Varnemiundė – jūros vartai į Berlyną
Būtent taip nedidelį žvejų kaimelį, įkurtą 1323 metais bei turintį vos 6000 gyventojų, dabar priklausantį Rostokui, reklamuoja amerikiečių kruizinių laivų kompanijų agentai. Iki 1945 metų oficialiu Berlyno uostu buvo laikomas dabartinėje Lenkijos teritorijoje esantis Ščecinas, tačiau dabar tokį statusą turi Varnemiundė. Iš čia kruiziniais laivais atvykę amerikiečiai pradeda pažintį su Vokietijos sostine.
Rudeniški eskizai
Varnemiundė vasarą ir žiemą skiriasi kaip diena ir naktis. Arba tiksliau - kaip mūsų Palanga. Ten, kur šiltuoju metų laiku verda gyvenimas ir žmonių srautai primena skruzdėlyną, vėlų rudenį ir žiemą viešpatauja absoliuti ramybė. Na, ir vėjas. Mat kopos čia neatskiria gyvenvietės nuo Baltijos jūros bangų mūšos. Visai šalia paplūdimio puikuojasi 1897 metais pastatytas į minaretą panašus švyturys ir apvalios formos pastatas lenktu stogu, tituluojamas ”Teapott” (“Arbatos puodelis“). Kadaise buvusiame garsiausiame vietos restorane ir pramogų klube dabar įkurdinta ir įdomi ekspozicija. Tai žymaus keliautojo Reinholdo Kasteno, įveikusio vieną milijoną jūrmylių, 24 kartus praplaukusio Bermudų trikampį ir 18 kartų kirtusį Magelano sąsiaurį, keturis kartus skendusio ir išgyvenusio, surinkta 8000 egzotiškų eksponatų kolekcija iš viso pasaulio.
Nuo “Teapott” terasos atsiveria vaizdas į Baltiją ir nuolat, dažniausiai link Skandinavijos, kursuojančius prašmatnius keltus. Žiemą kruizinių lainerių nepamatysite. Ne sezonas. O praėjusią vasarą jų apsilankė net 80. 1994 metais jų buvo tik 16, tad galima sakyti, jog kruizinei laivybai Varnemiundė tampa vis patrauklesnė.
Pagrindinėje senamiesčio gatvelėje nutūpę XVIII amžiaus pabaigoje statyti namukai. Čia galima rasti apie 190 karkasinės statybos pavyzdžių. Dabar daugelis jų – privatūs pensionai, sugrąžinti buvusiems savininkams po Berlyno sienos griūties. Tačiau žiemą jie – be gyvybės, liūdni ir susigūžę nuo vėjo, laukia bent savaitgalį užklystančių poilsiautojų.
Prie Varnovo senvagės – pagrindinė pasivaikščiojimų promenada. Joje galima rasti ir namą, kuriame 1907 bei 1908 metais vasaras praleido garsus norvegų tapytojas, tituluojamas ekspresionizmo tėvu, Edvardas Munchas. Čia gimė jo “Besimaudantis vyriškis”, “Senas vyriškis Varnemiundėje“, “Trys mergaitės paplūdimyje“, “Vaikai gatvėje“. Dailininko biografai teigia, kad šiuo periodu Munchas dažnai lankydavosi nudistų pliažuose ir tapydavo nuogus vyriškius, o tai nebuvo visai įprasta to meto tapybai.
Žvelgdama į didžiulę stiklinę verandą, bandau įsivaizduoti vienišą menininką, kamuojamą depresijos ir tragiškos meilės prisiminimų, vyno taurėje skandinantį savo liūdesį. Ar Varnemiundės ramybė padėjo gyti jo sielos žaizdoms?
Prie Varnovo upės iš tolo matyti keturstiebis 122 metrų ilgio “Sedovas“. Didžiausias pasaulyje burlaivis, priklausantis Murmansko technikos universitetui, kaip ir 30 narių įgula, žiemoja būtent čia. Smalsuoliai gali jį apžiūrėti, o organizacijoms netgi siūloma surengti konferencijas ar priėmimus. Pusantro šimto žmonių čia jausis tikrai jaukiai.
Daugiau ką nors veikti šiuo metų laiku Varnemiundėje lyg ir nėra. Na, nebent norėtumėte pasivaikščioti paplūdimiu, kuris labai primena mūsų Smiltynę, Melnragę ar Girulius. Jūros vėjas bus jums geras kompanionas, padedantis atsikratyti visų nereikalingų minčių.
Olimpinės pamokos
Rostokas ir Varnemiundė net du kartus pretendavo tapti vasaros olimpinių žaidynių vieta vandens sporto šakoms – 2000-aisiais kartu su Berlynu ir 2012-aisiais kartu su Leipcigu. Bet nė vienam iš šių miestų nelaimėjus sudėtingoje konkurencinėje kovoje, bent kurį laiką viltis tenka palaidoti. Tačiau pasiruošimo olimpiadai pamokos tikrai nenuėjo veltui. Nors atlikto darbo organizatoriams gaila. Juk reikėjo ne tik garantuoti, kad čia bus aukščiausios klasės sportiniai įrenginiai, bet ir, pavyzdžiui, pasirašyti kontraktus su viešbučiais, kad po aštuonerių metų apgyvendinimo kainos liks nepakitusios...
Tačiau dabar Varnemiundė yra pasiruošusi priimti bet kokio rango tarptautinius sportinius renginius. Daugelis šią vietą vadina tikru buriuotojų rojumi. O kitais metais kitoje Varnovo upės pusėje duris atvers ir nuostabus jachtklubas, kurio statyba kainavo nei daug, nei mažai -120 milijonų eurų.
Su jo atsiradimu susijusi įdomi istorija. Rostoko savivaldybė tikėdamasi, kad kartu su Berlynu galės tapti 2000 metų olimpinių žaidynių vieta, 1993 metais buvo paskelbusi naujo jachtklubo statybos konkursą. Iš šešių dalyvių buvo atrinkti trys geriausi, kurie turėjo patikslinti planus. Greitai buvo išrinktas ir laimėtojas, pasiryžęs investuoti į brangią pajūrio žemę. Tačiau nei po metų, nei po dvejų darbai nepajudėjo. Tada į Rostoko savivaldybę kreipėsi vienas norvegas, pasiryžęs ne tik investuoti, bet ir apmokėti trims konkurso dalyviams jų patirtas išlaidas. Po derybų buvo nuspręsta vieną iš geriausių pajūrio vietų parduoti būtent šiam norvegui. Šiuo metu čia vyksta intensyvios statybos, sudarinėjami kontraktai su jachtų savininkais, kuriami rinkodaros planai. O kitais metais ”Hohe Duene” (“Aukštoji kopa”) jachtklubas pasiryžęs čia atvykstančius buriuotojus ir svečius nustebinti neįtikėtina prabanga.
Vienu metu jachtklube galės švartuotis 750 jachtų. Ištaigingame viešbutyje šalia bus įrengta 342 dviviečiai kambariai (kiekvienas 38 kvadratinių metrų), 23 liukso (55 kv. m) ir 4 apartamentai (70-100 kv. metrų ploto). Kai kurie kambariai bus specialiai paruošti alergiškiems žmonėms. Svečiai galės palepinti skrandžius šešiuose restoranuose ir penkiuose baruose. Klientas čia tikrai pasijus karaliumi, nes savininkai pasiryžę įtikti išrankiausiam skoniui.
Kūną atgaivinti bus galima įvairiose voniose, pirtyse ir masažo salonuose. Atrodo, kad visi įmanomi kinų medicinos stebuklai bus prieinami būtent “Hohe Duene“ jachtklubo komplekse. Šalia įsikurs ir golfo aikštynas bei teniso kortai. Poilsiautojai galės ne tik vaikščioti ar bėgioti paplūdimiu, bet ir jodinėti ar leistis į kelionę senoviniu burlaiviu “Santa Barbara Anna”.
Pirmasis tarptautinių renginių krikštas jachtklubui – “NORD/LB Baltic Cup” regatos finalas ir apdovanojimo ceremonija 2005 metų liepos 29 dieną. Beje, ši regata, kurioje planuoja dalyvauti ne mažiau kaip 60 jachtų, Klaipėdoje lankysis kitų metų liepos 20-22 dienomis. Tik, deja, tokių galimybių, kaip Vokietijoje, mūsų uostamiestyje buriuotojams pasiūlyti dar negalėsime. Bet juk viltis miršta paskutinė, tad gal ir Klaipėda bei jos piliavietės teritorija kada nors galės išties džiuginti pas mus atplaukusius buriuotojus.
Naujausi komentarai