Europos Parlamentas pritarė „InvestEU“ programai, skatinsiančiai investicijas ES

  • Teksto dydis:

Europos Parlamentas (EP) pritarė naujai ES programai, skirtai skatinti investicijas ir sukurti galimybių įmonėms gauti finansavimą.

ES vis dar labai trūksta investicijų. „InvestEU“ programa, kuri numatyta 2021-2027 m. ES daugiamečiame finansiniame plane, skirta šiai problemai spręsti. Ji pakeis po finansinės krizės įsteigtą ir iki šiol veikiantį Europos strateginių investicijų fondą, praneša EP biuras Lietuvoje.

Siekdami patobulinti Europos Komisijos (EK) pasiūlymą, europarlamentarai trečiadienį pritarė pataisoms padidinti ES garantiją nuo 38 mlrd. iki 40,8 mlrd. eurų. Tikimasi pritraukti 698 mlrd. eurų investicijų (EK siūlė mažiau - 650 mlrd.). Dėl šių skaičių dar vyks derybos su ES Taryba.

Pasak EP biuro Lietuvoje pranešimo, europarlamentarai dar numatė naujų programos tikslų: sumažinti nedarbą ES, įgyvendinti Paryžiaus klimato susitarimo uždavinius, taip pat skatinti ekonominę, teritorinę ir socialinę sanglaudą. EP nariai įsitikinę, kad mažiausiai 40 proc. programos biudžeto turi būti skiriama klimato apsaugos tikslams įgyvendinti.

Norėdami užtikrinti, kad programa būtų tinkamai ir tvariai valdoma, europarlamentarai siūlo įsteigti specialiąją darbo grupę, kurią sudarytų politinės ir bankinės patirties turintys specialistai. Siekiant didinti atskaitomybę ES piliečiams, EK ir specialioji darbo grupė turėtų kasmet informuoti Parlamentą ir ES Tarybą apie programos pažangą ir poveikį.

„Europos strateginių investicijų fondas, kuris įkvėpė įsteigti „InvestEU“, jau padėjo sukurti apie 1 mln. darbo vietų ir suteikti paramos daugiau nei 850 tūkst. mažų ir vidutinio dydžio įmonių. EK siūlo pritraukti 650 mlrd. eurų investicijų 2021-2027 m., tačiau mes, Europos Parlamentas, siekiame beveik 700 mlrd. eurų. Programoje turi atsispindėti ES prioritetai: skatinti ekonomiką ir augimą, kurti darbo vietas ir verslus, taip pat užtikrinti socialinę, ekonominę bei teritorinę sanglaudą“, - pranešime cituojamas EP Biudžeto komiteto pranešėjas Josė Manuelis Fernandesas (Europos liaudies partija, Portugalija).

Ekonomikos ir pinigų komiteto pranešėjas Roberto Gualtieris (Socialistai ir demokratai, Italija) pridūrė: „Ši programa leis paremti mažo ir vidutinio dydžio įmones, plėtoti tyrimus, inovacijas ir tvarią infrastruktūrą, taip pat įveikti esamas spragas ir įgyvendinti projektus švietimo, sveikatos bei socialinio būsto srityse.“

Rezoliucija priimta 517 europarlamentarų balsavus už, 90 prieš ir 25 susilaikius. Europarlamentarai, pasak EP biuro Lietuvoje pranešimo, pasirengę derėtis su ES valstybių ministrais, kad būtų pasiektas pirmojo svarstymo susitarimas šiuo klausimu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių