“Amerikietiška šeimyna“ - pirmasis televizijos realybės šou
Paskutinius penkerius metus realybės šou tiesiog užkariavo televizijos ekranus ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje. Dalyvius vilioja pinigai ir populiarumas, o žiūrovus traukia galimos intrigos ar tiesiog emocinis prisirišimas prie dalyvių. Kada gi prasidėjo realybės šou era?
Pirmuoju televizijos realybės šou reiktų laikyti 1971 metais nufilmuotą ir 1973 metais transliuotą “Amerikietiškos šeimynos“ (“An American family”) serialą. Loudų šeima iš Santa Barbaros Kalifornijoje, išgyvenanti skyrybų periodą, buvo filmuojama 300 valandų. Buvo sumontuota dvylika vienos valandos programų. Šioje šeimoje buvo penki vaikai, vienas kurių – dvidešimtmetis gėjus Lansas, kuris retkarčiais dažydavosi lūpas ir vilkėjo moteriškais rūbais. Lansas tapo ir pirmuoju homoseksualu, išdrįsusiu viešai paskelbti apie savo lytinę orientaciją nacionalinėje televizijoje. Taip Lansas tapo savotišku JAV gėjų simboliu. “Amerikietiška šeimyna“ buvo tikras JAV televizijos perversmas, nes iki to laiko buvo kuriamas tik saldus “idealios“ šeimos modelis.
Ir nors patys Loudų šeimos nariai, peržiūrėję sumontuotą medžiagą, nusprendė, kad televizija iškreipė jų realų gyvenimą, laida susilaukė neįtikėtino populiarumo. Ją žiūrėjo net 10 milijonų žiūrovų – toks skaičius nepadarytų gėdos ir šių dienų laidoms. Tačiau atsiliepimai apie šį televizijos šou buvo labai prieštaringi. Pati ponia Pat Loud – šeimos motina – jau daug vėliau prisipažino, kad septynis mėnesius trukęs filmavimas ją traumavo ir, jeigu viską reiktų pakartoti iš naujo, ji niekada nesiryžtų tokiam eksperimentui.
1983 metais pirmojo televizijos realybės šou dešimtmečio proga buvo rodomas ir “Amerikietiškos šeimynos“ tęsinys. Bet ir tai nebuvo paskutinis taškas šios laidos dalyvių istorijoje.
2003 metais buvo parodytas vienos valandos filmas apie Lansą Loudą, filmuotas prieš jo mirtį 2001-aisiais. Lansas Loudas, jau gulėdamas Los Andželo ligoninėje, pats kreipėsi į “Amerikietiškos šeimynos” kūrėjus Alaną ir Suzaną Reimondus ir pasiūlė nufilmuoti paskutinius jo gyvenimo mėnesius. Lansui pavyko prikalbėti ir visą savo šeimą, išskyrus jaunėlį brolį Grantą, dalyvauti filmo kūrime. Vienas iš paskutinių jo prašymų buvo skirtas ir tėvams – kad po trisdešimties metų gyvenimo skyrium jie vėl sujungtų savo likimus.
Pavargęs nuo gyvenimo ir narkotikų, ŽIV užsikrėtęs, nuo hepatito C mirštantis, bet optimizmo nepraradęs penkiasdešimtmetis Lansas filme “Lansas Loudas. Mirtis amerikietiškoj šeimynoj“ sukėlė ne mažesnį žiūrovų susidomėjimą nei prieš trisdešimt metų. Pats Lansas, kadaise viešai pasakęs “Televizija suvalgė mūsų šeimą“, norėjo parodyti, ko gyvenime nereiktų daryti, bei kaip pripažinimas ir populiarumas tampa niekuo neužpildoma sielos tuštuma.
Pirmojo televizijos realybės šou “Amerikietiška šeimyna“ sėkmė 1974 metais paskatino ir britus sukurti panašų realybės šou su darbininkų klasės Vilkinsų ir šeimynėle iš Rydingo miestelio. Daug vėliau, 1992-aisiais, panašus šeimos gyvenimas buvo rodomas Australijoje, tik jo herojais tapo neseniai praturtėjusi šeimynėlė iš Sidnėjaus.
Naujausi komentarai