Juodosios pedagogikos labirinte: į kovą su namų darbais

Grįžti į straipsnį

Monika

Monika portretas
Absoliučiai pritariu. Mokiausi pas vieną geriausių anglų kalbos mokytojų - ekspertę Jadvygą Kovienę. Ji užduodavo namų darbus, bet niekada nepaklausdavo, ar atlikome, todėl po pirmųjų kelių pamokų niekada jų ir neberuošdavome, be to vieną ištisą mėnesį dainuodavome kalėdines dainas ir beveik nebūdavo kitų užduočių pamokų metu - ji išmokė anglų stipriau negu kuris kitas mokytojas. Turėdama tai omeny, kai pati dirbau anglų mokytoja ir mokykloje buvo pasakyta užsienio kalbų mokytojams neužduoti namų darbų, labai noriai sutikau, nes ir šiaip užduodavau retai - tik kartais išmokti dialogą, pasakoti tekstą ar naujus žodžius. Mokiniai labai sėkmingai pamokų metu išmoko net daugiau negu pas kitas mokytojas. Pamokų metu esmė yra sudominti ir užkelti motyvaciją, kad mokiniai norėtų mokytis patys. Ir ne tik pradinukai. Kai mokiniai pradeda tavęs prašyti, kad juos mokytum, ir džiaugtis tave sutikę - jų beveik mokyti nereikia - reikia tik suspėti su jų tempu :)

Buvusi mokytoja

Buvusi mokytoja portretas
Aš manau, kad mokiniai turėtų daugiau išmokti pamokoje, dalyvaujant mokytojui. O mokytojas turėtų pamokoje suspėti ir naują medžiagą išdėstyti, ir ją tinkamai įtvirtinti, kad norintys mokytis mokiniai pamoką suprastų ir nebijotų neaiškumų pasiaiškinti kartu su mokytoju. Per 45 min. mokytojas turėtų ir namų užduotis patikrinti, o jeigu buvo labai daug uždavęs, tai jau ir fiziškai nepajėgus tai padaryti. Tada klausimas, kam reikia tokių namų darbų, kurie yra netikrinami arba tikrinami epizodiškai? Aš manau, kad namų užduotims visų dalykų reikėtų skirti apie 1val -1val.30min. ir ne daugiau, nes mokiniai (tie, kurie tikrai motyvuoti ir siekia viską suprasti ir įsisavinti) pavargsta pamokose, jiems reikia dar palikti laiko įvairiems būreliams ir kitiems maloniems užsiėmimams. Nepamirškime, kad jie dar ir namuose turi savų pareigų prisidėti prie šeimos gerbūvio.

Tomas

Tomas portretas
Keista, kad tos knygos autorius nerado niekur patvirtinimo, kad namų darbai yra naudingi. John Hattie poveikio dydžių lentelėje (apžvelgus 558 tyrimus) namų darbai turi poveikio dydį 0,35. Nėra labai svarbus mokymosi aspektas, bet daro statistiškai tokį patį poveikį, kaip ir pvz. klasės atmosfera! Be to, jie neužima pamokos laiko.

lauryna

lauryna portretas
Geroje mokykloje(kurioje taikomi naujausi mokymo metodai) vaikams namų darbų neužduoda. puikus pavyzdys - Vokietijos Max Brauer mokykla. Universitetų tyrimas parodė, jog šios mokyklos 9-okai savo žiniomis dviem metais lenkia savo bendraamžius iš tradicinių Vokietijos mokyklų. o dar turint omeny, jog šioje mokykloje nerašomi pažymiai, nėra kontrolinių ir frontalinio mokymo... Džiugu, kad ir Lietuvoje atsiranda drąsių mokyklų, pvz. saulės gojus, dirbantis būtent pagal Max Brauer modelį. Lietuvoje nulaužti mokymo stereotipus itin sunku, ypač kai tėvai tiesiog reikalauja pažymių, kontrolinių, testų, namų darbų...

mokytojas

mokytojas portretas
O aš ir nenorėčiau tų n. darbų užduot... Bet paskui tėvai - oi, nieko nedarė, oi nedirbo, ir va - prasti rezultatai.. o motyvacija pamokose labai individualus dalykas - vienam tas patinka, kitam anas, išmokti privalo visi. Išmokyk, mokytojau, privalai juk... Būtų gerai, jei išdėstai pamoką, viskas visieems aišku, įtvirtinimas, refleksija ir valio.. Deja, taip realybėj nebūna.. bent jau ne tiems, kurie turi įkalt matematiką, gramatiką ar pan..

Ingrida Vaivilavičienė

Ingrida Vaivilavičienė portretas
Sutinku: kad namų darbai kelia įtampą namuose. Gal yra kas moka jos išvengti, bet mano aplinkoj, kur mokslais domimasi - vargu ... Sutinku: jei pamokoj būtų susikoncentruota į tos dienos temą - užtektų laiko ją perprasti (pvz.mokytojas išdėsto, vaikai kiekvienas asmeniškai pasigilina, tyliai atrenka savo neaiškias vietas ir pabaiga - iš eilės užduoda klausimus). Nespėjo ? Gal vis tik geriau skirti mokytojui papildomų apmokamų valandų konsultacijoms ? Kas būtų tikrai prasmingiau, nei tėvams iš naujo mokytis pamirštų dalykų, norint padėti vaikui ? Aišku ... švietimo sistemą keisti ir dar prasmingai - reikalas ilgas, pinigų amžinai trūksta... Bet keistis konkrečiam mokytojui (bandyti sutilpti į pamokos laiką) - jau misija labiau įmanoma ? Ypač nepagrindinių dalykų.

Lina

Lina  portretas
Pasaulyje yra ne viena pažangi mokykla, kuriose visiškai atsisakoma namų darbų, taikomas individualizuotas mokymas ir vaikų rezultatai lenkia bendraamžių pasiekimus.

rimas.

rimas.  portretas
Eilinė tinginių žodinė tryda. Supraskit pagaliau , mokyklos pagrindinė funkcija yra išmokyti žmogų naudotis savo smegenimis. Mažiau užduočių - mažiau ir išmoksKiek mokyklos programą nelengvink, visada bus tinginių spiegiančių, kad jam per sunku ir per daug. Bet juk suaugusiojo gyvenimui pasiruošti reikia? Tokios rašliavos kūrėjai į vaiką žiūri kaip į gyvuliuką. (šuniuką, kačiuką, papūgėlę).Lyg jis visą savo gyvenimą gyvens kitų aprūpinamas Bet realiai vaikas turi aštuonioplika metų pasiruošti, o likusius penkasdešimt - šešiasdešimt gyventi savi galva. Tingėjimas mokykloje paskui oi kaip atsirūgs.

Jura

Jura portretas
To:Joo Pažiūrėkite jūs jau teigiate, kad yra didesnė nauda kai vaikas išmoksta klasėje ir kad nenaudinga užduoti daug namų darbų. Bet net neįsivaizduojate kaip būtų jei jie tų namų darbų išvis negautų!!! Aš manau, kad svarbiausia motyvuotas vaikas ir tikrai sutinku, kad papildomos užduotys turėtų būti atliekamos ne namuose, o savarankiškai bet mokytojo priežiūroje, kuris reikalui esant galėtų padėti ir patarti. Mano sūnus lanko dvi mokyklas ir vienoje iš jų namų darbus paruošia pasibaigus pamokoms Namų darbų klube, kitos mokyklos ruošia namuose. Skirtumas nerealus, visų pirma tuo, kad man nereikia su juo pyktis, jam nereikia slėpti užduočių, viskas paruošta mokytojo priežiūroje ir patikrinta kaip įsisavino medžiagą. Kitu atveju, reikia priminti ir dažnai priversti, tikrinti ir gadintis tiek sau nuotaiką tiek vaikui. Jei būtų galimybė rinktis aš būčiau už tokius namų darbus kuriuos vaikas ruoštų tik mokykloje ir išimtinais atvejais - namuose.

skaitymui 15 min

skaitymui 15 min portretas
Labai patiko mintis... skaitymui skirti 15 min. O namų darbai turėtų būti minimalūs. Kur matyta vaikai mokykloje praleidžia 5-7 val. ir namuose dar 3 val, mažiausiai skiria namų drabams. Tuo tarpu darbo valandos suaugusiesiems tik 8 val.Ir dar turime valandą pietų pertrauką :) Manau klausimas vertas didelių diskusijų ir pokyčių.

mokytoja

mokytoja portretas
namų darbai reikalingi, nes jeigu jų nebūtų, vaikas ateitų pamiršęs daug ką, ko buvo mokyta praėjusioje pamokoje. Tai ypač galioja sunkesniems mokslams. Kartoti būtina

Inga

Inga portretas
O man labai patiko mintis, apie pirmaja pamoka, kurioje galima butu atlikti namu darbus kartu su mokytoju, sprendziant paciam ir jei jau nesigauna tada galima paklausti... Cia mao mintys apie pradines klases. P.S. del "Skaitytojos" pasisakymo, nejau tik namu darbai sujungia seima? O man kaip tik atima malonu laika su vaiku, nes po to jau as pasidarau blogoji mama vercianti ji ruosti pamokas...

AAAA

AAAA portretas
komentarai atsindi visuomenes oziuri i moksla. Gal aimkit is savo vaiku komiuterius. Jie juk tai avargo mokykloje. Isleiskit i gatve ailseti.

joo

joo portretas
Na šiek tiek nesutinku su rašytoju. Turi vaikas turėti šiokę tokią pareigą. Bent jau knygelę papildomą paskaityti. Čia viskas nuo mokytojo priklauso. Jeigu darbą planuoja kokybiškai, tai tikrai nereikės ilgai sėdėti prie pamokų, o minimaliai užduos, kad vaikas prisimintų ką mokėsi klasėje. Ne kiekybėje esmė, o kokybėje. Jeigu darys vaikas ilgai namų darbus, tai normalu, kad išsisukinės. Tada aš juos suprantu. Pati dirbu su pradinukais ir žinau, kad nenaudinga užduoti daug namų darbų, nauda didesnė, kai klasėje vaikas išmoksta.

Skaitytoja

Skaitytoja  portretas
Mintys teisingos, tačiau manau,kad namų darbai įtvirtina žinias, šeimos narius sujungia nors trumpam bendravimui ir bendradarbiavimui. Kita vertus,namų užduotys turėtų būti labiau kūrybiškos ir atliekamos naudojant naująsias technologijas. Esu už tai ,kad reikėtų ieškoti alternatyvų esamai švietimo sistemai, bet nepamiršti, kad be darbo obuoliai ant obels neauga.

Dangė

Dangė portretas
Vaikas mokosi klasėje su visais. O kada jam pačiam vienam spręsti uždavinį, tarkim? Savo greičiu. Išsiaiškinti, kad jis nesuprato to ar ano, kad rytoj paklaustų mokytojo. O klasėje juk lėtukų negali laukti. Orientuojamasi į vidurkį, jei nėra mokytojo padėjėjo. Namuose vaikas gali pasikartoti (kartojimas mokslų motina).

ww

ww portretas
Rasoma tikra tiesa. Dar baisiau,kai vaikams per atostogas (pvz. pavasario) uzduodama tiek namu darbu,kad tai jau ne atostogos. O komentatorei Loretai noreciau pasakyti,kad rasytojas turejo omeny,kad dirba ne savo darba,nes mokytis vaikas privalo mokykloje,o kai tevams tenka po kelias valandas kasdiena mokytis su vaikais,tai jau dirbamas darbas mokytojo,kuris uz tai gauna alga,o atidirbti turi tevai. Ir cia pilnai sutinku su rasytoju. Is kitos puses manau,kad programos yra perkrautos,jeigu vaikai tiek daug nespeja mokykloje,o tevai turi dirbti uz mokytojus. Sita dalyka seniai reikia perziureti,nes pratybos,testai ir vadoveliai,panasu,rasomi ne 1-4 klases vaikams,o maziausiai 8-tokams (cia turejau omeny pradinukus). Buna tokios uzduotys,kad net mes suauge kartais nezinome teisingo atsakymo. Tyciojimasis,o ne mokymasis. O juk kazkas uz tuos vadoveliu ir kt. gavo pinigus,o mokiniai tapo ikaitais.Ruosti,matyt,buvo genijams.

MOČIUTĖ

MOČIUTĖ portretas
Esu pensininkė,30 metų dirbau mokykloje, dabar ,,studijuoju'' 4klasėje su mažaja anūke ir rusų kalbos žinias prisimenu su devintoke anūke.Pritariu straipsnyje išteikštom mintim,nes kasdien su tuo susiduriu.

RV

RV portretas
Tikra tiesa. Namuose nuolatiniai pykčiai dėl namų darbų. nenori daryt ir viskas. Namuose prigalvoja daugybę įdomių dalykų, taip įsijautęs kuria kažką, o kai primeni apie pamokas, tai didžiausi pykčiai. Jei tai daugybės tėvų problema, tai vadinas kažkas daroma ne taip, bet kam čia įdomu.

Loreta

Loreta portretas
"Jaučiuosi degdradavęs iki mokytojo padėjėjo", :D :D :D Va kur požiūris į mokytojus ir jų padėjėjus...

Tomas Elsbergas

Tomas Elsbergas portretas
Pritariu kiekvienam žodžiui. Ir dar : 7-8 pamokos plius 2-3-4 valandos pamokų ruošos . O mes ( suaugę ) dirbame 8 val...

Galerijos

Daugiau straipsnių