Agresyvūs pacientai: įvardijo, ko labiausiai bijo medikai Pereiti į pagrindinį turinį

Agresyvūs pacientai: įvardijo, ko labiausiai bijo medikai

2025-03-14 17:36
LNK inf.

Nuo šių metų sausio įsigaliojus naujoms įstatymo pataisoms, medikams leista pirmos pagalbos neteikti ar ją sustabdyti, jei pacientas kelia grėsmę. Taip pat saugumo sumetimais gali būti įrašomas vaizdas ir garsas.

Agresyvūs pacientai: įvardijo, ko labiausiai bijo medikai
Agresyvūs pacientai: įvardijo, ko labiausiai bijo medikai / Vaizdo įrašo stop kadras

Ar tai veikia praktiškai, pakomentavo Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.

– Kokie rezonansiniai atvejai, nuskambėję visoje šalyje, kai buvo užpultas medikas darbo vietoje?

– Vienas ryškesnių atvejų – Kėdainių incidentas, kai, atrodo, ne pats pacientas, o jo artimasis užpuolė ir sumušė sveikatos priežiūros darbuotoją. Tai buvo užfiksuota vaizdo kameromis. Kitas atvejis – kai pats medikas sumušė greitosios medicinos pagalbos darbuotoją dėl to, kad šis esą ne ten nuvežė jo mamą. Tai pagrindiniai viešai nuskambėję atvejai, tačiau jų yra ir daugiau. Pavyzdžiui, šeimos gydytojai yra patyrę agresyvių pacientų išpuolius – sulaužyti stalai, išspirtos durys, į kabinetus įsiveržusios pacientės, kurios filmavo, komentavo ir vėliau viešino savo veiksmus. Taip pat buvo atvejų, kai slaugytojos, dirbdamos paciento namuose, patyrė seksualinį priekabiavimą. GMP darbuotojai ne kartą susidūrė su grasinimais ir įžeidinėjimais, buvo kviečiami į vietas, kur jų laukė agresyvūs asmenys. Džiaugiamės, kad mūsų medikų bendruomenė kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis ir Seimo nare Jurgita Sejoniene inicijavo įstatymų pakeitimus, kurie buvo priimti.

LNK stop kadras.

– Kur ši problema yra didžiausia?

– Didžiausią riziką patiria greitosios medicinos pagalbos darbuotojai ir slaugytojai, kurie vyksta į pacientų namus. Tokia aplinka yra neprognozuojama. Pavyzdžiui, kvietimas pas močiutę gali atrodyti saugus, tačiau tame pačiame bute gali būti neblaivūs jos anūkai su draugais, kurie pradeda priekabiauti prie slaugytojų. Dėl finansavimo trūkumo šie darbuotojai dažnai vyksta po vieną, todėl apsiginti nuo agresyvių pacientų ar jų artimųjų yra sudėtinga. Įstatymų pakeitimai numatė galimybę medikams naudoti kūno kameras, tačiau jų įsigijimas buvo paliktas gydymo įstaigų atsakomybei.

– Ar dabar yra lėšų šioms kameroms įsigyti?

– Tiek lėšų, kiek reikėtų, nėra. Pagal sutartis pagrindinis gydymo įstaigų pajamų šaltinis yra PSDF biudžetas, iš kurio 80–90 proc. skiriama algoms. Likusių lėšų kūno kameroms įsigyti tiesiog nepakanka, todėl jas įsigijo tik labai nedidelė dalis įstaigų. Reikėtų papildomo finansavimo, galbūt iš struktūrinių fondų, nes medikai privalo jaustis saugūs darbo vietoje. Jei medikas jausis saugus, naudos turės ir pacientai.

– Ar jau buvo atvejų, kai įstatymų pataisos realiai suveikė?

– Kol kas negirdėjau, kad būtų rimtų nusiskundimų. Manau, kad didelį vaidmenį suvaidino žiniasklaida ir visuomenės informavimas – dabar tiek pacientai, tiek gydytojai žino apie šias pataisas. Gydytojai jau gali perspėti pacientus ar jų artimuosius, kad netinkamas elgesys gali lemti paslaugų sustabdymą.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Ar kitose šalyse, pavyzdžiui, Latvijoje, Lenkijoje ar Vokietijoje, medikai yra geriau apsaugoti nei Lietuvoje?

– Apie Estiją negaliu pasakyti, bet pernai lankiausi Latvijoje ir ten skubios pagalbos tarnybos darbuotojai yra visiškai aprūpinti saugumo priemonėmis. Jie gauna finansavimą tiesiogiai iš valstybės.

– Ar yra buvę atvejų, kai medikai laimėjo bylas prieš agresyvius pacientus?

– Man neteko girdėti apie tokius teisminius procesus. GMP darbuotojai dažnai skundžiasi, kad teisminiai procesai yra varginantys, užtrunka daug laiko ir reikalauja asmeninių lėšų. Be to, net jei byla būtų laimėta, baudos dažniausiai būna labai nedidelės, todėl daugelis medikų nusprendžia nesivarginti.

– Ar šiandien būti mediku Lietuvoje yra saugu?

– Dėl naujų įstatymų pataisų situacija tikrai pagerėjo. Tačiau dar yra kitų problemų, dėl kurių medikai jaučiasi nesaugūs. Didžiausia baimė – padaryti klaidą, nes už ją gali grėsti labai griežtos sankcijos. Nebūtinai kiekviena klaida yra sunki, tačiau šiuo metu nėra aiškios sistemos, kuri skirtų mažus, vidutinius ir didelius pažeidimus. Reikėtų, kad ligonių kasos priimtų aiškią vertinimo sistemą ir nebaustų visų vienodai griežtai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
pradėkim

nuo to,kad kai lauki eilėj n mėnesių,tau blogai ir atvarai į prijomniką,kur lauki bile kiek, o nei vandens nei nieko, net bliūdo vemt neduoda, nu manau įsius bet kas. Nes medikais dėl dirbtinių eilių netiki, nes dėl klaidingų diagnozių ir prrasto laiko nebetiki ir tikrina n kartų, nes medikai pervargę ir nenori/nesugeba/nepajėgia arba išvis neapmokyti bendravimo su pcientais psichologijos, tai ir gaunasi agresija ir pyktis.. apie tikrus debilus nekalbu aišku. Bet ka itau sako einam į tyrimą, o į klausimą ką darysit,kiek truks, kokia gali būt po jo savijauta net nereaguoja, tik skubina, tai atsiprašau,bet imi pykt, nes tavo teisė žinot kas kur ir kaip. belieka pacienta kaip greituškės medikam-į įstaigą tik su kamerom spėju vaizdų iš medikų,gal tiklsiau kalbų, irgi būtų
4
-1
Įdomu

O ką daryti su agresyviais medikais,juk ir tokių būna
4
0
Xx

Taip visą laiką buvo neadekvačių žmonių ir aišku ligonių,bet dabar tai prisideda prie propagandos kad kuo mažiau trukdyti medikus. Net greitąją kviečiant ligonis turi nusistatyti sau diagnozę ar gali kentėti,ar laukti iki šeimos gydytojo.O dėl neadekvačių ,kuriuos po kalėjimų,pischiatrinių vis integruoja tarp normalių turi būti kiti teisės aktai .
4
0
Visi komentarai (16)

Daugiau naujienų