Biudžeto išlaidos turėtų skatinti žmones dirbti

  • Teksto dydis:

Biudžeto išlaidų struktūra neatitinka deklaruojamų prioritetų, pabrėžia 2025 m. valstybės biudžeto projekto ekspertizę atlikęs Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).

Tarp kitų trūkumų – per menkas dėmesys viešųjų lėšų efektyvumui didinti ir sprendimai, stumiantys gyventojus į nedarbą.

2025–2027 metų biudžeto projekte Finansų ministerija numato tris prioritetines kryptis: šalies ir visuomenės saugumas, žmonių pajamų didinimas bei investicijos į tvarią ir pažangią Lietuvos ateitį.

Tačiau jo išlaidų struktūros analizė rodo, jog pagrindinis ir vienintelis prioritetas yra socialinė apsauga.

„Vienintelis prioritetas, kuriam finansavimą žadama didinti, yra socialinė apsauga: per trejus metus siūloma padidinti finansavimą 1,4 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP); kitais metais – nuo 16,1 proc., iki 16,8 proc. 2026 m. ir iki 17,5 proc. BVP 2027 m. Tuo tarpu išlaidos gynybai nedidės, jas ketinama išlaikyti stabiliame 3 proc. BVP lygyje, o išlaidas investicijoms kasmet mažinti, ypač 2027 m., pasibaigus „Naujos kartos Lietuva“ fondo finansavimui“, – teigė LLRI prezidentė Elena Leontjeva.

Ji pabrėžė, jog valstybės biudžeto lėšos turi būti skirstomos ne inertiškai, o konkretiems prioritetams ir tikslams, nustatant aiškius, išmatuojamus rodiklius, kuriuos norima pasiekti.

„Tik taip užtikrinsime, kad mokesčių mokėtojų pinigai būtų naudojami taupiai ir rezultatyviai, kuriant visuomenei reikalingą vertę, o augančios biudžeto pajamos būtų nukreiptos tam, dėl ko visi sutariame – gynybai ir saugumui“, – sakė E. Leontjeva.

Kita esminė problema biudžete – paskatų žmonėms dirbti mažinimas.

LLRI ekspertizėje pabrėžiama, kad socialines išmokas kitąmet siūloma didinti rekordiniu tempu, net 26 proc., numatomas ir greitesnis nei atlyginimai vidutinės nedarbo išmokos augimas – 11,1 proc.

Valstybės biudžeto lėšos turi būti skirstomos ne inertiškai, o konkretiems prioritetams ir tikslams, nustatant aiškius, išmatuojamus rodiklius, kuriuos norima pasiekti.

Pirmą kartą nuo 2021 m. siūloma nedidinti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) – jis įšaldomas 2024 m. lygyje.

„Tai reiškia, kad minimalią mėnesinę mėnesio algą gaunančio asmens efektyvusis gyventojų pajamų mokesčio tarifas didės nuo 3,8 proc. 2024 m. iki 5,6 proc. 2025 m. Ketvirtadaliu didinamos socialinės išmokos ir didėjanti mokestinė našta mažiausias pajamas gaunantiems asmenims gali dar labiau sumažinti paskatas likti darbo rinkoje arba į ją sugrįžti“, – nuogąstauja E. Leontjeva.

„Eurostat“ duomenimis, jau dabar Lietuva yra vienintelė šalis ES, kurioje įsidarbinus ir praradus įvairias išmokas realios asmens pajamos į rankas gali ne paaugti, bet sumažėti.

Tokia socialinė politika skatina žmones iškristi iš darbo rinkos, taip mažindama valstybės mokestines pajamas ir padidindama socialines išlaidas.

„Peržiūrėjus valstybės institucijų funkcijas, viešojo administravimo ir viešąsias paslaugas, galima užtikrinti, kad jos atitinka laikmečio iššūkius, ir kad vardan gynybos atsisakoma visų nebūtinųjų išlaidų. Priešingu atveju, našta valstybei dėl augančių palūkanų arba dėl mokesčių gali tapti nepakeliama, ir nebebus galimybės jos uždengti naujomis skolomis ar dar didesniais mokesčiais“, – kalbėjo LLRI prezidentė.

2025 m. biudžeto projekte numatoma, jog valstybės išlaidos sieks 34,4 mlrd. eurų, o valstybės skolos lygis augs iki 43,2 proc. BVP.


Skaičiai ir faktai

Pagrindiniai konsoliduoto biudžeto rodikliai 2025 m.:

* Pajamos – 30,2 mlrd. eurų, išlaidos – 34,4 mlrd. eurų;

* Biudžeto deficitas – 3 proc. BVP;

* Valstybės skolos lygis nuo šiemet esančių 39,4 proc. augs iki 43,2 proc. BVP.

Palūkanų rodikliai:

* Lietuva šiuo metu skolinasi už 3,4 proc., kai, pavyzdžiui, Vokietija skolinasi už 2,1 proc. palūkanas. Nesilaikant fiskalinės drausmės, našta valstybei dėl augančių palūkanų arba dėl mokesčių gali tapti nepakeliama.

* Dalis ES šalių, nesilaikiusių fiskalinės drausmės, palūkanoms priverstos skirti itin reikšmingas sumas. Pavyzdžiui, Vengrija, kuri palūkanoms pernai išleido 4,7 proc. BVP – panašiai tiek, kiek Lietuva iš viso išleidžia sveikatos apsaugai; Italija – 3,8 proc. BVP – panašiai tiek, kiek skiriame krašto gynybai, policijai ir ugniagesiams kartu sudėjus.

* Matant šias tendencijas, būtinybė didinti viešojo sektoriaus efektyvumą akivaizdi – kitaip išlaidos palūkanoms dar labiau augs.



NAUJAUSI KOMENTARAI

nesuprantama

nesuprantama portretas
Kodėl, kai priima kokį " bedarbį" į darbą, užimtumo tarnyba moka tai bendrovei jo atlyginimą???? Kas čia per " parama"?????

Klausimas

Klausimas portretas
Kodėl gaunamos išmokos už žemę ir kt išmokos yra neapmokestinamos jokiais mokesčiais, kas tai- ne pajamos, gal iš dangaus nukintanti mana?

Na

Na portretas
Tikimės, kad naujoji vyriausybė atsižvelgs į laisvosios rinkos instituto ekspertų pasiūlymus ir pakeis tas nesąmones.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

  • Adventas primena apie naują pradžią
    Adventas primena apie naują pradžią

    Gal jums teko matyti paveikslėlių, kurie vadinasi stereogramomis? Tai paveikslai, į kuriuos įprastai pažvelgus jie atrodo kaip chaotiškas spalvų derinys. Tačiau jei į juos nukreipi akis taip, tarsi žiūrėtum pro paveikslėlį, staiga atsiveria...

    2
  • Šviesioji tamsos pusė
    Šviesioji tamsos pusė

    Kad šiandien – šv. Andriejus, nedaugelis pasakytų. Tačiau kad su saule atsisveikiname iki jos sugrįžtuvių – žino kiekvienas. Savijauta tokia, kad it meškos galėtume migti visai žiemai... Nelengva išbūti po ta pi...

    1
  • Kremliaus beždžionių raupai
    Kremliaus beždžionių raupai

    Sovietmečio propaganda maitinti žmonės vadinamąją 1917-ųjų spalio revoliuciją dažniausiai sieja su Vladimiro Iljičiaus Uljanovo (1870–1924) asmeniu, tačiau teisingumo dėlei reikia pasakyti, kad tą dieną visas dėmesys buvo nukreiptas ne į ...

    2
  • „Scanorama 2024“. Kažkas atsitiko?
    „Scanorama 2024“. Kažkas atsitiko?

    Kaip ir kiekvienais metais, niūrias tamsaus rudens dienas ir vakarus spalvino kino festivalis „Scanorama“, dovanojantis išgyvenimų, minčių, emocijų. Mūsų visų gyvenimai yra unikalūs ir brangūs, gyvendami norime jaustis saugūs ir r...

  • Ropės ar bandelės?
    Ropės ar bandelės?

    Kažkada turčiai valgė pyragus, o bėdžiai graužė ropes ir durnaropes. Kaip ironiškai viskas pasikeitė: dabar mažiau pasiturintys perka batonus, kurie neblogai numalšina alkį, o labiau pasiturintys baidosi net batono džiūvėsėlių paba...

    2
  • Paskutinis pasirodymas
    Paskutinis pasirodymas

    Šiandien sukanka lygiai 50 metų, kai scenoje paskutinį sykį pasirodė vienas įtakingiausių XX a. muzikantų ir dainų kūrėjų Johnas Lennonas. Tą pačią dieną Jungtinėse Valstijose, Naujajame Džersyje, mirė Juozas Ambrazevičius-Brazaitis &...

  • „Pilkojoje zonoje“ tvyranti sumaištis kelia grėsmę
    „Pilkojoje zonoje“ tvyranti sumaištis kelia grėsmę

    Kol Europa snaudžia, Rusija kariauja. Ne tik Ukrainoje, bet ir patogiose šalyse į vakarus nuo jos. Šios „pilkosios zonos“ atakos nukreiptos prieš infrastruktūrą ir kompiuterių duomenų bazes, karinius objektus ir komercine...

  • Išaugti baimę
    Išaugti baimę

    Pirmadienio rytą Vilniuje sudužęs DHL krovininis lėktuvas tapo dar vienu nerimo signalu Europai, kuri ir taip gyvena nuolatinės įtampos sąlygomis. Prisiminus vasaros incidentus Leipcigo DHL logistikos centre, įvykis įgavo ypatingą atspalvį. ...

    2
  • Partinės zoologijos mutacijos
    Partinės zoologijos mutacijos

    Nors apklausos byloja, kad žmonės nenori naujų ministerijų, tačiau sotaus gyvenimo pilotams į tai nusispjauti. Anie valdantieji kalbėjo apie vieną ministerinę mutaciją, o šitie jau prabilo apie dvi. Steigs ne tik Regionų, bet dar ir Infrastru...

    3
  • Švęsti negalima laukti
    Švęsti negalima laukti

    Kaunas šiandien pirmasis šalyje įžiebia Kalėdų eglutę, jaukiai išpuoštą meduoliais. Pavymui – Radviliškis, Akmenė, Švenčionys ir t. t. Prasideda kalėdinis maratonas, ir maratonas čia – tinkamas ...

    2
Daugiau straipsnių