Indiškos pasakos dilema: žmona ir meilužė po vienu stogu Pereiti į pagrindinį turinį

Indiškos pasakos dilema: žmona ir meilužė po vienu stogu

2004-02-07 09:00

Indiškos pasakos dilema: žmona ir meilužė po vienu stogu

Per vieną konferenciją Škotijoje man į akis krito keista pora: septyniasdešimtmetis indas ir jo gyvenimo palydovė - 55 metų raudonplaukė amerikietė. Buvęs Indijos turizmo ir civilinės aviacijos sekretorius (atitinkantis ministro lygio valstybės tarnautoją) bei Indijos ministro pirmininko generalinis sekretorius S.K. Misra savo draugę Moryn Lybl visiems pristatinėjo kaip žmoną. Tačiau įsišnekėjus paaiškėjo, kad tikroji indo žmona – garsi šalies politikė, kuri dėl politinių sumetimų pasirinko ne skyrybas, o gyvenimą po vienu stogu su vyro naująja drauge.

Suartino duktė

Amerikietė ir indas susipažino 1983 metais, kai JAV ir Indijos vyriausybės nutarė organizuoti Amerikoje Indijos festivalį, turėjusį vykti visus 1985 metus. S.K.Misra buvo paskirtas generaliniu šio festivalio direktoriumi iš Indijos pusės, o Moryn, kaip Rokfelerio fondo atstovė, turėjo renginį koordinuoti Jungtinėse Amerikos Valstijose bei sudaryti festivalio akademinę programą. Dalykinių kontaktų pradžia nebuvo nei labai įspūdinga, nei emocinga. Greičiau tai buvo nuolatinių ginčų ir derybų laikotarpis. Tačiau festivalis pavyko, o tuo metu S.K.Misros šešiolikmetė duktė Prateekša atvyko studijuoti į Niujorką.

Jaunoji indė jautėsi labai vieniša dideliame nepažįstamame mieste, svetimos, ne visada suprantamos kultūros terpėje, tad Moryn ėmėsi globoti mergaitę, kol galų gale ji persikėlė į amerikietės butą ir tapo jos drauge. Tėvas kartas nuo karto aplankydavo dukrą Niujorke ir negalėjo nesistebėti Moryn rūpestingumu. Viename asmenyje jo dukra surado ir motinišką šilumą, ir nuoširdų draugiškumą, ir visapusišką globą. Tada pirmą kartą S.K.Misra pažvelgė į amerikietę kaip į moterį. Stiprėjant Moryn ir Prateekšos draugystei, emociniai ryšiai tarp jos tėvo ir naujosios globėjos taip pat stiprėjo. Ir ne be merginos įtikinėjimų 1987 metais Moryn persikėlė į Indiją.

Valstybinėje rezidencijoje

S.K.Misra tuo metu Indijoje buvo labai garsus žmogus, užėmė svarbias pareigas vyriausybėje ir gyveno valstybinėje rezidencijoje, puikiame name su daugybe tarnų. Kartu su juo gyveno ir jo žmona, Indijoje garsi parlamentarė. Skyrybos jai atrodė daug didesnis blogis nei gretimame kambaryje gyvenanti vyro naujoji draugė. Ką apie skyrybas pagalvos rinkėjai? – toks buvo jos argumentas. O mano natūralus klausimas buvo – kaip reagavo žiniasklaida? Juk Lietuvoje toks įvykis jau kitą dieną būtų su pikantiškiausiomis detalėmis aprašytas pirmuosiuose nacionalinės žiniasklaidos puslapiuose.

Moryn ramiai paaiškino, kad Indijoje santuoka – tai savotiška sutartis. Antras nelegalias šeimas turi labai daug indų, ypač priklausančių turtingųjų klasei. Žiniasklaida visiškai nesikiša į privatų net pačių svarbiausių valstybės asmenų gyvenimą, mat šalyje yra daug svarbesnių problemų.

Moryn į vyro draugų ir pažįstamų ratą buvo iškart priimta. Ji buvo gerbiama ir kviečiama į įvairius priėmimus, tad visuomenėje S.K.Misra ir jo amerikietė palydovė elgėsi kaip tikrų sutuoktinių pora.

Kai pabandžiau išsiaiškinti, koks vis dėlto jausmas, kai šalia gyvena vyro tikroji žmona, tiek indas, tiek amerikietė stebėjosi, kad man tokia situacija kelia nuostabą. Jiems tai atrodė pakankamai natūralus dalykas. Juk name – ne du kambariai, o, be to, vyro ir moters santykių samprata Indijoje ir JAV gerokai skiriasi. Tai teko savo kailiu patirti ir Moryn.

Privatumo sąvoka neegzistuoja

Labiau nei šalia gyvenanti žmona Moryn glumino aplinkinių žmonių dėmesys ir elgesys. Indijoje gali būti ramus, kad tavęs nekamuos žiniasklaida, bet iškart reikia ir nusiteikti, kad šeimynykščiai tavęs nė minutę nepaliks ramybėje. Amerikietės teigimu, indams tiesiog nesuprantama privatumo sąvoka. Jie neįsivaizduoja, kad gali norėti pabūti vienas, paskaityti ar tiesiog parymoti su savo mintimis. Jiems atrodo, kad tave palikti vieną kambaryje – tiesiog baisu. Vienatvė jiems – kažkas nepakeliama, todėl nuolat būsi vaišinamas arbata, su tavimi bus stengiamasi šnekučiuotis, kad tik nesijaustum vienišas. Tai Moryn truputį slėgė, kaip ir santykiai su vyru.

Augusi Amerikoje ir įpratusi, kad vyras – tai tavo partneris, draugas, meilužis, su kuriuo daliniesi visais savo įspūdžiais, mintimis ir problemomis, netrukus amerikietei teko patirti, kad Indijoje yra visai kitaip. Vyrai čia nesitiki, kad su jais žmona aptarinės visas gyvenimo smulkmenas. Buitiniais niekniekiais ar savo mintimis nevalia vyrui kvaršinti galvą. Tam yra būrys šeimos moterų – tetų, pusseserių, brolienių. Su jomis ir kalbėkis kiek širdis geidžia. Iš pradžių Moryn tai buvo sunkiai suvokiama, bet paskui ji priėmė tai kaip neišvengiamybę, o galiausiai turėjo pripažinti, kad tas būrys aplink besisukinėjančių moterų puikiai susitvarko su guodėjų, patarėjų ir pašnekovių funkcijomis.

Tačiau, kai Moryn paklausiu, ar ji nesigaili persikėlusi į Indiją, ši atsidūsta ir taria: “Labai dažnai gailiuosi. Čia tiek daug skurdo ir iš pradžių visiems norisi padėti, bet suvoki, kad tai neįmanoma. Taip pat čia niekuo negali pasikliauti. Jei kokį reikalą atlikti Amerikoje prireiktų penkių minučių, čia užtrunki kelias dienas. Bet savo likimą pasirinkau pati“.

Penkiolika metų kartu

S.K.Misrai baigus valstybės tarnybą ir išėjus į pensiją, pora nusipirko trijų kambarių butą Delyje ir išsikraustė iš valstybinės rezidencijos. Dabar S.K.Misra – Indijos nacionalinio paveldo organizacijos viceprezidentas. Moryn taip pat rūpinasi paveldu ir vadovauja įvairiems senovinių pastatų restauravimo projektams Radžastano valstijoje bei dirba Pasaulio Banko konsultante. Jie kartu keliauja, mėgsta lankytis pas draugus, kviečiasi juos pas save, o kai lieka vieni, mielai skaito knygas ar žiūri filmus namuose.

Kai paklausiau Moryn, kuo ją traukia jos vyras, ji atsako, kad pirmiausia – humoro jausmu, savo vertybių sistema bei prisirišimu prie vaikų. S.K.Misra, apibūdindamas savo gyvenimo draugę, buvo išsamesnis: “Tai moteris, turinti liberalias pažiūras, bet kartu ji puikiai suvokia Indijos problemas bei kultūrinį kontekstą. Sutapo mūsų vertybių sistemos, mes dalyvavome bendruose projektuose, turėjome bendrą viziją. Ji gali plačiau žiūrėti į pasaulį nei indų moterys. Ji skiriasi nuo tradicinių indų moterų, bet į jas nežiūri iš aukšto, ji stengiasi suvokti religinius faktorius bei jų kultūrinę aplinką. Taip pat ji nuostabiai rūpinasi ir sugyvena su mano vaikais. Dar ji yra puiki mano sekretorė. O su oficialiąja žmona mano interesai nesutapo. Skirtingi norai ir poreikiai. Man patiko menininkų, jai – biurokratų draugijos. Mane domino kultūra, ją – politika. Ji yra buvusi ministrė ir dabar dirba vyriausybėje. Tiesiog esame per daug skirtingi, kad būtume laimingi kartu. O Moryn man yra ta moteris, su kuria man paprasčiausiai gera.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų