Ką būtina žinoti namuose turintiems vaistų, kurių sudėtyje yra ranitidino?

  • Teksto dydis:

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) informuoja, kad jei namų vaistinėlėje turite kai kurių vaistų, savo sudėtyje turinčių veikliosios medžiagos ranitidino, jų kol kas geriau nevartoti.

Dėl tolesnio gydymo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Vaistų sąrašas:

„Ranitidinas Sanitas“ 150 mg plėvele dengtos tabletės;

„Ranitidine Accord“ 150 ir 300 mg plėvele dengtos tabletės;

„Ranigast“  75 mg ir 150 mg plėvele dengtos tabletės;

„Ranitidine“ 300 mg plėvele dengtos tabletės;

„Ranitidine Actiopharma“ 300 mg plėvele dengtos tabletės;

„Raniberl“ 150 mg plėvele dengtos tabletės.

Visi šie vaistai pirmadienį buvo uždrausti tiekti rinkai, nes kai kuriose šių vaistų gamybai naudojamos veikliosios medžiagos ranitidino serijose buvo rasta priemaišos N-nitrozodimetilamino (NDMA).

Išvardinti vaistai, kurių veiklioji medžiaga ranitidinas, – padidėjusią skrandžio rūgšties gamybą mažinantys vaistai, skirti trumpalaikiam skrandžio sutrikimų, susijusių su rūgštingumo padidėjimu (rėmens sukelto skausmo ir (arba) atsirūgimo rūgščiu turiniu) gydymui (nereceptiniai), o taip pat skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligų, kuriomis sergant reikia sumažinti skrandžio rūgšties gamybą (pvz., skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opų), gydymui bei profilaktikai (receptiniai).

Specialistai atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje yra pakankamai registruotų vaistų, kurie pagal patvirtintas terapines indikacijas gali būti vartojami toms pačioms būklėms gydyti.

VVKT primena, kad nebenaudojamus vaistus, įskaitant nebereikalingus ar pasibaigusio galiojimo, pagal Farmacijos įstatymo nuostatas, galima nemokamai grąžinti į vaistines, iš kurių jie bus atiduodami sunaikinti kaip farmacinės atliekos. Šių vaistų negalima tiesiog išmesti dėl jų galimo kenksmingumo aplinkai.

Kaip jau buvo rašyta,pinigai už atiduotus į vaistines vaistus atiduodami nebus.

Specialistai primena, kad NDMA ir panašias priemaišas, žinomas kaip nitrozaminai, kurių buvo rasta veikliojoje medžiagoje ranitidine, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Europos Sąjungos (ES) tarptautinė vėžio tyrimų agentūra suklasifikavo kaip galinčias sukelti vėžį žmonėms. Visgi įrodymų, kad trumpalaikis  vaisto vartojimas galėtų sukelti tokias neigiamas pasekmes, nėra. Be to, nitrozaminų priemaišų taip pat gali būti kai kuriuose maisto produktuose, vandens tiekimo vietose. 

VVKT tiekimo uždraudimas galios, nebent bus gauta informacijos arba vaistų registruotojai, jų atstovai Lietuvoje, lygiagretaus importo leidimo turėtojai pateiks kokybę patvirtinančius dokumentus, kad Lietuvos Respublikoje vaistų, kurių sudėtyje yra ranitidino, platinamose serijose nėra priemaišos NDMA.

Kaip rašoma pranešime, veikliosios medžiagos ranitidino turintys vaistai uždraudžiami tiekti bei atšaukiami iš rinkos ir kitose Europos bei pasaulio šalyse, todėl tolimesni veiksmai dėl ranitidino turinčių vaistų vartojimo, siekiant maksimaliai apsaugoti gyventojų sveikatą, derinami bendradarbiaujant su Europos vaistų agentūra (EVA) ir kitų valstybių vaistų agentūromis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Nuodija visais galimais būdais.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių