Vienų viltys pildėsi, kitų – dužo Pereiti į pagrindinį turinį

Vienų viltys pildėsi, kitų – dužo

Vienų viltys pildėsi, kitų – dužo
Vienų viltys pildėsi, kitų – dužo / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Olim­pi­niu rit­mu gy­ve­na ir bū­si­mus star­tus Pe­ki­ne sap­nuo­ja 69 Lie­tu­vos spor­ti­nin­kai. Dar ke­lios de­šim­tys jau­čia­si vi­siš­kai prie­šin­gai. Ypač sun­ku tiems, ku­rie ket­ve­rius me­tus gy­ve­no ne vien sva­jo­nė­mis, o pra­kai­to upe­liais už­si­tar­na­vo vie­tą olim­pi­nia­me trau­ki­ny­je.

Bet Pe­ki­nas - ne gu­mi­nis, vie­tos už­te­ko ne vi­siems. Nors tai ir su­vok­ė, už olim­pia­dos bor­to li­kę spor­ti­nin­kai pri­pa­ži­no - žiū­rė­ti te­le­vi­zi­jos trans­lia­ci­jas iš Ki­ni­jos bus kan­čia. Nes nuo­lat ka­muos min­tis: „Aš da­bar tu­rė­čiau bū­ti ten."

Kreip­sis į teis­mą

Ypač daug aist­rų už­vi­rė, kai bu­vo pa­skelb­ta Lie­tu­vos leng­vo­sios at­le­ti­kos rink­ti­nė. Olim­pi­nius A ir B nor­ma­ty­vus įvyk­dė net 27 spor­ti­nin­kai, o į Pe­ki­ną va­žiuos tik 18.

Aist­rin­giau­siai ko­va vy­ko tarp mo­te­rų ie­ties me­ti­kių. Ją lai­mė­jo vil­nie­tė In­ga Sta­siu­lio­ny­tė, ta­čiau ši per­ga­lė ga­li tap­ti di­džiu­liu skan­da­lu. „Rim­tai gal­vo­ja­me kreip­tis į teis­mą. Aiš­ku, nu­va­žiuo­ti į olim­pia­dą tai ne­be­pa­dės, bet gy­ve­ni­mas tę­sis ir po jos. No­ri­me pa­siek­ti, kad fe­de­ra­ci­ja ne­ga­lė­tų su ki­tais spor­ti­nin­kais elg­tis taip, kaip su ma­ni­mi", - su kar­tė­liu bal­se paaiš­ki­no Ind­rė Ja­ku­bai­ty­tė.

32 me­tų kau­nie­tė įsi­ti­ki­nu­si, kad Lie­tu­vos leng­vo­sios at­le­ti­kos fe­de­ra­ci­ja (LLAF) iš jos ne­tei­sė­tai atė­mė pro­gą įgy­ven­din­ti olim­pi­nę sva­jo­nę. I.Ja­ku­bai­ty­tė per šį olim­pi­nį cik­lą du­kart įvyk­dė A nor­ma­ty­vą (60,50 m), ta­čiau į Pe­ki­ną va­žiuos ne ji, bet B nor­ma­ty­vą tu­rin­ti I.Sta­siu­lio­ny­tė.

Tai paaiš­kė­jo po pre­ce­den­to ne­tu­rin­čios pa­pil­do­mos ko­vos. I.Ja­ku­bai­ty­tė nu­si­lei­do sa­vo var­žo­vei Lie­tu­vos čem­pio­na­te (53 prieš 55,39 m), to­dėl LLAF nu­spren­dė reng­ti pa­pil­do­mas dvie­jų spor­ti­nin­kių var­žy­bas. Praė­ju­sį pir­ma­die­nį Kau­ne vėl pa­jė­ges­nė bu­vo I.Sta­siu­lio­ny­tė, nu­me­tu­si įran­kį 57,63 m. I.Ja­ku­bai­ty­tės są­skai­to­je - 50,19 m.

„Vis ne­ga­liu su­vok­ti, kam bu­vo su­reng­tos tos gla­dia­to­rių kau­ty­nės. Toks įspū­dis, kad da­bar ne XXI am­žius, o Ro­mos lai­kai. Ind­rė tu­rė­jo A nor­ma­ty­vą, ren­gė­si ne čem­pio­na­tui, o olim­pia­dai. Ta­da bu­vo pla­nuo­ja­ma pa­siek­ti ge­riau­sią for­mą. Ne­ga­liu su­vok­ti, kad A nor­ma­ty­vą įvyk­džiu­si spor­ti­nin­kė pa­lie­ka­ma už bor­to. To taip leng­vai ne­pa­lik­si­me", - pa­brė­žė Kau­no spor­to mo­kyk­los „Vil­tis", ku­rio­je tre­ni­ruo­ja­si I.Ja­ku­bai­ty­tė, di­rek­to­rius Vac­lo­vas Ki­dy­kas.

Abi­pu­siai ar­gu­men­tai

I.Ja­ku­bai­ty­tė spė­jo, kad LLAF ne­ma­lo­nę už­si­trau­kė dėl vi­di­nių int­ri­gų. Esą tarp jos tre­ne­rės Te­re­sės Nek­ro­šai­tės ir fe­de­ra­ci­jos va­do­vų yra per­bė­gu­si juo­da ka­tė: „Jie gal­būt pyks­ta­si, ne­su­ta­ria nuo se­nes­nių lai­kų, o ken­čia spor­ti­nin­kai."

Ta­čiau leng­vo­sios at­le­ti­kos rink­ti­nės vy­riau­sia­sis tre­ne­ris Alek­sas Sta­nis­lo­vai­tis pa­nei­gė, kad kont­ro­ver­siš­ką spren­di­mą lė­mė po­van­de­ni­nės sro­vės. „Ind­rės as­me­ni­nis re­kor­das yra virš 63 met­rų, bet čem­pio­na­te ji nu­me­tė de­šim­čia ma­žiau. Ko­dėl Vir­gi­li­jus Alek­na ne­me­ta dis­ko vie­ną kar­tą 70, o po sa­vai­tės - 50 met­rų?

Fe­de­ra­ci­jos tink­la­la­py­je bu­vo aiš­kiai nu­ro­dy­ta, kad čem­pio­na­te spor­ti­nin­kai tu­ri bū­ti ar­ti as­me­ni­nių pa­sie­ki­mų. Kaip ver­tin­ti tai, kad Ind­rės re­zul­ta­tas - net 10 met­rų pra­stes­nis? To­dėl ir priė­mė­me spren­di­mą su­reng­ti pa­pil­do­mas var­žy­bas. Bet tai su­gal­vo­jo ne Skra­bu­lis, Sta­nis­lo­vai­tis ar Bu­ro­kas. Taip nu­spręs­ta iš­plės­ti­nia­me vyk­do­mo­jo ko­mi­te­to po­sė­dy­je", - aiš­ki­no A.Sta­nis­lo­vai­tis.

Tre­ne­ris pa­brė­žė, kad to­kia pra­kti­ka - for­muo­ti rink­ti­nę pa­gal na­cio­na­li­nių čem­pio­na­tų re­zul­ta­tus - nau­do­ja­ma vi­sa­me pa­sau­ly­je: „Tar­ki­me, JAV dis­ko me­ti­kas Jar­re­das Rom­me'as tu­ri ant­rą ge­riau­sią re­zul­ta­tą sa­vo ša­ly­je, bet čem­pio­na­te li­ko ket­vir­tas. Ir ne­va­žiuos į Pe­ki­ną."

T.Nek­ro­šai­tė į kal­ti­ni­mus, kad jos auk­lė­ti­nei ne­pa­vy­ko ša­lies čem­pio­na­te pa­de­monst­ruo­ti ge­ros for­mos, at­sa­ky­mą ra­do ne­sun­kiai: „Fe­de­ra­ci­ja pa­skel­bė, kad va­sa­rą rei­kia pa­siek­ti re­zul­ta­tą, ku­ris bū­tų ne dau­giau kaip 1,5 pro­c. pra­stes­nis už nor­ma­ty­vą. Ind­rė tai pa­da­rė „Kau­nas 2008" var­žy­bo­se bir­že­lį. Lie­tu­vos čem­pio­na­te ji ir ne­tu­rė­jo bū­ti ge­riau­sios for­mos. Ją iš rit­mo iš­mu­šė smul­kios trau­mos. Be to, mes pla­nin­gai dir­bo­me, kad for­mos pi­kas atei­tų ly­giai už mė­ne­sio, olim­pia­do­je."

Pa­ty­rė psi­cho­lo­gi­nę trau­mą

„Da­bar jau šiek tiek nu­ri­mau, bet tai pa­mirš­ti man bus la­bai sun­ku. Vi­sas ket­ve­rių me­tų darbas nuė­jo šu­niui ant uo­de­gos", - kal­bė­jo I.Ja­ku­bai­ty­tė. Vie­toj to­li­mes­nio pa­si­ren­gi­mo olim­pia­dai kau­nie­tė praė­ju­sį sa­vait­ga­lį iš­va­žia­vo į gam­tą - su­ri­kiuo­ti min­tis ir pa­gal­vo­ti, ką da­ry­ti to­liau.

Spor­ti­nin­kė jau­čia­si lyg ap­vog­ta. Ir taip yra ne­be pir­mą kar­tą. Nors ir bu­vo įvyk­džiu­si nor­ma­ty­vus, I.Ja­ku­bai­ty­tė neiš­vy­ko į 2002 ir 2006 m. Eu­ro­pos čem­pio­na­tus. Prieš dve­jus me­tus su­si­klos­tė la­bai pa­na­ši si­tua­ci­ja. Kon­ti­nen­to pir­me­ny­bių iš­va­ka­rė­se reng­ta­me Lie­tu­vos čem­pio­na­te I.Ja­ku­bai­ty­tė pra­lai­mė­jo Ri­tai Ra­ma­naus­kai­tei. LLAF spren­di­mu į Ge­te­bor­gą (Šve­di­ja) neiš­vy­ko nė vie­na iš šių spor­ti­nin­kių.

„Bet tuo­met ne­bu­vo taip skau­du, leng­viau su tuo su­si­tai­kiau. O olim­pia­da yra kiek­vie­no spor­ti­nin­ko kar­je­ros vir­šū­nė. Ne­ži­nau, kaip rei­kės žiū­rė­ti trans­lia­ci­jas iš Pe­ki­no. Jau da­bar su­vo­kiu, kad nuo­lat gal­vo­siu, kad ir aš tu­rė­jau ten bū­ti", - iš­gy­ve­ni­mais da­li­jo­si I.Ja­ku­bai­ty­tė.

„Ame­ri­kie­čiai" - ne­mėgs­ta­mi

„Vi­si ma­nęs taip pat to klau­sia - ar aš žiū­rė­siu olim­pia­dą? Aiš­ku, žiū­rė­siu, o ką dau­giau ga­liu da­ry­ti?" - ban­dy­da­mas ne­pra­ras­ti ge­ros nuo­tai­kos kal­bė­jo Da­rius Draud­vi­la.
Šis leng­vaat­le­tis su­si­dū­rė su pa­na­šia si­tua­ci­ja, kaip ir I.Ja­ku­bai­ty­tė. JAV gy­ve­nan­tis ir spor­tuo­jan­tis de­šimt­ko­vi­nin­kas fe­de­ra­ci­jos spren­di­mu taip pat ne­vyks į Pe­ki­ną. Tie­sa, B nor­ma­ty­vas, ku­rį D.Draud­vi­la įvyk­dė du kar­tus, ke­lia­la­pio ne­ga­ran­tuo­ja, ta­čiau tai ne­ma­ži­na jo kar­tė­lio.

„Il­gai pyk­ti ne­mo­ku, bet esu nu­si­vy­lęs. Sun­kiai dir­bau ket­ve­rius me­tus, bet sva­jo­nę teks ati­dė­ti dar ket­ve­riems. Pas­te­bė­jau, kad, iš­vy­kęs į Ame­ri­ką, Lie­tu­vo­je ta­pau ne­pa­gei­dau­ja­mas. Kiek ži­nau, Lie­tu­vo­je ne­la­bai mėgs­ta­mi ir ki­ti, ku­rie iš­va­žiuo­ja į JAV. Gir­dė­jau, kad su pa­na­šio­mis pro­ble­mo­mis su­si­dū­rė ir Aust­ra Sku­jy­tė. Ne­ži­nau ir ne­sup­ran­tu, ko­dėl taip yra", - kal­bė­jo 25 me­tų spor­ti­nin­kas, ku­ris Kan­za­so vals­ti­jo­je tre­ni­ruo­ja­si pas bu­vu­sį sep­tyn­ko­vi­nin­kės A.Sku­jy­tės tre­ne­rį Clif­fą Ro­vel­to.

