„Kol kalbamės, jis kuria taiką vienoje šalyje, viename regione po kito“, – per vakarienę Baltuosiuose rūmuose D. Trumpui sakė B. Netanyahu.
D. Trumpas per daugelį metų sulaukė ne vienos Nobelio taikos premijos nominacijos iš šalininkų ir ištikimų įstatymų leidėjų ir neslėpė susierzinimo, kad negavo prestižinio apdovanojimo.
Respublikonas skundėsi, kad Norvegijos Nobelio komitetas neįvertino jo vaidmens tarpininkaujant Indijos ir Pakistano, Serbijos ir Kosovo konfliktuose.
Jis taip pat reikalavo pripažinimo už taikos palaikymą tarp Egipto ir Etiopijos ir tarpininkavimą sudarant Abraomo susitarimus, kuriais siekiama normalizuoti Izraelio ir kelių arabų šalių santykius.
D. Trumpas savo rinkimų kampanijoje teigė, kad bus taikdariu, kuris pasinaudos savo derybų įgūdžiais, kad greitai užbaigtų karus Ukrainoje ir Gazos Ruože, tačiau abu konfliktai tebesitęsia, praėjus daugiau nei penkiems mėnesiams, kai jis grįžo į prezidento kėdę.
Trečiasis B. Netanyahu vizitas nuo tada, kai sausį į valdžią sugrįžo D. Trumpas vyksta labai svarbiu metu, JAV prezidentui tikintis pasinaudoti neseniai sudarytomis Izraelio ir Irano paliaubomis.
„Nemanau, kad yra kokių nors kliūčių. Manau, kad viskas vyksta labai gerai“, – vakarienės pradžioje žurnalistams sakė D. Trumpas, paklaustas, kas trukdo sudaryti taikos susitarimą.
Sėdėdamas kitoje ilgo stalo pusėje nei Izraelio vadovas, D. Trumpas taip pat išreiškė įsitikinimą, kad palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ nori užbaigti 22-ą mėnesį trunkantį karą Gazos Ruože.
„Jie nori susitikti ir nori nutraukti ugnį“, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas, paklaustas, ar Izraelio karių susirėmimai nesutrukdys deryboms.
Susitikimas Vašingtone įvyko tuo metu, kai Izraelis ir „Hamas“ antrą dieną Katare vedė netiesiogines derybas dėl sunkiai pasiekiamų paliaubų.
Tuo metu B. Netanyahu pareiškė, kad Nobelio taikos premijai pasiūlė D. Trumpą ir įteikė JAV prezidentui laišką, kurį nusiuntė premijos komitetui. Tai seniai užsibrėžtas JAV prezidento tikslas.
„Kol kalbamės, jis kuria taiką vienoje šalyje, viename regione po kito“, – per vakarienę Baltuosiuose rūmuose D. Trumpui sakė B. Netanyahu.
„Mums tai nerūpi“
Tačiau B. Netanyahu buvo atsargesnis dėl taikos su palestiniečiais ir atmetė galimybę sukurti visateisę palestiniečių valstybę, sakydamas, kad Izraelis visada išlaikys Gazos Ruožo saugumo kontrolę.
„Dabar žmonės sakys, kad tai nėra išbaigta valstybė, tai nėra valstybė. Mums tai nerūpi“, – sakė B. Netanyahu.
D. Trumpui ir B. Netanyahu susitikus prie Baltųjų rūmų susirinko kelios dešimtys protestuotojų, kurie skandavo šūkius, kaltinančius Izraelio ministrą pirmininką genocidu.
D. Trumpas tvirtai palaiko pagrindinį JAV sąjungininką ir kolegą konservatorių B. Netanyahu. JAV prisijungė prie Izraelio karinės kampanijos, kurios metu buvo bombarduojami Irano branduoliniai objektai.
Tačiau tuo pat metu jis vis dažniau ragino nutraukti, jo žodžiais tariant, pragarą Gazos Ruože. Sekmadienį D. Trumpas sakė manantis, kad yra „didelė tikimybė“ susitarti šią savaitę.
„Svarbiausias prezidento prioritetas Artimuosiuose Rytuose šiuo metu yra nutraukti karą Gazoje ir grąžinti visus įkaitus“, – sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt.
K. Leavitt teigė, kad D. Trumpas norėjo, jog „Hamas“ sutiktų su JAV tarpininkaujamu pasiūlymu iš karto po to, kai Izraelis pritarė pasiūlymui dėl paliaubų Gazos Ruože ir įkaitų grąžinimo mainais į palestiniečių kalinius.
Sekmadienį Dohoje prasidėjo naujausias derybų dėl beveik dvejus metus trunkančio karo Gazos Ruože raundas, kuriame Izraelio ir „Hamas“ atstovai sėdėjo skirtinguose to paties pastato kambariuose.
Pirmadienio „derybos baigėsi be proveržio“, naujienų agentūrai AFP pranešė su
(be temos)
(be temos)
(be temos)