D. Trumpas pirmadienį, praėjus kelioms valandoms po inauguracijos, pasirašė įsaką dėl Jungtinių Valstijų pasitraukimo iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), kurią jis anksčiau buvo užsipuolęs dėl atsako į COVID-19 pandemiją.
Pasirašydamas įsaką Baltuosiuose rūmuose, D. Trumpas sakė, kad Jungtinės Valstijos šiai Jungtinių Tautų institucijai nesąžiningai moka daugiau nei Kinija, ir pridūrė: „Pasaulio sveikatos organizacija mus apiplėšė.“
Taip pat jis nedelsdamas atšaukė Joe Bideno sprendimą išbraukti Kubą iš terorizmą remiančių valstybių juodojo sąrašo.
Apie šį J. Bideno sprendimą, kuris yra susitarimo dėl Kubos politinių kalinių ir neteisėtai sulaikytų asmenų paleidimo dalis, buvo paskelbta prieš kelias dienas.
Buvo manyta, kad D. Trumpas šį žingsnį panaikins. Jis paskutinėmis savo pirmosios kadencijos dienomis 2021-aisiais sugrąžino Kubai terorizmo rėmėjo statusą.
Kitu potvarkiu D. Trumpas suteikė malonę maždaug 1,5 tūkst. asmenų, dalyvavusių 2021 metų sausio 6-osios išpuolyje prieš JAV Kapitolijų, kurį surengė jo šalininkai, mėginę užblokuoti 2020 metų prezidento rinkimų rezultatų patvirtinimą.
„Tai įkaitai – maždaug 1 500 žmonių – už malonę, visišką malonę“, – pareiškė D. Trumpas per pasirašymo ceremoniją netrukus po to, kai atvyko į Baltuosius rūmus.
2021 metų sausio 6 dieną šimtai D. Trumpo šalininkų įsiveržė į Kapitolijų, paskatinti ugningos paties tuometinio prezidento retorikos, kurioje jis ragino sustabdyti Kongreso sesiją, per kurią rinkimų nugalėtoju buvo tvirtinamas Joe Bidenas.
Daugelis užpuolė pastatą saugojusius policininkus, o kai kurie padarė žalos pastato viduje ir pavogė daiktus, įskaitant tuometinės parlamento pirmininkės Nancy Pelosi nešiojamąjį kompiuterį.
Daugiau nei 1 tūkst. žmonių buvo apkaltinti federaliniais nusikaltimais, susijusiais su Sausio 6-osios riaušėmis, o daugiau nei 600 žmonių pripažino savo kaltę arba buvo nuteisti.
Tą pačią dieną prezidentas atšaukė savo pirmtako vykdomąjį įsaką, kuriuo buvo leista įvesti sankcijas smurtaujantiems izraeliečių naujakuriams Vakarų Krante, pirmadienį pranešė Baltieji rūmai.
Pernai vasario pradžioje Jungtinės Valstijos dėl smurto prieš palestiniečių civilius Vakarų Krante įvedė sankcijas keliems ekstremistiškai nusiteikusiems žydų naujakuriams.
Tai buvo retas JAV žingsnis, nukreiptas prieš izraeliečius tuo metu, kai vyko karas su islamistų grupuote „Hamas“.
2023 metais Izraelio naujakuriai okupuotame Vakarų Krante nužudė mažiausiai 10 palestiniečių ir padegė dešimtis namų – žmogaus teisių grupės „Yesh Din“ pernai metų pradžioje skelbtais duomenimis, tie metai buvo žiauriausi per visą naujakurių išpuolių istoriją.
D. Trumpas paskelbė nacionalinę nepaprastąją padėtį pasienyje su Meksika ir per spaudos konferenciją Ovaliniame kabinete pranešė apie prieštaringai vertinamą įsaką, kuriuo siekiama panaikinti JAV pilietybės teisę visiems Amerikoje gimusiems asmenims.
„Tai labai svarbu“, – žurnalistams sakė jis.
Prezidentas pripažino, kad šis žingsnis, kuriuo siekiama panaikinti JAV Konstitucijoje įtvirtintą teisę, susidurs su rimtais teisiniais iššūkiais.
„Manau, kad turime rimtą pagrindą, bet galite būti teisūs“, – sakė jis, paklaustas apie pasipriešinimą.
„Aš neprieštarauju teisėtai imigracijai. Man ji patinka. Mums reikia žmonių, ir aš visiškai neprieštarauju. Mes norime, kad ji būtų“, – sakė jis. „Tačiau turime turėti legalią imigraciją“, – pažymėjo jis.
Taip pat prezidentas pasirašė vykdomąjį įsaką, kuriuo laikinai, 90-čiai dienų, sustabdomos visos JAV užsienio pagalbos programos.
Per tas 90 dienų šios programos bus peržiūrėtos aiškinantis, ar jos atitinka D. Trumpo politikos tikslus.
Kol kas neaišku, kuri pagalbos dalis iškart bus paveikta, nes finansavimą daugeliui programų jau paskyrė Kongresas ir šių pinigų negalima atšaukti, net jei jie dar neišleisti.
D. Trumpas panaikino daugybę LGBTIQ lygybę skatinančių įsakų ir išleido naujus, kuriais pripažino tik dvi lytis ir nutraukė vyriausybines įvairovės programas, taip atšaukdamas, jo žodžiais, „woke“ (perdėto jautrumo socialiniams, kultūriniams ir rasiniams klausimams) kultūrą.
Rinkimų kampanijos metu D. Trumpas kritikavo federalinės vyriausybės ir įmonių įvairovės, lygybės ir įtraukties politiką, sakydamas, kad ja diskriminuojami baltieji, ypač vyrai.
„(Joe) Bideno administracija privertė vykdyti neteisėtas ir amoralias diskriminacijos programas, pavadintas „įvairovės, lygybės ir įtraukties“, beveik visose federalinės vyriausybės srityse, pradedant oro linijų saugumu ir baigiant kariuomene“, – sakoma viename naujame įsake, kuriuo tokios programos nutraukiamos.
Per rinkimų kampaniją D. Trumpas taip pat kaip blogį vaizdavo bet kokį lyčių įvairovės pripažinimą, užsipuolė translyčius, ypač translytes moteris sporte, ir vaikų lyties keitimo terapiją.
Antradienį prezidentas atleido keturis jo pirmtako paskirtus aukšto rango vyriausybės pareigūnus ir įspėjo, kad toks pat likimas gali laukti „daugiau kaip tūkstančio kitų“.
„Mano prezidento personalo biuras aktyviai vykdo daugiau kaip tūkstančio ankstesnės administracijos paskirtų pareigūnų, kurie neatitinka mūsų vizijos „Padaryti Ameriką vėl didžią“, nustatymo ir pašalinimo procesą“, – sakė D. Trumpas savo pirmajame po inauguracijos pareiškime socialiniame tinkle „Truth Social“.
Jis įvardijo keturis asmenis – Jose Andresą iš Prezidento sporto, fizinio pasirengimo ir mitybos tarybos, Marką Milley iš Nacionalinės infrastruktūros patariamosios tarybos, Brianą Hooką iš Wilsono mokslininkų centro ir Keishą Lance Bottoms iš Prezidento eksporto tarybos – kurie buvo nedelsiant atleisti.
„Tegul tai bus oficialus pranešimas apie šių keturių asmenų atleidimą, nes netrukus bus atleista dar daugiau asmenų“, – teigiama pranešime.
Pranešimas baigėsi žodžiais „TU ATLEISTAS“ – tokia buvo skambioji D. Trumpo frazė jo realybės šou „Mokinys“ (The Apprentice).
Naujausi komentarai