Ar Chersono laukia Mariupolio likimas? Pereiti į pagrindinį turinį

Ar Chersono laukia Mariupolio likimas?

2022-10-21 12:34 kauno.diena.lt inf.

Kiek dar amunicijos sukrapštyti pajėgs vis labiau išsikvepianti Rusijos kariuomenė, ar dar yra miestų, kurių gali laukti Mariupolio likimas? Vakar intensyviai buvo mobilizuojama, evakuojama Chersono sritis, kurią Rusija yra okupavusi ir paskelbusi savo dalimi. Taip pat Rusijos karinių pajėgų vadas, generolas Sergejus Surovikinas yra pasakęs, kad situacija  yra įtempta ir reikalauja sudėtingų sprendimų. Ką tai galėtų reikšti? –   LNK žurnalistė teiravosi Lietuvos pulkininkų asociacijos direktoriaus, atsargos pulkininko Vaidoto Malinionio.

–  Karo padėties paskelbimas okupuotose teritorijose, kurias Rusija jau paskelbė savo dalimi. Ką tai galėtų reikšti?

– Tai reiškia, kad tose teritorijose, kur yra paskelbta karo padėtis, pasikeičia tvarka ir režimas. T.y., Rusijos kariuomenė įgauna nelimituotas laisves ir nelimituotas teises.

– Represijoms prieš civilius?

– Net ir tai. Jie gali riboti komendanto valandas, riboti judėjimą, tikrinti visus judančius žmones, uždaryti sienas, (ne)išleisti iš teritorijos. Taip pat jie gali suiminėti, gali mobilizuoti karui. Tai yra nelimituotos teisės ir kariuomenė gali daryti, ką nori.

– Galima sakyti, kad Rusija ten dabar turi naujus galios svertus. Kita vertus, yra sakančių, kad galbūt tai reiškia visišką desperaciją? Dar ir tas požymis, kad labai staigiai išvežinėjami žmonės. Vakar buvo prabilta apie tai, kad iš Chersono srities į Rusijos ar kitas okupuotas teritorijas išvežta apie 60 tūkst. žmonių. Ir karininkai traukiasi iš ten prisidengdami civiliais?

– Matomai, jie įvertino grėsmes. Kadangi Ukrainos pajėgos šitam kontrpuolimui ruošiasi ne vieną mėnesį, jie jį įvykdė, tik prie Charkovo jiems tai pavyko greičiau padaryti. O Chersone, kadangi ten buvo sutelkta apie 30 bataliono taktinių grupių, apie 30 tūkst. kariuomenės. Jie alino tą kariuomenę labai sėkmingai: atkirto nuo logistikos, trikdė judėjimą. Iš esmės turbūt pati Rusija įvertino, kad pasiektas tas taškas, kad jie negalės atlaikyti puolančios Ukrainos kariuomenės. Galbūt dėl to jie ir iniciavo tuos žingsnius – prasidėjo evakuacija ir įvesta karo padėtis.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

– Užsiminėte, kad šiam miestui gali grėsti ir Mariupolio likimas?

Yra minčių, kad gali būti jog Rusija išveda lojalius, prorusiškus gyventojus

– Yra minčių, kad gali būti jog Rusija išveda lojalius, prorusiškus gyventojus. O tam, kad pristabdytų arba padarytų ukrainiečių puolimą nesėkmingu, jie gali panaudoti galingą artileriją ar salvinės ugnies sistemas griaunant Chersoną. Pasižiūrėsime, bet tokia rizika yra.

– Pasaulis labai įtemptai stebi, ką skelbia propagandinė Rusijos televizija. Jau prieš gerą mėnesį propagandistai pradėjo atskleidinėti, kad ne viskas jų vadinamoje „karinėje operacijoje“ sekasi taip gerai, kaip norėtųsi. Rusijos pajėgų vadas gen. S. Surovikinas pasakė, kad situacija Ukrainoje yra įtempta ir reikalauja sudėtingų sprendimų. Tai gera ar bloga žinia?

Tai, kas Rusijoje pasikeitė per vasarą – žiniasklaidoje ir viešose žinutėse pradėjo nebemeluoti arba meluoti mažiau apie situaciją.

– Tai, kas Rusijoje pasikeitė per vasarą – žiniasklaidoje ir viešose žinutėse pradėjo nebemeluoti arba meluoti mažiau apie situaciją. Anksčiau jie meluodavo. Tai, kad situacija Chersono srityje ir kitose puolimo kryptyse yra  sudėtinga, tikrai nemeluoja. Ten tikrai liūdnai sekasi. Net ir tie mobilizuojamieji nelabai padeda. O generolo paminėti sudėtingi sprendimai – čia galima išgirsti  ir gąsdinimo žinutę: kad gali būti panaudota ir didesnio galingumo ginkluotė.

– Kiek tokios Rusija dar gali turėti? Juk skaičiuojama, kad atsargų tos ginkluotės, kuri yra taikli ir gali būti panaudota prieš Ukrainą, yra belikę 30 proc. lyginant su tuo, ką jie turėjo prieš pradėdami karą. 

– Sunku dabar vertinti. Matėme, kad po Chersono, Kerčės tilto sprogdinimo, jie sugebėjo suorganizuoti masyvią ataką visos Ukrainos teritorijoje. Skrido apie 100 raketų. Jei jie dar vieną galėtų tokią  suorganizuoti (kuo aš nelabai tikiu) ir jei jie padarytų tokį sprogdinimą į vieną tašką, tai miesto gali ir nelikti. Nereikia net branduolinio ginklo.

– Kiek karo eigą dar gali pakeisti dronai-kamikadzės, kuriuos okupantai paleido? Juk būtent šią ginkluotę ukrainiečiams numušti, kad ji nepadarytų daug žalos, prireikė dvigubai daugiau finansų, nei rusų armijai paleisti.

– Visiškai teisingai, jeigu skaičiuosime drono kainą ir raketų, kuriomis reikia juos numušti, kainą. Bet jei skaičiuosime galimą žalą, kurią jie gali padaryti, tai vis tiek ta raketa atsiperka. Manau, efektyvumas mažės, ukrainiečiai prisitaikys prie šitos grėsmės. Ir jie, kiek žinau, ir savo sandėliuose turi kažkokios efektyvios ginkluotės. Maža to, NATO partneriai irgi skuba jiems pateikti dronų naikinimui reikalingą ginkluotę.

Daugiau naujienų