Akių miežis: kaip gydyti ir kada kreiptis į gydytoją? Pereiti į pagrindinį turinį

Akių miežis: kaip gydyti ir kada kreiptis į gydytoją?

2022-02-16 12:00 kauno.diena.lt inf.

Dažniausiai net nesusimąstome, kad nekaltas akies patrynimas gali sukelti ilgalaikių nemalonumų. Pasak vaistininkų, šis dažnai nesąmoningas veiksmas yra viena pagrindinių miežio ir kitų akių uždegimų priežasčių. Kaip šį uždegimą gydyti namų sąlygomis ir kada kreiptis į specialistus?

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Shutterstock nuotr.

Dažniausiai pasireiškia vaikams

Paraudęs, tinstantis ir skausmingas akies voko kraštas gali reikšti, kad formuojasi uždegimas, vadinamasis miežis. Vaistininko Mariaus Lukštaraupio teigimu, dažniausiai jis pasireiškia vaikams, bet būdingas ir suaugusiesiems.

„Tai bakterinė infekcija, kuriai neturime imuniteto. Bakterija į voko folikulą ar riebalinę liaukutę, esančią šalia, dažniausiai įsimeta nešvariomis rankomis trinant akis. Tuomet jis užsikemša ir prasideda uždegimas, kartais pasibaigiantis pūliavimu“, – aiškina vaistininkas.

Pasak specialisto, miežis gali būti kelių tipų – karštasis arba šaltasis. Pastaruoju atveju vokas paraudonuoja, iškyla gumbelis, kuris įprastai savaime pratrūksta ir išteka. Karštojo miežio atveju simptomai kur kas sudėtingesni.

„Vokas skausmingesnis, karštesnis, tinsta, ima šlapiuoti. Uždegimas gali išplisti. Pirminė pagalba – vaistai nuo uždegimo“, – pataria M.Lukštaraupis.

Pagalba namų sąlygomis

Kad situacija netaptų kritiška, vaistininkas pirmiausia pataria imtis reguliarios akių vokų plovimo higienos. Tiks ir liaudiškos priemonės, tačiau svarbu neuždelsti.

„Geriausia dėti šiltus kompresus, plauti šiltu vandeniu ar medetkų, ramunėlių nuoviru. Pamirkius vatos diskelį, lengvai braukiama nuo akies išorės nosies kryptimi. Taip plauti rekomenduojama kas kelias valandas. Svarbu šildyti uždegimo vietą. Jei po trijų dienų situacija negerėja, reikėtų kreiptis į gydytoją“, – akcentuoja vaistininkas.

M.Lukštaraupis įspėja nebandyti patiems spausti pūslelės ar kitaip jos trinti: „Taip bakteriją galima tiesiog paskleisti į kitus audinius ir dar labiau pabloginti situaciją.“

Sudėtingesni atvejai

Dar vienas dažnai pasitaikantis uždegimas, kurį gali sukelti akių trynimas nešvariomis rankomis – konjunktyvitas. Tai dažna ir peršalimo ar virusinių ligų komplikacija. Kadangi, priešingai nei miežis, šis uždegimas kyla akies viduje, jis yra kur kas sudėtingesnis ir konsultacijos su vaistininku nepakaks – reikia, kad apžiūrėtų gydytojas.

„Simptomai panašūs į akies išsausėjimą ar miežį – akis ašaroja, yra paraudusi. Dažnai rytais susirenka traiškanų, gali pūliuoti. Konjunktyvitai linkę komplikuotis, todėl dėl gydymo rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kuris paskirs antibiotikų.

Akys yra kritinis organas. Todėl labai svarbu konsultuotis su specialistu, nes gali baigtis liūdnai – net apakimu. Tai ypač galioja papuolus į akį svetimkūniui. Iki vizito simptomams numalšinti galima naudoti antiseptinių lašų, tačiau gydymą gali skirti tik gydytojas“, – akcentuoja vaistininkas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų