Prezidento rinkimai: kas ar koks?

Iki Prezidento rinkimų liko mažiau kaip 11 mėnesių. Šalies žiniasklaida šįkart labai anksti pradėjo žaidimą „Kas bus kitas šalies Prezidentas?“. Apie tai, kas bus kitas Prezidentas pradėta aktyviai svarstyti prieš pusantrų ar daugiau metų. Dar tada, kai nė vienas veikėjas nebuvo užsiminęs net apie teorinę galimybę dalyvauti rinkimuose.

Neretai netgi susidaro toks įspūdis, kad gausiais reportažais, skirtais Prezidento rinkimams, tarsi bandoma juos paankstinti – iššaukti politikų kovos dvasią ir čia pat išsiaiškinti, kas galėtų tapti kitu šalies vadovu.

Galima netgi sakyti, kad net iškiliausi laidų vedėjai ir apžvalgininkai nuolat komentuoja gandus. Kitaip sakant, daro tai, ko konvencinė žiniasklaida apskritai neturėtų daryti.

Tokiam nerimastingumui paskui žurnalistus pasidavė ir sociologinių apklausų rengėjai. Štai jau ne pirmas mėnuo rengiamos apklausos, kurių metu žmonės prašomi atsakyti į klausimą, už ką iš išvardytų veikėjų jie balsuotų, nors dauguma tų veikėjų vis dar nėra net puse lūpų užsiminę, ar apskritai jie dalyvaus Prezidento rinkimuose.

Tokio ažiotažo nebuvo nei prieš 2014-ųjų, nei prieš 2009-ųjų rinkimus, nei netgi tada, kai daugiau kaip prieš dvidešimt metų į šalies vadovo postą pretendavo Valdas Adamkus, Artūras Paulauskas ir Vytautas Landsbergis.

Apskritai tokio ažiotažo nėra buvę nė prieš vienus Prezidento rinkimus. Ir tai yra suprantama. Prieš praėjusius dvejus Prezidento rinkimus iš principo buvo aišku, kas juo taps. Rinkimai buvo beveik kaip koks formalumas.

Dabar – visiškai kitokia padėtis. Kandidatų jau yra, bet favorito nėra. O gali jo ir išvis nebūti.

Kandidatų jau yra, bet favorito nėra. O gali jo ir išvis nebūti.

Partijos į šiuos rinkimus ateina išsisėmusios, sunaikintos ar susinaikinusios. Panašu, kad didžiųjų lyderių, galinčių patraukti pusę Lietuvos žmonių, limitas bent jau šiuo metu yra išnaudotas iki galo. Ir net vaizdinių tokių horizonte nekyla.

Todėl daug svarbesnis klausimas už tai, kas bus kitas Prezidentas, turėtų būti, o koks bus tas kitas Lietuvos Prezidentas? Ar jis bus veiksnus ir savarankiškas, ar tik įnagis? Ar neinama prie to, kad Prezidentas būtų toks pro forma, kišeninis?

Pavyzdžiui, toks, koks yra Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Toks, kuris netrukdytų. Kurio kiekvieną savarankiškesnį pasisakymą čia pat suniekina tikrasis Seimo daugumos lyderis Ramūnas Karbauskis, ir Seimo pirmininkas iškart pabruka uodegą.

Į tai jau mažai kas bekreipia dėmesį, nes kaip ir pripratome prie to, kad pastarojo meto dauguma Seimo pirmininkų nėra jokie politiniai lyderiai, o tik politinių bosų statytiniai.

Bet ar norėtumėte, kad ir Prezidentas būtų toks, kuris netrukdytų Seimo Kultūros komiteto pirmininkui stumdyti privataus agroverslo politines šaškes?

Ko gero, ne. Juolab, kad tai dar ir labai pavojinga tiek valstybės, tiek piliečių laisvei. Pastarųjų kelerių metų Lietuvos politinio gyvenimo sprendimai vis dažniau yra priešingi piliečių laisvėms.

Kaip neseniai kalbėjo buvęs šalies vadovas Valdas Adamkus, Lietuva šaukte šaukiasi padoraus ir pagarbą žmogui atspindinčio viešojo gyvenimo.

O ko prisišaukia?

Ciniško žaidimo slaptomis pažymomis ir parlamentiniais tyrimais, totalaus piliečių pasiklausymo ir tų įrašų skelbimo pasirinktinai – pagal valdžią turinčiųjų pageidaujamą meniu. Tuo pat metu vis atviriau menkinama demokratija, adoruojama policinė valstybė ir tai šen, tai ten valdžios pašaliuose vis pasigirsta abejonių šalies geopolitinių sprendimų teisingumu.

Taigi svarbiausias klausimas turėtų būti ne kas bus kitas Lietuvos Prezidentas, o koks bus tas kitas Prezidentas?

Ar tai bus koks policininkas, kuris žaidimą slaptomis pažymomis ir totalų sekimą pakels į aukštesnę klasę? Ar tai bus neveiksnus Prezidentas, kuris netrukdys Seimo tikrajam valdytojui žaisti šito žaidimo?

Abu variantai Lietuvai būtų fatališki. Gal todėl jau dabar elgiamės fatališkai – gausiai klausinėdami „kas?“, vis išvengiame klausimo „koks?“



NAUJAUSI KOMENTARAI

deinis

deinis portretas
Kaip pastėbėjau ,Valatka visuose savo pasisakymuose paminiKarbauskį,be jo jis negali ,kitas dalykas lyg tai jis norėtų ,kad prezidentą paskirtų o ne rinktų juk žmonės nori turėti toki prezidenta ,kuris nors biški rūpintosi savo žmonių likimu ,toks kaip Lukašenka ,visur važiuoja po gamyklas .kolūkius NEISPĖDAMAS ,tad visi stengiasi pasitvarkyti o mūsų prezidentė užsienije aukštame lygyje ,bet mums nuo to ne lengviau ,norėtusi ,kad pažiurėtų,kas dedasi LIETUVOJE

Susirūpinęs

Susirūpinęs  portretas
matyt ponas. Susidaro įspūdis,kad jam žemės ir 2x3 m neliks dėl tų žemgrobių. Tik tai ar ne krokodilo ašaras čia lieja- kam laukti metus ir trūcytis trąšomis, dar kanopas ištiesi? Eikit į teismus, kelkite bylas, niekas jus už konkolų nelaiko ir skaliko nė vieno nenuskriaudė.

Taigi

Taigi  portretas
Duok Dieve, kad Lietuvos žmonės suprastų: jiems svarbiausia – koks bus Lietuvos prezidentas, o ne kas juo bus (išvaizda, iškalbingumas ir t.t. - antraeiliai dalykai).
VISI KOMENTARAI 13

Galerijos

  • Patarimai, kaip įmonėms efektyviai valdyti laisvas lėšas
    Patarimai, kaip įmonėms efektyviai valdyti laisvas lėšas

    Manau, didžiajai daliai sėkmingų verslų anksčiau ar vėliau iškyla dilema, ką daryti su laisvomis įmonės lėšomis? Šis klausimas ypač aktualus šiuo metu, kai globali ekonominė situacija nėra aiški. Dėl to kai kuri...

    2
  • Asmeninės Velykos
    Asmeninės Velykos

    Artėjant Velykoms, nori nenori, susimąstai apie vertybes. Ir kokių tik vertybių nesame išbandę. Paturėjome visą haremą patrauklių vertybių – pradedant joga, baigiant pozityvias būsenas skatinančiais kursais. Tačiau dažnai atsitinka t...

  • Desalomėjizacija – būtina
    Desalomėjizacija – būtina

    Nors dabar viešojoje erdvėje vis kalbama apie gynybą, sovietinio paveldo sergėtojų isterija mums visada primena, kad Lietuvoje yra ir kita visuomenės dalis, kuri geriausiu atveju, prasidėjus Kremliaus invazijai, nedarytų nieko, o blogiausiu &ndas...

    18
  • Kandidatų godos
    Kandidatų godos

    12 apaštalų – lygiai tiek sėdo valgyti Paskutinės vakarienės prieš Didžiąją išdavystę. 12 kandidatų į pretendentus (ko ne apaštalai?) siekia aukščiausio posto valstybėje, tačiau dar šiandien dalis j...

  • Mums labai pasisekė, antra dalis: žmonės
    Mums labai pasisekė, antra dalis: žmonės

    Du dešimtmečiai Europos Sąjungoje (ES) atnešė neabejotiną ekonominį progresą – didėjantį šalies konkurencingumą, augančias gyventojų pajamas ir perkamąją galią. Tačiau nemažiau svarbu įvertinti ir demografinius bei s...

    3
  • Rusija gali būti terorizmo auka, net jei jį vykdo jos vadovybė
    Rusija gali būti terorizmo auka, net jei jį vykdo jos vadovybė

    Terorizmas padėjo gimti Vladimiro Putino režimui. 1999 metų rudenį dirbdamas korespondentu Maskvoje, mačiau, kokį siaubą visuomenei atnešė kruvini daugiabučių namų sprogdinimai Rusijos sostinėje ir kitur. ...

  • Pagrindinė švietimo sistemos užduotis – atsparumo stresui ugdymas?
    Pagrindinė švietimo sistemos užduotis – atsparumo stresui ugdymas?

    Pagrindinė švietimo sistemos užduotis – atsparumo stresui ugdymas, bent jau toks įspūdis susidaro stebint situaciją mūsų valstybėje. ...

  • Dresūros mokykla
    Dresūros mokykla

    Akimirką stabtelėję pagalvokime, ką nuveikiame per tris minutes. Per šešias. Visa, ką darome įprastomis aplinkybėmis, atliekame nesižvalgydami į chronometrą. Nebent gaiviname širdies smūgį patyrusį žmogų, lenktyniaujame su g...

    4
  • Pravieniškių choras – be solisto
    Pravieniškių choras – be solisto

    Kol Lietuvoje sutartinai buvo dejuojama dėl tarpinių atsiskaitymų, o Vilniuje laidojo „Dėdę Vanią“, vienos Jurbarko mokyklos tualete nepilnametis talžė kitą tokį pat. Daužė, suprantama, į veidą, sunkėsi kraujas ir sirpo mėlynės. Vi...

    9
  • Nekantriųjų karta
    Nekantriųjų karta

    Rytoj pradėsime Didžiąją savaitę prieš Velykas. Krikščionims tai – ypatingas laikas nuo Kristaus įžengimo Jeruzalėn Palmių sekmadienį iki jo prisikėlimo Velykų rytą. Gyvenantiems be tikėjimo – ypatingos skubos laikas. J...

    5
Daugiau straipsnių