D.Draud­vi­la ir da­bar ne­ga­li paaiš­kin­ti, ko­dėl ne­ga­vo ga­li­my­bės star­tuo­ti olim­pia­do­je. „Klau­siau, gal trūks­ta pi­ni­gų. Jei to rei­kė­jo, bū­čiau pa­ts ap­mo­kė­jęs ke­lio­nę į Pe­ki­ną. Man at­sa­kė, kad ne­rei­kia, - pri­si­mi­nė D.Draud­vi­la. - Man paaiš­ki­no, kad JAV įvyk­dy­ti nor­ma­ty­vai nie­ko ne­reiš­kia, kad aš ne­ga­liu už­baig­ti var­žy­bų Eu­ro­po­je. Bet tam bu­vo ob­jek­ty­vios prie­žas­tys. Prieš dve­jus me­tus Lie­tu­vos čem­pio­na­te tie­siog ne­bu­vo tin­ka­mos kar­ties, o Eu­ro­pos tau­rės var­žy­bo­se iš­si­su­kau čiur­ną. Ta­čiau fe­de­ra­ci­jos va­do­vai į tai ne­krei­pė dė­me­sio. Jie tik prie­kaiš­ta­vo, kad ne­su­ge­bu baig­ti var­žy­bų."

LLAF po­žiū­ris į D.Draud­vi­lą ste­bi­na ir pir­mą­jį jo tre­ne­rį Val­dą Pet­ke­vi­čių. „Ko­mer­ci­nių var­žy­bų ren­gė­jai jį kvie­čia, ap­mo­ka vi­sas iš­lai­das, o Lie­tu­vos fe­de­ra­ci­jai jis per pra­stas. Da­rius yra vie­nas iš ke­lių leng­vaat­le­čių, ku­ris ar­ti­miau­siais me­tais ga­li pre­ten­duo­ti į aukš­tas vie­tas svar­biau­sio­se var­žy­bo­se. Jis dar tik pra­de­da kop­ti į vir­šū­nę. Ta­čiau Lie­tu­vai to­kių spor­ti­nin­kų kaž­ko­dėl ne­rei­kia", - gal­vą krai­pė V.Pet­ke­vi­čius. Ne­rei­kia Lie­tu­vai, ga­li pri­reik­ti ki­tiems. D.Draud­vi­la yra ve­dęs ame­ri­kie­tę, tad jau po tre­jų me­tų ga­lės pra­šy­ti JAV pi­lie­ty­bės.

„Vi­sa­da bu­vau ir bū­siu lie­tu­vis. No­riu at­sto­vau­ti gim­ta­jai ša­liai, ti­kiuo­si, kad ki­tais me­tais tai pa­vyks pa­da­ry­ti Eu­ro­pos už­da­rų pa­tal­pų ir pa­sau­lio čem­pio­na­tuo­se. Bet ne­su ga­ran­tuo­tas, kad dar kam nors to rei­kia", - sa­vo abe­jo­nes iš­reiš­kė de­šimt­ko­vi­nin­kas.

Su­si­tai­kė iš anks­to

Ke­lia­la­pį pel­nė pir­mas, o ei­lė­je li­ko pa­sku­ti­nis. Taip su­si­klos­tė kau­nie­čiui Ta­dui Že­mai­čiui. Šiuo­lai­ki­nės pen­kia­ko­vės at­sto­vas per­nai Ry­go­je (Lat­vi­ja) iš­ko­vo­jo Eu­ro­pos pir­me­ny­bių si­dab­rą ir anks­čiau už pri­pa­žin­tus ko­le­gas Ed­vi­ną Krun­gol­cą ir And­re­jų Zad­nep­rovs­kį iš­ko­vo­jo bi­lie­tą į Pe­ki­ną.

Ta­čiau iš­kart po sėk­min­go čem­pio­na­to T.Že­mai­tis sua­be­jo­jo, ar pa­vyks tuo bi­lie­tu pa­si­nau­do­ti. Abe­jo­nės pa­si­tvir­ti­no - į Ki­ni­ją va­žiuos la­biau pa­ty­rę ir ti­tu­luo­ti ko­le­gos. Arit­me­ti­ka pa­pras­ta: šiuo­lai­ki­nės pen­kia­ko­vės var­žy­bo­se olim­pia­do­je kiek­vie­nai ša­liai ga­li at­sto­vau­ti tik ke­tu­ri spor­ti­nin­kai - dvi mo­te­rys ir du vy­rai.

„Ži­no­jau ir tam ruo­šiau­si. Aš - ne vie­nas toks. Tik per te­le­vi­zo­rių var­žy­bas ste­bės la­bai daug pa­jė­gių pen­kia­ko­vi­nin­kų iš skir­tin­gų ša­lių. Aiš­ku, bū­tų la­bai sma­gu ­da­ly­vau­ti olim­pia­do­je, pa­jus­ti tą dva­sią. Šį­kart ne­pa­vy­ko, bet ne­si­rengiu dėl to rau­tis plau­kų", - ra­miai pa­dė­tį ver­ti­no 30-me­tis T.Že­mai­tis.

Iro­niš­ka, bet kar­tė­lį kau­nie­čiui pa­leng­vi­na ir tai, kad se­zo­nas jam as­me­niš­kai nė­ra la­bai sėk­min­gas. Pen­kia­ko­vi­nin­ką kan­ki­na pe­ties trau­ma, dėl ku­rios jis šie­met be­veik ne­da­ly­va­vo var­žy­bo­se.

„Ga­li bū­ti, kad pri­reiks ir ope­ra­ci­jos. Pe­tys truk­do vi­sa­ver­tiš­kai šau­dy­ti ir fech­tuo­tis, to­dėl ma­nau, kad ne­su pa­si­ren­gęs da­ly­vau­ti to­kio ly­gio var­žy­bo­se, kaip olim­pi­nės žai­dy­nės. Sė­dė­siu prie te­le­vi­zo­riaus ir sirg­siu už Ed­vi­ną ir And­re­jų bei mū­sų mer­gi­nas (Lau­rą Asa­daus­kai­tę ir Do­na­tą Rim­šai­tę - red. pa­st.)", - ti­ki­no T.Že­mai­tis.

Nep­ra­ran­da vil­čių

Dien­raš­čio kal­bin­ti spor­ti­nin­kai lyg su­si­ta­rę kar­to­jo, kad ne­si­ren­gia į vis­ką spjau­ti. Žlu­gu­si olim­pi­nė sva­jo­nė pa­ma­žu pasimirš, o pa­skui lauks nau­ji star­tai. Ir ke­lias iki 2012 m., kai ge­riau­sius pla­ne­tos at­le­tus priims Lon­do­nas.

„Nuo ma­žų die­nų ka­bi­nau­si į gy­ve­ni­mą na­gais ir dan­ti­mis. Da­bar­ti­niai iš­gy­ve­ni­mai ma­nęs tik­rai ne­pa­lauš, gal­būt net su­stip­rins. Ti­kiu, kad olim­pia­do­je tik­rai da­ly­vau­siu", - už­tik­rin­tai kal­bė­jo I.Ja­ku­bai­ty­tė.

„Nu­leis­ti ran­kas po vie­nos ne­sėk­mės bū­tų kvai­la. Spor­ti­nin­ko gy­ve­ni­me bū­na vis­ko - ir švie­sių, ir juo­dų die­nų. Tai bu­vo pir­mo­ji ga­li­my­bė, bet jų dar bus dau­giau. Svar­biau­sia - tu­rė­ti tiks­lą ir jo siek­ti iš vi­sų jė­gų", - ir sau, ir ki­tiems Pe­ki­no žai­dy­nes per te­le­vi­zi­ją ste­bė­sian­tiems spor­ti­nin­kams ne­pul­ti į dep­re­si­ją pa­lin­kė­jo D.Draud­vi­la.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų