. Apie krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­jas ki­tų li­gų at­ve­ju kal­bė­jo pro­fe­so­rius Nor­ber­tas Schmit­zas iš Vo­kie­ti­jos, Ham­bur­go, ir Mar­co Breg­ni iš Ita­li­jos.

Išs­kir­ti­nio dė­me­sio su­lau­kė pro­fe­so­rius Gos­ta Gahr­to­nas iš Šve­di­jos, ku­ris prieš 40 me­tų at­li­ko pir­mą­sias kau­lų čiul­pų transp­lan­ta­ci­jas šio­je ša­ly­je. Pro­fe­so­rius yra pir­mi­nin­ka­vęs Ka­ro­lins­kos ins­ti­tu­to No­be­lio ko­mi­te­tui, ski­rian­čiam pre­mi­jas už lai­mė­ji­mus me­di­ci­nos sri­ty­je, tad jo pa­tir­tis ir nuo­mo­nė bu­vo iš­klau­sy­ta su di­džiau­siu dė­me­sin­gu­mu.

Kon­fe­ren­ci­jos da­ly­viai do­mė­jo­si, ko­kie vais­tai pa­sie­kia­mi ir ski­ria­mi skir­tin­go­se ša­ly­se, ko­kia tak­ti­ka pa­si­ren­ka­ma gy­dant mie­lo­mi­nės li­gos re­ci­dy­vus ar­ba sun­kiai įpras­ti­niam gy­dy­mui pa­si­duo­dan­čius at­ve­jus.

Pris­ta­tė ypa­tin­gą li­go­nį

Kau­no kli­ni­kų neu­ro­lo­gai ir he­ma­to­lo­gai tarp­tau­ti­nei au­di­to­ri­jai pri­sta­tė vie­ną įsi­min­ti­niau­sių pa­cien­tų iš sa­vo pra­kti­kos, kai nu­si­lpu­siam, vaikš­čio­ti ne­be­ga­lė­ju­siam vi­du­ti­nio am­žiaus vy­rui bu­vo nu­sta­ty­tas re­tas mie­lo­mi­nės li­gos su­kel­tas sind­ro­mas. Po il­gų diag­no­zės paieš­kų li­go­niui bu­vo skir­tas rei­ka­lin­gas gy­dy­mas, at­lik­ta krau­jo­da­ros ka­mie­ni­nių ląs­te­lių transp­lan­ta­ci­ja ir po jos praė­jus ke­liems mė­ne­siams vy­ras pa­ki­lo iš lo­vos.

LSMU On­ko­lo­gi­jos ins­ti­tu­to, On­ko­lo­gi­jos ir he­ma­to­lo­gi­jos kli­ni­kos va­do­vė pro­fe­so­rė E.Juo­zai­ty­tė api­bend­ri­no, kad to­kia tarp­tau­ti­nė kon­fe­ren­ci­ja ir ry­šiai su už­sie­nio ša­lių eks­per­tais at­ne­ša neį­kai­no­ja­mos nau­dos kli­ni­kos on­ko­lo­gų ir he­ma­to­lo­gų ko­man­dai, vi­sam uni­ver­si­te­tui ir li­go­ninei. „Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­tui ir jo li­go­ni­nei Kau­no kli­ni­koms la­bai svar­bu, kad mū­sų stu­den­tai, re­zi­den­tai, gy­dy­to­jai ir slau­gy­to­jai tu­ri ga­li­my­bę mo­ky­tis iš di­džiu­lę pa­tir­tį su­kau­pu­sių aukš­čiau­sio ly­gio eks­per­tų“, – pa­brė­žė pro­fe­so­rė ir iš­reiš­kė vil­tį, kad tai tik­rai ne pa­sku­ti­nis to­kio ly­gio ren­gi­nys.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų