Diplomatijos vilko medžioklė

Rudenį vykstantis Jom Kipuras – viena svarbiausių judaizmo švenčių, kurios minėjimo data kartais sutampa su musulmonų pasninkavimo mėnesiu ramadanu. Tai – apmąstymų, susilaikymo ir atgailos metas, kai patys religingiausi judėjai nedrįsta net telefono ragelio pakelti.

"Mūsų galvos buvo taip smarkiai užimtos Votergeito byla, Vietnamo karo užbaigimu, derybomis su Maskva, derybomis su kinais, todėl šis antpuolis mums buvo didžiulis netikėtumas. Septyniasdešimt trečiųjų spalio šeštosios rytas, šešios valandos trisdešimt minučių. Mane pažadino Joe Sisco‘as (1919–2004) – mano asmeninis patarėjas Vidurinių Rytų klausimais. Jis pasakė: "Sueco kanale kilo neramumų. Jeigu tuojau pat sėsite prie telefono, gal dar suvaldysite padėtį", – po daugybės metų dokumentinio filmo kūrėjams pasakojo Henry‘is (Heinzas) Alfredas Kissingeris (1923), tais laikais ėjęs Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretoriaus ir patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pareigas.

Siekdama išlaikyti Sinajaus pusiasalio ir laivybos Sueco vandenyse kontrolę, Izraelio valdžia 1967 m. vasarą užvaldyto kanalo rytiniame krante suformavo sudėtingą stataus smėlio šlaito saugomą gynybos fortų sistemą, kuri buvo praminta Bar Levo linija.

Sistemos kūrėjai veikiausiai tikėjosi, kad puolimo atveju priešas, bandydamas įveikti smėlio kliūtį, švaistys savo energiją, sprogmenis ir kitus resursus, tuo suteikdamas Izraelio pajėgoms laiko.

1973 m. spalio 6 d. 14 val. (vietos laiku) Egipto aviacija ir artilerija pradėjo intensyvų Izraelio pozicijų apšaudymą, o egiptiečių kariai irklinėmis valtimis pradėjo plaukti iš savosios kanalo pusės į žydų kontroliuojamą krantą, kuriame egiptiečiai turėjo likviduoti statųjį smėlio šlaitą ir įrengti tiltus, reikalingus savo tankams bei kitai technikai.

Iš pradžių egiptiečiai bandė sprogdinti statų šlaitą, tačiau galiausiai buvo nuspręsta pasinaudoti paprasčiausiomis vandenį laistančiomis žarnomis. Tai padėjo smėlio pilies įtvirtinimus pralaužti kur kas sparčiau, nei tikėjosi šią gynybos sistemą kūrę žmonės.

"Ta akimirka buvo didingiausia visos egiptiečių kartos gyvenime", – kada nors ateityje veikiausiai pasakys Greta Thunberg (2003), kurdama savąjį semiotikos veikalą "Palestinos išsivadavimo organizacijos veikla globalaus miškų kirtimo, klimato atšilimo užkardymo ir pasaulinės gonorėjos pandemijos kontekste".

Beveik tuo pat metu smarkios kovos užvirė ir kitose Izraelio 1967 m. užvaldytose žemėse – Golano aukštumose, kurias atsiimti bandė Sirijos pajėgos. Sirams netgi pavyko laikinai perimti Izraelio bazės prie Hermono kalno kontrolę.

1973 m. Sirijos valdžioje jau buvo įsitvirtinusi al-Assadų šeimynėlė, kurią daug kas sieja su paslaptingu, religiniu alavitų judėjimu. Vieni tvirtina, kad alavitai – atskira islamo šiitų atšaka, primenanti protestantus kalvinistus, kiti įžvelgia alavitų pasaulėžiūroje ir ritualuose krikščionybės bei pagonybės elementų.

Teigiama, kad alavitai tiki reinkarnacija ir savo ritualų metu netgi geria vyną. Nuo pat XX a. 7-ojo dešimtmečio pradžios Basharo Hafezo al-Assado (1965) tėvas Hafezas al-Assadas (1930–2000) reguliariai vis padalyvaudavo Sirijoje vykstančiuose valstybės perversmuose, kol galiausiai pats asmeniškai nusprendė užgrobti valdžią.

Pirmosios 1973 m. spalį surengtos Izraelio kariuomenės kontratakos buvo gana lėkštos. Šį kartą egiptiečiai buvo gerokai rimčiau nusiteikę nei 1948-aisiais, 1956-aisiais ar 1967-aisiais. Pasenusi technika buvo pakeista naujesne sovietine produkcija, o susikompromitavę karininkai – kompetentingesniais, tad kai kurie musulmonai ir komunistai veikiausiai trumpam įtikėjo, kad šį kartą islamo pasaulio atstovai turi realius šansus sunaikinti arba bent pažeminti žydų valstybę.

Iniciatyvą į savo rankas tą 1973-iųjų spalį Izraelio pajėgos perėmė tik po kelių dienų. Šiaurėje izraeliečiai gana giliai įsiskverbė į Sirijos teritoriją ir apšaudė sostinės Damasko priemiesčius, o pietuose kirtę Sueco kanalą pradėjo Egipto žemių puolimą ir netgi ėmė grasinti sunaikinimu Trečiajai Egipto armijai.

Tuo metu į Artimuosiuose Rytuose vykstantį vakarėlį jau buvo aktyviai įsitraukusios ir branduoliniais ginklais žvanginančios geopolitikos galiūnės – JAV bei SSRS. Sovietai rėmė Siriją ir Egiptą, o Jungtinės Valstijos – Izraelį.

"Tuomet mus pasiekė L.Brežnevo pranešimas. Jame buvo sakoma, jei nepalaikysime prieš Izraelį nukreiptos Egipto operacijos, Sovietų Sąjunga veiks viena. Privalėjome pašalinti grėsmę ir turėjome vos kelias valandas nuspręsti, ką daryti", – pasakojo H.A.Kissingeris, tais pačiais 1973 m. kartu su Vietnamo atstovu Le Duc Tho (1911–1990) gavęs Nobelio taikos premiją.

Tarsi to dar būtų negana, 1973 m. spalio 17 d. OPEC narės kartu su Saudo Arabija priešakyje įvedė naftos embargą visoms Izraelį remiančioms valstybėms.

Jungtinėse Valstijose pradėjo augti benzino kainos, kai kurie degalinių savininkai nusprendė nebeteikti savo paslaugų savaitgaliais, tad likusiomis dienomis prie degalų tiekimo centrų pradėjo driektis ilgos, mandarinų, dešros ir bulvių pirkėjų Sovietų Sąjungoje kolonas primenančios automobilių eilės. Kai kuriuose JAV miesteliuose netgi buvo nuspręsta atsisakyti kalėdinių lempučių.

"Nusprendėme, kad dabar puikiausia proga parodyti pasauliui, jog karas, gal ir kariaujamas Sovietų Sąjungos ginklais, bet taiką regionui gali atnešti tik Amerikos diplomatija", – teigė H.A.Kissingeris.

Manoma, kad tais metais H.A.Kissingeris pradėjo dūgzti po Artimuosius Rytus, tarsi verpimo staklių šaudyklė. Jis filmavosi ir fotografavosi su savo tautiečiais, bučiavosi ir glamonėjosi su jų priešininkais ir netgi pozavo prieš kameras su kažkokiu musulmonišku galvos apdangalu.

Teigiama, kad pirmasis H.A.Kissingerio ir H. al-Assado susitikimas truko net šešias su puse valandos, tad kai kurie pašaliečiai ėmė nerimauti, kad sirai pagrobė Jungtinių Valstijų atstovą.

Diplomatijos vilkas tvirtino, kad ši šaudyklės šokinėjimą primenanti diplomatija buvo bene pati efektyviausia ir leido pasiekti unikalių rezultatų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunas

Kaunas portretas
Taip musu megiamas zurnalistas [[mus nudziugina ir nuliudina [[ziurint kokie veikejai pristatomi] [[ Aciu jo zinioms ,kuriomis JIS pasidalina su jo gerbejais {{rusas pasakytu: ne golova ,a dom sovietov.} Aciu L.D. LIUKS ir tema ,fain ...ir interpretacijos ////..ir Shvedu jaunikles nepamirsho. .

Stulbina tai

Stulbina tai portretas
Iš kur jis lupa tiek informacijos.

trigubas x

trigubas x portretas
o aš galvojau, kad tik žydai visus puola, pasirodo būta ir atvirkščiai.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių