Daugelis į tai numoja ranka: įvardijo ryšį tarp padidėjusio cholesterolio ir Alzheimerio ligos

  • Teksto dydis:

Mankšta ar sėdėjimas poliklinikoje? Gražina pasirinko pirmąjį variantą. Nors diagnozę – padidėjęs cholesterolis, išgirdo seniai, gėrė ir vaistus. „Prieš kokius 40 metų buvo padidėjęs“, – pasakojo ji LNK žurnalistams.

Sumažinti iki normos padėjo judėjimas ir dieta. „Kai gydytoja darė patikrinimus, tai sakė: „Stebuklas“, – prisiminė Gražina.

Dalis žino ir stebi tyrimų rezultatus, bet ne visi. Cholesterolio padidėjimo žmogus nejaučia. Dėl to ir nesukama galvos jo koreguoti. „Padidėjimas yra labai dažnas. Atliktas vienas iš tyrimų, kuomet pacientų vidurkis, kurie kreipiasi į šeimos gydytojus, yra 63 metai, ir „blogąjį cholesterolį“ – daugiau nei 3, turėjo 6 iš 10. Tai yra, 60 proc.“, – kalbėjo Santaros klinikų kardiologas Rokas Šerpytis.

Padidėjus cholesteroliui, padidėja kraujo riebumas. O pats cholesterolis ima sėsti kraujagyslių sienelėse. „Ilgainiui jos pradeda kietėti, kol visiškai uždaro kraujagyslių spindį. Ir kuomet kraujas nebegali pratekėti, organizmas pajaučia, kad yra deguonies stygius, ir tada pradeda vystytis organų pažaida. Simptomas, kuris nutinka staiga ir netikėtai, – tai išsivystęs ūminis miokardo infarktas ir galvos smegenų insultas“, – aiškino LSMU Kauno klinikų kardiologas Raimondas Kubilius.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Sulaukiama ir tokių pacientų, kuriems – tik 40 ar net 30 metų. „Vienais atvejais, pacientas net nežinojo, kad turi. Kitais atvejais, buvo numojęs ranka“, – pasakojo medikas.

Numoti ranka nereikėtų ir dėl poveikio smegenims. „Anksčiau buvo manoma, kad silpnaprotystė yra sąlygota amžėjimo – dėl besivystančios kraujagyslių patologijos, kurias sukelia tie patys rizikos veiksniai – aterosklerozė. Buvo nustatyta viena iš demencijos rūšių, kuomet yra pažeidžiamos aterosklerozės kraujagyslės, vis dėlto, už jų pavojaus ir priežastingumo slypi nekoreguotas cholesterolis“, – teigė R. Kubilius.

„Aukštas cholesterolis yra viena iš tų priežasčių, kuri sąlygoja, kad pradeda kauptis beta amiloidas smegenyse, ir ima blogėti neurologinės žmogaus funkcijos“, – sakė R. Šerpytis.

Demencijos ir dažniausios jos formos – Alzheimerio – atvejų Lietuvoje – ne mažai. „Skaičius tikrai galėtų nustebinti, kad realiai maždaug  Alytaus miesto gyventojų skaičius būtų tiek, kiek serga. Tai yra, 42 tūkstančiai“, – kalbėjo asociacijos „Demencija Lietuvoje“ vadovė Ieva Petkutė.

Anot specialistų, net 42 proc. atvejų demencijos būtų galima išvengti arba pavėlinti, atsižvelgiant į rizikos veiksnius. Vienas iš jų – lavinimosi stoka vaikystėje. Taip pat nereikėtų ignoruoti ir pirmųjų ženklų, kai ima trikti atmintis, užleisti simptomų.

„Žmogus neatsimena, kad jau kalbėjo, ir vėl klausia to paties. Sunkesnis orientavimasis erdvėje ir laike. Taip pat pradeda strigti kalba“, – vardijo I. Petkutė.

„Visą laiką reikia smegenis įdarbinti“, – pridūrė R. Šerpytis.

Mokytis naujų dalykų, spręsti kryžiažodžius. Tiek demencijos, tiek cholesterolio didėjimui įtakos turi ir rūkymas. „Antsvoris irgi turi įtakos cholesterolio koncentracijai. Kai kuriais atvejais, padidinus fizinį aktyvumą, sumažinus svorį, cholesterolis pakrenta. Kartais, aišku, labai retais atvejais, to užtenka“, – aiškino Vilniaus miesto klinikinės ligoninės kardiologas Alexander Zakharov.

Vaistai nuo cholesterolio skiriami ne iš karto. Jei padidėjimas – minimalus – iki keliasdešimt procentų, pakaks dietos ir pajudėti. „Dvigubas trigubas padidėjimas jau reikalauja didelių dozių statinų – agresyvaus, intensyvaus gydymo“, – teigė A. Zakharov.

Specialistai pataria kasdien aktyviai judėti bent pusvalandį. „Fizinis aktyvumas skatina kraujotaką, o ką tai reiškia? Kad pamaitina smegenis deguonimi, maistingomis medžiagomis“, – vardijo asociacijos „Demencija Lietuvoje“ vadovė.

„Greitas, spėrus ėjimas, bėgimas lengva ristele. Galima netgi suskaidyti širdies zonas. Jų yra penkios. Pavyzdžiui, apšilimui, pramankštai pulsas yra 100–120 tvinksnių per minutę“, – patarė Sveikatos biuro Fizinio aktyvumo specialistas Armenas Šaginianas.

„Rekomenduojama vartoti augalinės kilmės cholesterolį mažinančius preparatus, Omega-3 rūgštis, tai yra žuvų taukus“, – teigė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės kardiologas.

„Vartoti natūralių probiotikų – raugintų kopūstų, raugintų agurkų, natūralią girą, natūralų jogurtą...“ – aiškino R. Šerpytis.

Nuo 40 metų jau galima dalyvauti širdies ir kraujagyslių prevencinėje programoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

MOCIUTE

MOCIUTE portretas
nejaugi nezinote jei bus kepenys nesveikos akmenis tulzis nenuteka visada bus cholesterolis kisa tik vaistus nuo cholesterolio o nuo ju viduriai uzkieteja 100 proc gerk forlaks kaulai gelia be proto chplesterolio vaistai ziauriai gadina organizma MES REKLAMUOSIM JUS GERKIT AUGOMKAIME NEBUVO JIKIU CHOLESTEROLIU TIK DABAR PLAUNA VAISTUS

na na

na na portretas
Įdomu, koks cholesterolio lygis ir kraujagyslių pažaida pas asmenį, sugalvojusį terminą "amžėjimas"? Tarsi "paamžėjęs" būsi mažiau senas, nei "pasenęs"...

Anonimas

Anonimas portretas
jums svargu rasyti bet nors nezinote net apie ka pasakykite kas isgyde ta cholesteroli kuris gydytojas gal pas ji virsija norma nerasinekite vejus o pas gydytoja patekti kaip iki menulio
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių