Kaip atpažinti apsinuodijimą psichotropinėmis medžiagomis?

  • Teksto dydis:

Viešojoje erdvėje vis pasitaiko pranešimų apie nepilnamečių asmenų apsinuodijimo įvairiomis psichotropinėmis medžiagomis atvejus. Gydytojai toksikologai primena, kaip atpažinti pagrindinius apsinuodijimo simptomus ir kaip padėti apsinuodijusiajam.

Reikia greitosios pagalbos

Visais atvejais, kai įtariamas apsinuodijimas, pastebėjus vaikui pasireiškusių įtarimą keliančių ar gyvybei pavojingų simptomų, geriausia nedelsiant kviesti greitąją medicininę pagalbą.

Kaip teigia Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus gydytojai toksikologai, nuo šių mokslo metų pradžios buvo suteiktos kelios konsultacijos dėl apsinuodijimo elektroninių cigarečių skysčiu, 2–3 kartus buvo skambinta dėl įtarto apsinuodijimo parūkius, kitais atvejais teirautasi, kaip elgtis, kai mažamečiai netyčia išgėrė elektroninių cigarečių skysčio. Lyginant su ankstesniais laikotarpiais, padidėjusio konsultacijų srauto, įtariant apsinuodijimą psichotropinėmis medžiagomis, nenustatyta.

Priklauso nuo medžiagos

Atkreiptinas dėmesys, kad, apsinuodijus psichotropinėmis medžiagomis arba jas vartojant, simptomai gali būti labai įvairūs ir priklauso nuo konkrečios vartotos psichotropinės medžiagos poveikio mechanizmo.

Stimuliuojantį poveikį turinčios psichotropinės medžiagos (pvz., kokainas, amfetaminas, metamfetaminas, ekstazis ir pan.) sukelia ryškų sujaudinimą, euforiją, plepumą, vargina nerimas, pakilęs kraujospūdis, dažnas širdies ritmas, dažnas kvėpavimas, haliucinacijos, prakaitavimas, pykinimas, vėmimas.

Vartojant mišraus poveikio psichotropines medžiagas (kanapes, sintetinius kanabinoidus, nikotiną ir pan.) pasireiškia atsipalaidavimas, laimės pojūtis, liūdesys, dezorientacija, sutrinka laiko ir erdvės suvokimas, sutrinka koncentracija, atmintis, minčių formulavimas. Didesnės tokių medžiagų dozės gali sukelti sustiprėjusius regos, uoslės, klausos, skonio pojūčius, nuotaikos ir jausmų kaitą, mieguistumą, panikos reakcijas. Taip pat gali varginti dažnas širdies ritmas, akių paraudimas, sutrikusi koordinacija, susiliejanti kalba, džiūsta burna ir gerklė, padidėja apetitas.

Požymių triada

Pavartojus slopinantį poveikį sukeliančių psichotropinių medžiagų (pvz., opiatų), atsiranda pagrindinių simptomų triada – sąmonės ir kvėpavimo slopinimas ir siauri vyzdžiai (miozė), taip pat būdingas mieguistumas, žemas kraujospūdis, dažnas širdies ritmas, virškinamojo kanalo motorikos slopinimas, raumenų suglebimas. Šiomis medžiagomis apsinuodijus sunkiai – ištinka kvėpavimo nepakankamumas (kvėpavimo dažnis siekia 2–4 k./min.), kvėpavimas gali ir apskritai sustoti.

Haliucinogeninį poveikį turinčios psichotropinės medžiagos (LSD, haliucinogeniniai gybai, meskalinas, dimetiltriptaminas, fenciklidinas ir pan.) sustiprina ir sutrikdo garsų ir vaizdų suvokimą, iškreipia formas, spalvas, dydį. Be iliuzijų, gali būti haliucinacijų (taip pat ir nemalonių ar bauginančių), sutrikusi koordinacija, pykinimas, vėmimas, depresija, baimė, stiprūs nerimo priepuoliai, savikontrolės praradimo jausmas, psichozė. Šie simptomai gali kartotis ir nevartojant minėtų medžiagų praėjus savaitei ar net keliems mėnesiams. Taip pat stebimas padažnėjęs pulsas, greitas kvėpavimas, pakilęs kraujospūdis, truputį pakilusi kūno temperatūra, prakaitavimas, drebulys, vyzdžių dydis gali kisti, labiau būdingi išsiplėtę vyzdžiai, gali padidėti aktyvumas, atsirasti traukulių.


Gali pasikeisti elgesys

Ilgesnį laiką vartojant psichotropines medžiagas, gali keistis vaiko elgesys. Įtariant, kad vaikas vartoja psichotropinių medžiagų, pagalbos reikėtų kreiptis į Respublikinį priklausomybės ligų centrą.

Norint pasikonsultuoti, galima kreiptis visą parą veikiančiu VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus telefonu (8 5) 236 2052.NAUJAUSI KOMENTARAI

Tà portretas
Morgan ir kitą krw pakišt 2mtr po žeme.

Kaip atpažinti?

Kaip atpažinti? portretas
Ogi pasižiūrėkit kokius įstatymus siūlo Morgana Danielė seime ir žinosit:D)

Pažvelkite į tuos kurie

Pažvelkite į tuos kurie  portretas
pramušinėja narkobaronams įstatymus,morganas ir kitas kūrwwas..
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių