Velniop Kaliningrado tranzitą

Daugelį metų Kremliaus šunidžių gyventojai demonstravo pasitikėjimą savomis jėgomis ir nevengė agresyvesnės retorikos.

Įkvėpti tariamos protėvių pergalės prieš įsivaizduojamą fašizmą, Kremliaus šuniukai vis skelbė duosiantys į kaulus "supuvusiems Vakarams" tiek, kad šiems maža nepasirodys, tačiau 2022 m. pavasarį, stebėdami, kaip jų dievaičiai Ukrainoje tvarkomi visomis "Kamasutroje" įamžintomis pozomis, Vovočkos (1952) keturkojai pragydo nuosaikesnėmis, pacifizmu dvelkiančiomis giesmėmis.

"Prie ko če taz Natuo, taigi dyplomatai turi dyrpti. Aš tau sakau, čia diplomatija turi vyzką išspręzti, o jie iš karto Natou šaukiasi", – tamsiose tarpuvartėse savo sugulovams užgiedojo balalaikininkai, nė neįtardami, kad šiuos jų žodžius gali girdėti tylus ir kuklus, už sienos gyvenantis priešas.

Tarsi šių pamąstymų būtų negana, kai kurie balalaikininkų kolegos ryžosi vykti į Baltarusiją ir prašyti paties Oleksandro Grigorijevičiaus (1954), kad tik šis paliktų dangiškojo kolūkio sienas atviras ir kad pigių grikių stokojantys Marijos žemės gyventojai galėtų laisvai atkeliauti bei pasigrožėti greitkelių duobėmis, kurias apgraužtomis morkomis užlopė pats Stevenas Fredericas Seagalas (1952).

Šis diplomatijos idealizavimas ne tik liudija apie kai kurių visuomenės narių bailumą, bet ir primena mums apie seną, nuo atmenamų laikų kiekviename žmoguje tūnantį troškimą, kad pasaulyje egzistuotų abstrakčiosios ir objektyviosios teisingumo jėgos.

Jos turėtų pranokti kasdienybės banalumą, išspręsti žmoniją kamuojančias negandas, nubausti nusidėjėlius ir apdovanoti doruosius.

Viešumoje diplomatai dažniausiai kalba ne tai, ką patys mano, o tai, ką jiems reikia kalbėti.

Bėda tėra tai, kad pasaulyje nieko nėra tobulo ir diplomatija taip pat nėra išimtis. Diplomatinį darbą dirbantys asmenys nėra kaimo Jurgių apaštalai, kurie klajoja po pasaulį ir skelbia gerąją politinio korektiškumo naujieną.

Diplomatas gali būti be galo kosmopolitiškas ir mylėti svetimą kraštą labiau nei savo gimtąjį kaimelį, tačiau svarbiausia jo pareiga yra atstovauti savai valstybei ir jos piliečių interesams.

Diplomatų vartojama retorika dažniausiai primena tepalą, kuriuo sutepamos tam tikros kūno angos prieš įgrūdant ten sovietinį paveldą, todėl atsitiktiniam stebėtojui gali susidaryti įspūdis, kad šio amato atstovai visose gyvenimo srityse siekia kažin kokio objektyvaus teisingumo (pvz., kad visos konfliktuojančios pusės būtų išklausytos arba liktų patenkintos), tačiau iš tikrųjų diplomatas (arba politikas), tarpininkaudamas konflikte, siekia naudos vien savo valstybei.

Tiems, kurie tuo abejoja, tereikia prisiminti, kad Vovočkos kelrodė žvaigždė Jurijus Vladimirovičius (1914–1984), prieš tapdamas SSRS valstybės saugumo komiteto vadu, ėjo sovietų ambasadoriaus pareigas Vengrijoje. Jo ambasadoriavimo laikais Vengrijoje kilo antisovietinis sukilimas, prie kurio baigties tiesiogiai prisidėjo SSRS tankai.

Viešumoje diplomatai dažniausiai kalba ne tai, ką patys mano, o tai, ką jiems reikia kalbėti. Jeigu diplomato vizituojamame krašte įvyksta karinis perversmas (prie kurio prisidėjo jo valstybės vyriausybė), jis veikiausiai viešai neigs savo tėvynės indėlį, kad ir kokie gandai bei įrodymai pasiektų globalią bendruomenę (tol, kol pati jo tėvynės valdžia nenuspręs viešai pripažinti savo veiksmų).

Norint suprasti tikrąją diplomatinių pareiškimų prasmę, reikia gebėti skaityti tarp eilučių ir išmanyti visas su konkrečiu pasisakymu susijusio platesnio konteksto detales.

Pavyzdžiui, kai kokie nors peskovai ar lavrovai viešai pareiškia, kad jų valstybė neturi problemų, galima kelti prielaidą, kad problemų veikiausiai yra. Jeigu jie jas pripažįsta, bet menkina, galima teigti, kad problemos iš tiesų yra gana rimtos, o jeigu peskovai su lavrovais atvirai pareiškia, kad padėtis gana sudėtinga, tada galime kelti drąsią prielaidą, kad jų valstybė yra atsidūrusi ties katastrofos riba (o užkulisiuose vyksta intensyvus darbas, siekiant sumažinti būsimus padarinius).

Taip pat prieš diplomatijai suteikiant panacėjos statusą, derėtų suvokti, kad diplomatija nėra visagalė pati savaime. Nei valstybės, nei žmonės negali užmegzti rimtų santykių, jeigu jų nesieja abipusis ryšių egzistavimo ir sutvirtinimo interesas. Kitaip tariant, kad saitai egzistuotų ir būtų stiprūs, abiejų valstybių žmonės jau turi de facto bendradarbiauti prekybos, kultūros mainų arba karybos srityse (pvz., priklausyti Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijai arba turėti bendrą priešą). Diplomatų veikla gali šiuos ryšius sustiprinti arba susilpninti, tačiau ištraukti juos iš cilindro it triušį yra kone neįmanoma misija.

Daugelį metų manyta, kad Kinijos ir Didžiosios Britanijos imperijų santykiai pašlijo jau pirmajame oficialiame britų atstovybės ir kinų monarcho susitikime, mat britų atstovai, vadovaujami George‘o Macartney‘o (1737–1806), atsisakė pasveikinti kinų imperatorių pagal Kinijoje vyravusias etiketo normas.

Daugelį amžių Kinijoje tikėta, kad monarcho pareigas einantis žmogus yra aukštesniųjų jėgų pasiuntinys, atsiųstas į mirtingųjų pasaulį palaikyti harmonijos, tad kiekvienas "paprastasis" turi jį pasveikinti atsiklaupdamas visomis galūnėmis, nuleisdamas galvą iki žemės ir iškeldamas pasturgalį it rujojanti katė.

Britų atstovai tą padaryti atsisakė, o tarsi to būtų negana, pateikė dar ir nekuklų pageidavimų meniu Qing dinastijos monarchui (atidaryti britų prekeiviams daugiau uostų bei suteikti platesnių prekybos galimybių, leisti įsteigti atstovybę Pekine ir perleisti britų žinion kokią nors salą prie Kinijos pakrantės).

Diplomatus priėmęs valdovas (1711–1799) jų prašymus atmetė, o atneštos dovanos buvo priimtos kaip įprasta duoklė.

Taip pat Didžiosios Britanijos pasiuntiniai turėjo suprasti, kad iš jų tautiečių Kinijos žmonėms, be sidabro, daugiau nieko nereikia.

Šis pasakojimas kiek išpūstas, tačiau jame veikiausiai atsispindi dalis tuo metu tvyrojusio abipusio įtarumo ir pasipūtimo, persmelkusio pirmąjį Kinijos ir Didžiosios Britanijos valdančiųjų sąlytį.


Šiame straipsnyje: karas UkrainojeKaraliaučiusKaraliaučiaus tranzitasRusija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių