Kinija raketa numušė savo dirbtinį Žemės palydovą
Kinijos ginkluotųjų pajėgų paleista balistinė raketa numušė savo seną meteorologinį palydovą, kuris buvo orbitoje aplink Žemę maždaug 900 kilometrų aukštyje, pranešė Reuters ir kitos naujienų agentūros, vienu balsu pažymėjusios, kad šis įvykis sukėlė šoką visame pasaulyje.
Itin audringai reagavo JAV, kuriančios kosminį antiraketinį skydą, kuriuo būtų galima apsiginti nuo Šiaurės Korėjos, Irano ir kitų blogio ašiai priklausančių valstybių raketinių smūgių.
Kinija raketą paleido iš kosminio centro, esančio Syčuanio provincijoje.
Amerika kritikuoja
JAV nacionalinės saugumo tarybos atstovas vakar pareiškė, kad ginklų, kuriais galima kosmose naikinti palydovus, kūrimas prieštarauja bendradarbiavimui, kurio abi valstybės siekia civilinės kosmonautikos srityje. Prie JAV kritikos jau prisijungė Australija ir Kanada. Didžioji Britanija, Japonija ir Pietų Korėja taip pat ketina tai padaryti.
Tik dabar paaiškėjo, kad pasenusį orų palydovą Kinija numušė sausio 12 dieną. Į palydovą pataikė raketa, nuskriejusi virš Žemės 885 kilometrus ir jį sunaikinusi. Dabar baiminamasi, kad taip susidariusios kosminės šiukšlės gali apgadinti kitus palydovus.
Kinijos gebėjimai veržtis į kosmosą nebuvo didelė staigmena. Robertas Džozefas, kuris JAV Valstybės departamente yra atsakingas už tarptautinį saugumą, savo kalboje gruodį sakė, kad ne tik Amerika, bet ir kelios kitos šalys dirba šia linkme.
Tačiau Amerikoje niekas nesitikėjo, kad šioje srityje Pekinas yra taip smarkiai pažengęs į priekį.
JAV ištiko didelis šokas ir beveik prieš 50 metų, kai SSRS paleido į orbitą pirmajį pasaulyje dirbtinį Žemės palydovą. Tada net keli autoritetingi senatoriai šį įvykį paskubėjo pavadinti sovietų propaganda.
Rusija abejoja
Tuo tarpu Rusijos pareigūnai vakar reiškė abejones, ar Kinija iš tikrųjų pasauliui pateikė tokią staigmeną. Rusijos vicepremjeras ir gynybos ministras Sergejus Ivanovas palydovo numušimą pavadino smarkiai pardėtais gandais.
Kartu S.Ivanovas sakė, kad Rusija kaip ir anksčiau pasisako prieš kosmoso militarizavimą.
Rusijos gynybos ekspertas, pageidavęs, kad jo pavardė nebūtų minima, agentūros ITAR-TASS korespondentui sakė, kad visą gaunamą informaciją, susijusią su palydovo numušimu, reikia kruopščiai patikrinti. Ekspertas tvirtino, kad Maskva iš Pekino dar negavo jokios oficialios informacijos šiuo klausimu.
Tačiau kitas ekspertas - generolas leitenantas Leonidas Sažinas tos pačios agentūros korespondentui sakė, kad Kinijos eksperimentas buvo atsakomoji akcija į veiksmus Jungtinių Valstijų, kuriančių ir bandančių kosmose moderniausią ginkluotę.
Kinija įvykdė technologinį proveržį, balistine raketa numušdama palydovą, esantį orbitoje, - sakė L.Sažinas.
Propagandinis šou
Reuters, kelios kitos naujienų agentūros pažymi, jog Kinija nepaaiškino, kam jai prireikė tokio eksperimento. Agentūra AP tuo tarpu teigė, kad Pekinas surengė propagandinį šou.
Tačiau yra ir kitokių vertinimų. Kol prezidentas Džordžas V.Bušas svarsto, kokių žingsnių jam imtis Irake, Persijos įlankoje ir visuose Artimuosiuose Rytuose, Kinija jam primetė netikėtą ir nemalonią problemą, - rašo The Times savo internetinėje versijoje.
Kinija sunaikino objektą, esantį maždaug tokiame pat aukštyje, kokiame yra Amerikos palydovai, vadinami šnipais, nurodė leidinys.
Naujausi komentarai