Dėl šios ligos pasitikrina tik kas penkta: ragina nedelsti

  • Teksto dydis:

Ligonių kasų specialistai primena moterims apie gimdos kaklelio vėžio prevencijos svarbą. Reguliari profilaktinė patikra būtina, siekiant kuo anksčiau nustatyti ikivėžinių pakitimų ir apsaugoti moteris nuo išplitusio gimdos kaklelio vėžio.

Tikrinamos nemokamai

Ankstyvos stadijos gimdos kaklelio vėžys dažniausiai nesukelia jokių simptomų, todėl, kaip ir daugelyje išsivysčiusių šalių, taip ir Lietuvoje, moterys reguliariai nemokamai profilaktiškai tikrinamos dėl šios ligos. Anksti nustačius ląstelių pakitimus, pradedamas gydymas, nelaukiant, kol jie progresuos į vėžinius. Jei kelias ligai užkertamas laiku, išsaugoma moters sveikata ir darbingumas.

„Galime pasidžiaugti, kad gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje dalyvaujančių moterų skaičius stabiliai auga ir jau gerokai pralenkė ikipandeminius rodiklius. Preliminariais ligonių kasų duomenimis, pernai šioje prevencijos programoje sudalyvavo 135 tūkst. moterų. Tai yra 9 tūkst. moterų daugiau nei 2021-aisiais ir 12 tūkst. daugiau nei prieš COVID-19 pandemiją“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Grigarienė.

Prieš metus ši prevencijos programa pasipildė naujomis paslaugomis: žmogaus papilomos viruso ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystoje terpėje tyrimais.

Dažnai lemia mirtį

Praeitais metais pagal gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą sveikatą pasitikrino 19 proc. tikslinio amžiaus moterų. Vadinasi, iš visų pagal amžių galėjusių pasitikrinti moterų pernai programoje sudalyvavo tik kas penkta. Tai yra vos 1,5 proc. daugiau moterų nei užpernai. Taigi moterų dalyvavimas šioje prevencijos programoje yra per žemas, ypač žinant, kad sergamumas gimdos kaklelio piktybiniais navikais Lietuvoje kasmet perkopia 3 tūkst., ir tai yra viena iš dažniausių moterų mirties priežasčių pasaulyje.

Pagal gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą kreiptis į šeimos gydytoją ir nemokamai pasitikrinti gali visos moterys nuo 25 iki 59 metų amžiaus (imtinai). Prieš metus ši prevencijos programa pasipildė naujomis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamomis paslaugomis: žmogaus papilomos viruso (ŽPV) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystoje terpėje tyrimais.

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. / VLK grafikas.

Svarbus rizikos veiksnys

ŽPV infekcija – didžiausias rizikos veiksnys susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Sužinoti, ar moteris yra užsikrėtusi šiuo virusu, galima atlikus ŽPV tyrimą skystoje terpėje. Moterims nuo 35 iki 59 metų (imtinai) kas penkerius metus atliekamas minėtas tyrimas. Jei ŽPV rezultatas teigiamas – atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystoje terpėje tyrimas, siekiant nustatyti ikivėžines gimdos kaklelio būkles. Jei atsakymas leidžia įtarti patologiją, moteris yra siunčiama į gydytojo akušerio konsultaciją diagnozei patikslinti ir prireikus gydyti.

Moterims nuo 25 iki 34 metų (imtinai) – kas trejus metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas ikivėžiniams pakitimams nustatyti. Gavus rezultatus ir nustačius pakitimų, gali būti atliekama kolposkopija, o jos metu biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

Moterims, norinčioms pasitikrinti pagal gimdos kaklelio prevencijos programą, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Pacientėms, kurios nepatenka į šioje programoje nustatyto amžiaus grupę, tačiau nerimauja dėl savo sveikatos, reikėtų taip pat neatidėliojant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Įvertinęs sveikatos būklę, jis skirs reikiamus tyrimus, kad nustatytų negalavimų priežastį ir pradėtų gydymą, prireikus išrašys siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programai finansuoti praeitais metais skirta 6 mln. eurų PSDF lėšų. Planuojama, kad šiais metais tam prireiks 6,5 mln. eurų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kopūstas.

Kopūstas.  portretas
Reiškiasi reikia gimdyti, bet jei vaikas tikrai nelaukiamas tai jį reikia atnešti ir palikti prie langelio.

Siaubinga liga

Siaubinga liga portretas
Vaikisteje nesioji sijona, poto pastebi, kad tarp koju kazkas auga, isauges suzinai, kad tu berniukas.

Marija

Marija portretas
Ko mažiau kūniškų malonumų ir viskas bus gerai.Joks abortas neapsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio.Jei močiutė,mama pasidarė valymą tai kentės vaikai ir anūkai.Gali būti nevaisingi ir šitokių žmonių vis daugėja.Paskui jei pastoja ir gimdo su ivairiom patologijos vaikus.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių