G20 šalys perspėja dėl grįžimo prie protekcionizmo

  • Teksto dydis:

Didžiausios pasaulyje išsivysčiusios ir besivystančios šalys (G20) pirmadienį pasisakė prieš grįžimą prie protekcionizmo ir gynė nemadingas laisvosios prekybos ir globalizacijos sąvokas bei perspėjo, jog apatiškai pasaulio ekonomikai skubiai reikia „perkrovimo“.

„Mes sutarėme ... remti tarptautinės prekybos sistemą ir priešintis protekcionizmui, – po G20 viršūnių susitikimo pranešė Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas). – Visi G20 lyderiai sutiko, kad dėl rizikos veiksnių ir iššūkių, su kuriais susiduria pasaulio ekonomika, labai svarbu palaikyti taiką ir stabilią tarptautinę aplinką.“

Po itin sustyguotų derybų Kinijos vadovas paskelbė, kad buvo priimtos rezoliucijos dėl kovos su perviršiniais pramonės gamybos pajėgumais bei priemonių stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą dėl įmonių apmokestinimo.

Laisvesnė prekyba yra dilema kelių šalių vadovams, kuriems tenka susidurti su augančiu populizmu ir suvokimu, jog pasaulinė ekonominė tvarka, kurią atspindi G20, neveikia paprastiems žmonėms. Nuogąstauta, kad G20 viršūnių susitikimas Kinijoje iš viso neduos jokių realių rezultatų, nes šiuo metu nėra jokios rimtos krizės, kuri skatintų lyderius ignoruoti augantį populizmą.

Xi Jinpingas nenurodė, kokių konkrečių priemonių ketina imtis G20 šalys, kad liberalizuotų prekybą.

Susitikimas Kinijoje vyko daugeliui manant, kad pasaulinė ekonominė tvarką, kurią įkūnija G20, neduoda naudos paprastiems žmonėms.

Tarptautinio valiutos fondo vadovė Christine Lagarde (Kristina Lagard) pripažino, kad globalizacija „turi nešti naudą visiems, o ne tik keliems“, ir pabrėžė, kad susisaisčiusio pasaulio nauda nėra itin gerai „reklamuojama“.

„Ta istorija apie prekybos, geresnio produktyvumo, didesnių pasirinkimų naudą ir tai, kaip prekyba leido daugeliui žmonių paikti iš skurdo“, – sakė ji.

TVF vadovės teigimu, „posėdžio salėje buvo juntamas ryžtas aiškiai nurodyti prekybos naudą, kad būtų atsakyta į populistų opoziciją globalizacijai“.

Pasaulis privalo „padaryti daugiau, kad užtikrintų, jog dirbantys žmonės iš tiesų jaučiai laisvosios prekybos sukuriamų galimybių naudą“, sakė Britanijos premjerė Theresa May (Teresa Mei).

G20 šalims tenka 85 proc. pasaulinio BVP ir šiose šalyse gyvena du trečdaliai pasaulio gyventojų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių