Sveikatos apsaugos ministerija džiūgauja: pagaliau įvedamas elektroninis vaistų receptas. Vis dėlto tai sukėlė daugiau sumaišties nei džiaugsmo.
Žino ne visi
Praėjusią savaitę paskelbta, kad prievolę išrašyti vadinamąjį e. receptą nuo lapkričio 2-osios turi 170 iš beveik 550 šalyje veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų, kurios aptarnauja apie 60 proc. šalies pacientų.
Tačiau paskutiniąją spalio mėnesio darbo dieną kalbinti vienos didžiausių šalies gydymo įstaigų – Kauno klinikų medikai nežinojo, kad taip vyks, ir neslėpė niūrių prognozių, kad sistema strigs ar netgi bus atidėta.
Iš tiesų netgi pati sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pripažino, kad, Estijoje prieš penkerius metus įdiegus e. recepto sistemą, ji tą patį mėnesį, pensijų gavimo dieną, užlūžo, ir politikai svarstė, kad jos verta atsisakyti.
"Mūsų specialistų dėka praėjusių metų pabaigoje, įvertinus tas problemas, kurios buvo Estijoje, pasimokius iš tų klaidų, manau, užtikrinome, kad tokių klaidų nebūtų", – tikino ministrė.
Dalyvauja ne visi
Šilainių poliklinikos direktoriaus pavaduotoja gydymui Janina Didžiulienė nusiteikusi optimistiškai, nes, jos teigimu, naujovei pasirengta sklandžiai, pacientai yra gerai informuoti ir e. receptas jiems nekelia nuostabos.
Gydytojos žiniomis, visą savaitgalį sistemai įdiegti rengtasi ir Registrų centre.
"Žinoma, kol kas viskas dar bandoma. Stebime, kaip sekasi, ir jeigu atsiras kokių problemų, derinsime su Registrų centru", – apie naujovę pasakoja J.Didžiulienė.
Kauno Centro poliklinikos direktorė Danutė Pavilionienė atskleidė, kad jos vadovaujama gydymo įstaiga šiame projekte kol kas nedalyvauja. Mokymai, kaip naudotis sistema, bus rengiami, kai ji įsigalios.
"Mes prisijungsime vėliau, ko gero, po Naujųjų metų", – prognozavo Centro poliklinikos direktorė.
Reikės dubliuoti
Gydytoja J.Didžiulienė patvirtino, kad pereinamuoju laikotarpiu poliklinikoje išrašomas ir e. receptas, ir popierinis, kad pacientai medikamentų galėtų įsigyti projekte net ir nedalyvaujančiose vaistinėse.
"Jei receptus reikės dubliuoti – bus blogai", – pripažino Šeimos medicinos klinikos vadovas profesorius Leonas Valius.
Gydytoja Jūratė Randakevičienė yra tokios pačios nuomonės, bet išreiškė nuostatą, kad iš e. recepto tikisi tik gero. Juos pasirengusios priimti daugiau kaip 75 proc. vaistinių visoje šalyje.
Siekiant užtikrinti dvejopą – popierinį ir elektroninį – receptą panaudoti tik vieną kartą, vaistinėje išdavus medikamentą, apie tai bus pažymėta sistemoje.
Sveikatos apsaugos ministrė R.Šalaševičiūtė džiaugiasi, kad ligoniams nebereikės nešiotis popierinių receptų ir kompensuojamųjų vaistų knygelių, nes žmonės, ypač vyresnio amžiaus, kartais pamiršta ar pameta.
"Elektroniniai receptai nebebus neįskaitomi, o juk dėl to kartais tekdavo grąžinti pacientą pas gydytoją, arba žmonės receptus pamesdavo, jie dėl kokių nors priežasčių tapdavo nebenaudotini. Žinodami, kad vaistai išrašyti, ligoniai galės jų įsigyti bet kurioje vaistinėje", – aiškino R.Šalaševičiūtė.
Bus daugiau informacijos
Iš tiesų neseniai vaistinėje teko matyti, kaip darbuotoja nepardavė vaistų, nes jų recepte buvo nurodytas konkretus, o ne bendrinis vaistų pavadinimas.
Pirkėjai – atvykę iš provincijos. Vaistininkė patarė jiems grįžti pas gydytoją, kad perrašytų receptą, bet buvo vakaras ir gydytojo darbo laikas pasibaigęs. Negana to, buvo penktadienis. Žmonėms gyvybiškai reikėjo vaistų. Ką tokiu atveju daryti? Vaistininkė laikėsi darbo taisyklių, gydytojas galbūt suklydo nesąmoningai. Elektroniniu būdu, ko gero, problemą būtų buvę įmanoma išspręsti ligonių naudai.
Medikai pateikia pavyzdžių, kad į ligoninę patekęs pacientas yra be sąmonės, ir tokiu atveju nebuvo žinoma, kokius vaistus jis vartoja. Dabar šios problemos nebeliks, nes, prisijungus prie sistemos, bus galima gauti visą informaciją apie ligonio gydymą.
Apmokėjimas nesikeičia
Sutartis dėl e. recepto priėmimo jau yra pasirašę didieji vaistinių tinklai – "Eurovaistinė", "Gintarinė vaistinė", "Camelia", "Benu".
Iš viso pasirašytos 48 sutartys, apimančios beveik 75 proc. šalies vaistinių. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų teigimu, vaistus jau kitą savaitę galės išduoti ir kitos įstaigos, kurios nėra sudariusios sutarčių – jos, jei tik pacientas to pageidaus, tai galės padaryti prisijungusios prie centrinės E. sveikatos sistemos.
Laikinasis Valstybinės ligonių kasos vadovas Gintaras Kacevičius pažymėjo, kad vaistai, išduoti pagal elektroninius receptus, bus apmokėti taip pat, kaip ir išduoti pagal popierinius.
"Greta elektroninių receptų lygiagrečiai egzistuos ir popieriniai receptai, bet, aišku, nedubliuos vieni kitų", – sakė G.Kacevičius.
Reikės įgaliojimo
Vadinasi, bus galima rašyti arba popierinį, arba elektroninį receptą? Ministrės R.Šalaševičiūtės teigimu, sprendimą, kokią formą pasirinkti, turės priimti patys medikai.
Ministerija planuoja visiškai perkelti su sveikatos apsauga susijusias funkcijas į elektroninę erdvę iki 2018-ųjų kovo 1-osios, tačiau kiek laiko bus išduodami ir elektroniniai, ir popieriniai receptai, priklausys nuo sistemos veikimo.
Matyti e. receptą bus galima per elektroninės bankininkystės sistemą arba prisijungus prie E. sveikatos sistemos su elektroniniu parašu.
Keblu tai, kad vaistus pagal e. receptą galės atsiimti tik pats ligonis arba notariškai patvirtintą įgaliojimą turintis giminaitis. Tai neigiamai vertina profesorius L.Valius.
"Teks eiti pas notarą, už įgaliojimą mokėti pinigus. Tai nebus patogu sunkiems ir vyresnio amžiaus ligoniams", – pastebėjo L.Valius.
Galima pirkti dalimis
Pagal elektroninį receptą bus galima vienu metu pasiimti tik dalį vaistų, jei jie skirti, pavyzdžiui, šešiems mėnesiams.
Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, kurie iškart negali nusipirkti visų jiems skirtų medikamentų. Ant popierinių receptų išrašytus vaistus reikėdavo pirkti visus iš karto.
Sveikatos apsaugos ministerija praėjusią savaitę, kad didžiųjų vaistinių tinklų atstovai pasirengę priimti e. receptus. Tačiau vakar, praėjus geram pusdieniui, kai įsigaliojo naujovė, pirkėjai daugumoje vaistinių pirko arba nereceptinius vaistus, arba pateikę popierinį receptą.
"Esame pasirengę priimti pirkėjus su e. receptu, tačiau tokių kol kas dar nebuvo", – tvirtino "Eurovaistinės" darbuotoja Jolanta Šileikienė.
Paaiškėjo ir tai, kad vis dėlto net ir projekte dalyvaujančios vaistinės ne visos jau pasirengusios dirbti naujai. Nors oficialiai su e. receptu vaistus turėtų išduoti ir tinklo "Camelia" vaistinės, Kauno centre, Savanorių prospekte, esančioje ši paslauga netaikoma ir vaistinė nukreipė kitu adresu.
"Eurovaistinės" tinkle apie galimybę priimti elektroninį receptą pacientus informuoja lipdukas ant vaistinės durų.
Elektroninius receptus šiuo metu naudoja Danija, Norvegija, Švedija, Suomija, Estija, Ispanija, Jungtinė Karalystė. Tačiau apie 3–5 proc. receptų, esant nenumatytiems atvejams, šios šalys išrašo ant popierinių blankų.
Naujausi komentarai