JAV prezidento kelionė į Aziją

Nors „Donaldas Trumpas ir derasi su Azijos galybių aukščiausiojo rango politikais, kad rastų spendimą konfliktui dėl Šiaurės Korėjos, šie kol kas jokio sprendimo dar nepasiūlė“, – rašė Prahos dienraštis „Lidove Noviny“.

Jis klausia, „kodėl Kinija vis dar tiekia Šiaurės Korėjos diktatoriui Kim Jong-unui naftos? Ir kodėl perka iš jo anglies? Kodėl į Kim Jong-uno agresiją Kinija visada reaguoja tik su patarimu būtinai leistis į dialogą? Beje, kaipgi Kinija supranta tą dialogą?“

„Bene aukščiausia jo forma būtų tiesioginis Donaldo Trumpo susitikimas su Kim Jong-unu, jei jie akis į akį vienas kitam pasakytų, kokia dalykų padėtis, ir Jungtinės Amerikos Valstijos pripažintų Šiaurės Korėją kaip suverenią ir teisėtą valstybę. Bet tuo atveju D. Trumpas prarastų pagarbą savo šalyje, nes taptų pirmuoju Amerikos prezidentu, kuris kapituliuotų prieš Korėjos komunistą. Ar jam to reikia?“ – klausė konservatyvus Čekijos sostinės dienraštis.

Panašia dvasia rašė ir Londono konservatyvus dienraštis „Times“.

„D. Trumpas gyrė jį priėmusiųjų kinų svetingumą. Tačiau jų pagrindinis tikslas neatrodo esąs nuginkluoti Šiaurės Korėjos galiūną Kim Jong-uną.

Greičiau jų tikslas – susilpninti Amerikos sąjungininkus Azijoje. Todėl Pekinas ir siūlo Šiaurės Korėjai dalinai įšaldyti savo raketų bandymus, o mainais už tai Amerika, Pietų Korėja ir Japonija nutrauktų savo bendrus manevrus. Bet tai yra triukas, kuriuo Kinija siekia susilpninti amerikiečių paramą Seului ir Tokijui, pakirsti regioninę saugumo partnerystę ir pagreitinti Jungtinių Amerikos Valstijų traukimąsi iš Azijos. Pekinas žino gerai, kad Kim Jong-unas visai nemano savo ambicijų sumažinti“, – teigė Didžiosios Britanijos sostinės laikraštis.

Romos dienraščio „Repubblica“ nuomone, Amerikos prezidento D. Trumpo susitikimas su Kinijos valstybės vadovu Xi Jinpingu „rodo, kad jėgos persistūmė“.

„Namų šeimininko aplinka išsiskleidė imperatoriškai, pradedant pasivaikščiojimu po Uždraustąjį miestą.  Vakaruose stiprėja įspūdis, jog iš jų abiejų stipresnysis yra Xi Jinpingas – jis vadovauja kylančiai supergalybei. O D. Trumpas savo tėvynėje susilpnėjęs ir daugelyje pasaulio dalių izoliuotas.

Puiki Pekino sukurta choreografija turi paliudyti abiejų valstybių harmoningą pusiausvyrą, tačiau ji nepaslėpia žodžiais neišreikštos kinų pretenzijos į savo valstybės iškilumą.

Bet ar iš tikrųjų viskas taip paprasta? Ar iš tiesų mes palikome amerikietiškąjį šimtmetį praeity ir jau atsidūrėme kiniškame amžiuje?“ – klausė Italijos sostinės laikraštis.

O mums pats laikas pasižiūrėti ir į Pekino spaudą. Čia dienraštis „Huanqiu Shibao“ negali nepagirti D. Trumpo politikos.

„Gerai Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento atveju tai, kad nepaisant jo užsibrėžto principo pirmiausia rūpintis Amerika, jo užsienio politika neperkrauta ideologinių išskaičiavimų.

Pavyzdžiui, jis vengia Kinijai daužyti per galvą nuorodomis į žmogaus teises ir panašiais plepalais. Jis taip pat rodo didelę pagarbą mūsų valstybės vadovui.

Kuo geriau D. Trumpas Kiniją pažins, tuo mažiau reikės baimintis, kad jis savo retoriniais „išsidirbinėjimais“ įmins į mėšlą ir taip mūsų šaliai sudarys nemalonią situaciją“, – pažymėjo Kinijos sostinės laikraštis.

O Vokietijos nacionalinis dienraštis „Frankfurter Allgemeine“ pastebėjo, kad „Xi Jinpingas įveikė etapą, apie kurį Kinijos galingieji ilgai svajojo – jų šalį Jungtinės Amerikos Valstijos pagaliau traktuoja kaip lygiavertę“.

Pasak aukštą prestižą turinčio regioninio Vokietijos dienraščio „Neue Osnabrucker“, „savo išlaidžiai suorganizuotu didingu Donaldo Trumpo valstybiniu priėmimu Xi Jinpingas pataikavo Amerikos prezidento tuščiagarbiškumui, leisdamas pastarojo delegacijai sudaryti milijardinius sandorius, kuriuos D. Trumpas paskui galės parduoti kaip savo laimėjimą“.

„Tačiau fakto, kad Kinija ir Amerika dar nėra lygiasvoriai konkurentai, net ir D. Trumpas, jau nebe toks visų galingiausias vyras pasaulyje, negalėjo panaikinti. Bet pirmiausia prie to ir patys kinai dar neprileis.

Užsienio firmoms prieiga prie Kinijos rinkos labai ribota, o ir apsauga nuo technologijos vogimo pilna skylių. Bendro įsipareigojimo laisvai, taisyklėmis pagrįstai pasaulinei prekybai iš staiga kone geriausiais draugais  tapusių vadovų nebuvo girdėti“, – rašė Osnabriuko laikraštis.

O Augsburgo laikraščio „Allgemeine“ žodžiais, „net jeigu Donaldas Trumpas ir Xi Jinpingas dedasi draugais, jų valstybių interesai skirtingi. Jungtinės Amerikos Valstijos nori visais būdais neleisti Šiaurės Korėjai įsigyti atominio ginklo, bet ar jos stalinistinio režimo artimiausia sąjungininkė Kinija lygiai energingai siekia to paties, abejotina.

Pekinui šis konfliktas tarnauja ir tuo, kad leidžia nukreipti dėmesį nuo jo paties ekspansionistinių planų Kinijos jūroje. D. Trumpui jam įprastu teatrališku būdu skelbiant, jog abi šalys pajėgios „per daugelį, daugelį ateities metų drauge išspręsti pasaulio problemas“, Pekinas atkakliai siekia savo paties tikslų.

„Ramusis vandenynas pakankamai didelis Jungtinėms Valstijoms ir Kinijai“, – sako Xi Jinpingas. Suprask: pasitraukit, prašau, mums iš kelio! Kinija D. Trumpui vienu dydžiu per didelė“, – rašė Augsburgo dienraštis.

Antra vertus, Karlsruhės laikraštis „Badische Neueste Nachrichten“ džiaugėsi, jog „paradoksaliu būdu pasauliui didelė laimė, kad D. Trumpo vizitas Kinijoje taip harmoningai klostėsi. Juk nuo taikos tarp Amerikos ir Kinijos priklauso pasaulio taika“.

„Rimtas, ginkluotas konfliktas tarp senosios ir naujosios pasaulio supergalybės būtų katastrofiškas scenarijus, dėl kurio seniai būgštaujama. Kol kas neatrodo, kad Donaldas Trumpas savo pareiškimais „Twitteryje“ tokį konfliktą prisišauks“, – atsiduso Karlsruhės dienraštis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką
    E. Lucasas: pavėluotas JAV pagalbos paketas Ukrainai turėtų išsklaidyti niūrią nuotaiką

    Skleidžiasi pavasaris. Nusilpę Ukrainos gynėjai gaus dalį jiems reikalingos amunicijos. Nukentėję Ukrainos miestai turėtų gauti daugiau oro gynybos priemonių. JAV politinė sistema pagaliau, vėluodama pusę metų, pasiekė rezultatą, kurio norėjo d...

  • Willkommen in Litauen
    Willkommen in Litauen

    Vos Vyriausybė ir „Rheinmetall“ pasirašė ketinimų protokolą dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje, jau tą pačią dieną ėmė tyliai mutuoti nepasitenkinimo erzelis. Kadangi gamyklą planuojama statyti ant Sveikatos mokslų universiteto v...

    8
  • Kur eina karavanas?
    Kur eina karavanas?

    Dar neišsivadėjo keturių komunarų aura Ramybės parke – jau iš peties triūsia naujo paminklo statytojai. Nors sakoma, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, kauniečiai išdrįso: ne visi entuziastingai sutinka verslininko i...

    16
  • Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?
    Autoritarinis populizmas: kur slypi pavojai?

    1950-aisiais parama populistinėms jėgoms svyravo ties 10 proc., 2023 m. išaugo beveik iki 27 proc., rodo švedų analitinio centro TIMBRO ir Europos laisvosios rinkos analitinių centrų tinklo EPICENTER parengtas Autoritarinio populizmo indeksa...

    11
  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    5
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    8
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    2
Daugiau straipsnių