- Jurgita Šakienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Anšlagas: Pasaulinės širdies dienos proga Nacionaliniame Kauno dramos teatre vakar buvo atliekami įvairūs nemokami sveikatos tyrimai, tai pritraukė daug žmonių.
-
Kardiologai gyvybes gelbsti ir teatre: žmonės pamatę tyrimų rezultatus nustemba
-
Kardiologai gyvybes gelbsti ir teatre: žmonės pamatę tyrimų rezultatus nustemba
-
Kardiologai gyvybes gelbsti ir teatre: žmonės pamatę tyrimų rezultatus nustemba
-
Kardiologai gyvybes gelbsti ir teatre: žmonės pamatę tyrimų rezultatus nustemba
-
Kardiologai gyvybes gelbsti ir teatre: žmonės pamatę tyrimų rezultatus nustemba
Priminimas pasirūpinti savo širdimi, galimybė čia pat nemokamai atlikti kraujo tyrimus gelbsti gyvybes. Nacionaliniame Kauno dramos teatre vakar surengta iniciatyva pasinaudojo daugybė žmonių, o tai svarbu, nes tyliai progresuojančios širdies ir kraujagyslių ligos yra kas antro Lietuvos gyventojo mirties priežastis.
Neįprasta vieta
Pasaulinės širdies dienos proga Kauno kardiologai patys išėjo ieškoti pacientų. Nepaisydami, kad gydytojams jų tikrai netrūksta: sergančių žmonių ir taip gerokai per daug. Tiesa, daugybė jų apie tai nė nežino. Širdies ir kraujagyslių sistemos ligų padariniai – itin skaudūs, nors jų galima išvengti.
Vedami noro šviesti visuomenę ne tik kalbomis, statistika, bet pakviesdami tiesiog čia pat išsitirti, medikai pirmadienį sulaukė įvairių reakcijų, bet svarbiausia – ne vieną privertė susimąstyti apie savo sveikatos būklę, kasdienius įpročius.
Teatre buvo atliekami nemokami gliukozės, cholesterolio ir vitamino D koncentracijos kraujyje tyrimai, matuojamas arterinis kraujospūdis, išaiškinami individualūs rizikos veiksniai, galintys prisidėti vystantis širdies ir kraujagyslių ligoms. Buvo atvejų, kai, nustačius didelę riziką, čia pat buvo atliktas širdies echoskopijos tyrimas.
„Prisidėti rengiant ir įgyvendinant įvairias akcijas teko ir anksčiau“, – pasakojo viena pagrindinių sveikatos patikros iniciatyvos Pasaulinės širdies dienos proga organizatorių, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Studentų mokslo draugijos Kardiologijos būrelio pirmininkė Austė Markevičiūtė.
„Dažniausiai tokiomis akcijomis susidomi vyresnio amžiaus žmonės. Jie pasitikrinti ateina labai noriai. Tačiau vis daugiau ateina ir jaunimo. Domisi, testuojasi, klausinėja. Žmonių dėmesys širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai didėja“, – palygino būsimoji kardiologė A. Markevičiūtė.
Dažnai žmonės nustemba, kai pamato, kad tyrimo rezultatai rodo peržengtas normos ribas ir signalizuoja apie galimą problemą, nors patys jie jaučiasi gerai. „Nustemba ir susimąsto, kad reikėtų daugiau dėmesio skirti sveikatai. Todėl prevencinės akcijos ir yra labai svarbios“, – teigė A. Markevičiūtė.
Edgaro Cickevičiaus nuotr.
Kaip pasiekti?
„Neįsivaizduoju gydytojo, mediko, kuris nesuprastų prevencijos reikšmės. Visuomet keliu sau klausimą, ką galiu padaryti daugiau. Gera dalytis patirtimi, ypač kai matai iniciatyvių, aktyvių jaunų žmonių, – turiu omenyje LSMU Kardiologijos būrelio narius, kurie buriasi, kelia naujų idėjų ir pasiūlymų, noriai jungiasi į visuomeninę švietėjišką veiklą, siekdami skleisti informaciją apie širdies ir kraujotakos sistemos ligų prevenciją. Kas kitas tai padarys, jeigu ne mes, kardiologai?“ – klausė Lietuvos kardiologų draugijos Išeminės širdies ligos darbo grupės vadovė, LSMU Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė kardiologė prof. Olivija Dobilienė. Ji – viena medikų, gyventojus šios akcijos metu konsultavusių tiesiog teatre.
Profesorė prisipažino: gydant jaunus miokardo infarktu susirgusius žmones – liūdna, nes liga turi tendenciją progresuoti ir kartotis. Ypač tuomet, kai pacientas nekoreguoja rizikos veiksnių, kurie skatina aterosklerozės progresavimą arterijose ir buvo jų miokardo infarkto priežastis.
„Tuomet supranti, kad informacija, sveikatinimo laidos per TV, kurias galbūt labiausiai mėgsta vyresnio amžiaus žmonės, nepasiekia jaunesnių ir vidutinio amžiaus asmenų, ir reikia ieškoti kitokių būdų, kad informacija apie širdies ir kraujagyslių sveikatą pasiektų būtent šią amžiaus grupę“, – pastebėjo O. Dobilienė.
Ji prisiminė vieną sėkmingų prieš kelerius metus vykusių akcijų „Žalgirio“ arenoje prieš krepšinio varžybas. Daugybė vidutinio amžiaus vyrų, dalis rūkančių ir turinčių antsvorio, labai didelę širdies ir kraujagyslių ligų riziką, tokioje neįprastoje sveikatos mokymui vietoje sukluso.
Gydytojai kardiologai primena: širdies ir kraujotakos sistemos ligos progresuoja lėtai, tad joms galima užkirsti kelią. Išeminė ar kita širdies liga yra ugnikalnio išsiveržimas, brendęs jau seniai, o komplikacijos – sudėtingos.
Edgaro Cickevičiaus nuotr.
Rusena ilgus metus
Viešojoje erdvėje yra daug informacijos apie padidėjusio cholesterolio žalą. Ar apie tai viskas aišku? „Apie cholesterolį reikia skleisti labai aiškią žinutę. Žmonės, žiūrėdami į savo cholesterolio tyrimo rezultatus ir šalia esančias nurodytas normas, daro labai didelę klaidą. Tai laboratorinio tyrimo parametrų ribos, tačiau jokiu būdu ne norma konkrečiam pacientui. Siektina cholesterolio reikšmė priklauso nuo individualios asmens rizikos“, – teigė O. Dobilienė.
Pavyzdžiui, vienam iš dviejų 40-mečių vyrų, kurių MTL (mažo tankio lipoproteinų, vadinamojo blogojo) cholesterolio lygis toks pats, bus rekomenduojama tik pakeisti gyvenseną, būti fiziškai aktyviam, laikytis sveikos mitybos principų, o kitam iškart bus paskirtas medikamentinis antilipidinis gydymas.
Išeminė ar kita širdies liga yra ugnikalnio išsiveržimas, brendęs jau seniai, o komplikacijos yra sudėtingos.
Tai priklauso nuo individualios rizikos, kurią medikai įvertina pagal asmens genetinį polinkį sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, rūkymo, antsvorio, cukrinio diabeto, padidėjusio kraujospūdžio ir ypač, jei nustatome, kad yra aterosklerotinių plokštelių kraujagyslėse atlikdami miego arterijų ultragarso tyrimą ar matuodami kalcio kiekį.
O. Dobilienė primygtinai rekomendavo pasinaudoti Širdies ir kraujagyslių ligų prevencine programa, skirta vyrams ir moterims nuo 40 iki 60 metų. Daugiau informacijos apie ją turėtų suteikti šeimos gydytojas.
Olivija Dobilienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Gliukozė ir vitaminas D
Pradėti rūpintis širdies ir kraujagyslių sveikata reikia nuo labai anksti. Jau nuo nėščios moters sveikatos gali priklausyti būsimo kūdikio sveikata.
Vadinamoji pirmapradė aterosklerozinių širdies ir kraujagyslių ligų prevencija apima elgesio ir aplinkos strategijas, kurios pradedamos taikyti net nuo vaisiaus ir (arba) kūdikio sveikatos ir tęsiamos visą vaikystę ir jaunystę – mokant sveikos gyvensenos: fizinio aktyvumo, sveikos mitybos, palaikant normalų kūno svorį, rizikos veiksnių (rūkymo) šalinimo, buvimo užterštoje aplinkoje vengimo ir pan.
Padidėjęs gliukozės lygis kraujyje signalizuoja apie diabetą, apie kurį galbūt nė neįtarėte, o tokie simptomai kaip troškulys, odos niežulys iki šiol nekėlė įtarimų.
Vitamino D stoka taip pat dažna mūsų regione. „Moterys kartais nė neįtaria, kad jų jaučiami negalavimai nulemti vitamino D trūkumo. Tai silpnesnė imuninė sistema, bendras nuovargis, raumenų silpnumas, raumenų, nugaros skausmai, blogesnė nuotaika, plaukų slinkimas“, – vardijo vakar atvykusius į akciją teatre konsultavusi O. Dobilienė.
Šią visuomeninę sveikatos patikros akciją surengė LSMU Studentų mokslinė draugija ir Lietuvos kardiologų draugija su Lietuvos širdies asociacija, bendradarbiaudamos su Kauno miesto visuomenės sveikatos biuru.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė nepritaria, kad baigę gyvulininkystę teiktų sveikatos paslaugas su gyvūnais2
Vyriausybė nepritaria, kad baigę gyvulininkystes studijas galėtų teikti sveikatos paslaugas, kurių metu naudojami gyvūnai. ...
-
25-erių metų mergina dėl streso darbe nebegali vaikščioti ir normaliai kalbėti10
25-erių metų Emily Newman prarado galimybę vaikščioti ir normaliai kalbėti po to, kai stresas darbe išprovokavo retą ir neišgydomą neurologinį susirgimą. ...
-
Botulino injekcija I. Swan sukėlė veido paralyžių: specialistė dirbo nelegaliai31
Po botulino injekcijos – paralyžius. Skamba šokiruojančiai, tačiau medikai įspėja, kad šiuo metu kvalifikacijos neturintys specialistai, ypatingai skatinantys pasigražinti socialiniuose tinkluose, gali sukelti ne tik daug žalos, bet ...
-
„Camelia“ vaistininkė pataria: kaip atvėsus orams apsisaugoti nuo virusų?
Trūkstant šviežių vaisių bei daržovių, vyraujant permainingiems orams ir trumpėjant dienoms, daugelis susiduria ne tik su energijos trūkumu, bet ir su įvairiais virusais. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Julija Aganauskait...
-
Tyrimas: kas antras šalies gyventojas savo emocinę sveikatą vertina gerai4
Apie pusė šalies gyventojų nejaučia įtampos, nerimo ar streso, atskleidė platformos „Visipsichologai.lt“ užsakymu „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa. ...
-
KAM ligoninėms pirks generatorių ir apsaugos priemonių nuo branduolinių nelaimių5
Krašto apsaugos ministerija (KAM) šalies ligoninėms pirks įvairaus galingumo elektros generatorių bei medicinos darbuotojams skirtų dujokaukių ir apsauginės aprangos, skirtos apsisaugoti įvykus cheminei, biologinei, radiacinei ar branduoli...
-
Per penkis metus į šalies savivaldybes tikimasi pritraukti 1,5 tūkst. medikų1
Šalies savivaldybės, gavusios Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) finansavimą, per penkerius metus į vietos gydymo įstaigas, planuojama, pritrauks beveik 1,5 tūkst. medikų. Tam bus panaudota apie 17 mln. eurų. ...
-
Vilniaus rajone už daugiau nei 835 tūkst. eurų bus modernizuojamos sveikatos centro paslaugos
Siekdama gerinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę bei užtikrinti jų prieinamumą pacientams, Vilniaus rajono valdžia už daugiau nei 835 tūkst. eurų modernizuos dviejų sveikatos priežiūros centrų paslaugas. ...
-
(Ne)žinau, kad sergu, nes (ne)prisimenu1
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2023 m. beveik 55 mln. žmonių buvo diagnozuota demencija. Dažniausiai ji išsivysto 65 metų ir vyresniems asmenims, tačiau būna atvejų, kai ja serga ir jaunesni – 40–50 metų asmenys. ...
-
Partijų siūlomi pokyčiai sveikatos sistemoje: mažiau krūvio, daugiau pinigų ir specialistų1
Tęsiantis Seimo rinkimų išankstiniam balsavimui, partijos siūlo įvairius pokyčius sveikatos sistemoje – nuo didesnių algų gydytojams ir mažesnio jiems tenkančio krūvio iki specialistų rengimo karo grėsmei ir dabartinės sveikatos prie...