Beribiai vaikų kalėdiniai norai: ar visus juos pildyti?

  • Teksto dydis:

Kalėdos – viena gražiausių ir laukiamiausių metų švenčių. Ypač vaikams, kuriems magiškiausias – Kalėdų rytas, nes po eglute jų laukia kalnas dovanų, kurias jie nekantrauja praplėšti. Tačiau tėvams laikotarpis iki švenčių atneša ne vien teigiamų emocijų – didelis iššūkis jiems tenka renkant dovanas ir bandant sudėti varneles vaikų kalėdinių norų sąraše.

Statistika rodo, kad 45 proc. tėvų stengiasi išpildyti kiekvieną vaiko norą, neatsižvelgdami į kainą, o daugiau nei 70 proc. žmonių perka Kalėdų dovanas net tada, kai naudojami kredito kortelės limitai. Beveik trys ketvirtadaliai apklaustųjų, vartotojų technologijų bendrovės „Tally“ duomenimis, jaustųsi blogai, jei vaikams švenčių proga nepadovanotų žaislų.

Tačiau ar iš tikrųjų reikia pildyti visus vaikų norus? Kaip atsakingai išrinkti dovanas, kad po kelių dienų ar net valandų jos negulėtų numestos į kampą?

Reikia stebėti vaiką

Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (SHMMF) profesorė psichologė Rosita Lekavičienė atkreipia dėmesį, kad pirmiausia reikia stebėti, kaip vaikas elgiasi su anksčiau gautomis dovanomis.

„Jei vaikas dažnai naudoja, žaidžia, skaito, vadinasi, tokia dovana jam yra reikalinga ir svarbi. Vis dėlto, jei interesas dingsta išpakavus dovaną ar po kelių dienų, – tai aiškus ženklas, kad panašios dovanos netinkamos“, – sako R. Lekavičienė.

Nors kartais tėvai guodžiasi, kad vaikas laužo žaislus, ji siūlo vaiko elgesį patyrinėti atidžiau – aklai laužo ar tiesiog nori pažiūrėti, kas viduje?

„Tai juk visiškai skirtingi dalykai. Todėl tėvų laukia nelengvas pasirinkimas: tvarkingi žaisliukai ar smalsus ir kūrybingas vaikas“, – teigia profesorė.

Ji pabrėžia, kad taip pat svarbu išmokyti vaikus atrasti senus žaislus iš naujo.

„Peržiūrėkite lentynas, dėžes ir krepšius su žaislais, parodykite neįprastas tų pačių žaislų galimybes. Pavyzdžiui, juk iš raidžių kaladėlių galima dėlioti ne tik žodžius, bet ir statyti pilį, labirintą ar kėdutę“, – teigia R. Lekavičienė.

Kad neštų džiaugsmą

Pasak psichologės, žinant konkrečius vaiko norus, tėvams yra lengviau išrinkti dovanas, bet kartu dingsta netikėtumo stebuklas, kuriam sukurti reikia kur kas daugiau pastangų – stebėti žaidžiantį vaiką, įsiklausyti, ką jis kalba, bendrauti.

„Reikėtų nuo mažens vaikui paaiškinti, kad jis gali turėti daug kalėdinių norų, tačiau galutinį sprendimą, ką padovanoti iš šio pageidavimų sąrašo, priims pats Kalėdų Senelis. Jei vaikai tai suprastų, turbūt būtų mažiau problemų“, – tikina profesorė.

Renkant vaikui dovaną taip pat svarbu kiek įmanoma labiau atsižvelgti į konkretaus vaiko pomėgius, interesus, charakterio savybes. Taip pat nepakliūti ir į lyčių stereotipų pinkles: kiekvienos lyties vaikų norai tarpusavyje labai skiriasi ir labiausiai priklauso nuo paties vaiko savybių, jo patirties.

Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad vaikui augant gali keistis ir jo lūkesčiai šventėms. Pavyzdžiui, vyresni vaikai, paaugliai gali norėti dovanų to, ką turi jų bendraamžiai.

Nuo mažens matydamas, kad yra svarstoma, renkamasi, lyginama, o ne perkama viskas iš eilės, net ir nedidelis vaikas ims suprasti, kad kažko tenka atsisakyti, kad viskas kainuoja.

Būtinos aiškios ribos

Šeimos biudžeto galimybės, kaip sako R. Lekavičienė, taip pat ne paskutinėje vietoje. Tad jeigu vaiko norai yra didesni nei šeimos finansinės galimybės, svarbu apie tai su vaiku kalbėtis ir paaiškinti, kokia yra situacija, bet kartu parodyti, koks jis yra svarbus ir mylimas.

Profesorė taip pat pataria kuo anksčiau įtraukti vaiką į pirkimo procesą – tiek prieš, tiek per šventes – ir taip jį mokyti.

„Nuo mažens matydamas, kad yra svarstoma, renkamasi, lyginama, o ne perkama viskas iš eilės, net ir nedidelis vaikas ims suprasti, kad kažko tenka atsisakyti, kad viskas kainuoja“, – paaiškina R. Lekavičienė.

Pasak jos, taip vaikas pamažu mokosi tokio elgesio modelio, kuris ne tik jam bus naudingas ateityje, bet ir palengvins tėvams šventinį periodą – sumažins užgaidų tikimybę.

Beje, net ir esant galimybei išpildyti bet kokius vaiko norus, specialistai to nepataria daryti – šeimoje vis tiek svarbu turėti aiškias ribas ir jas aptarti su vaiku, nes tai padeda neatitrūkti nuo realybės.

KTU nuotr.

Keturių dovanų taisyklė

Užsienyje prieš kelerius pradėjo vis labiau populiarėti keturių dovanų taisyklė. Pagrindinė idėja – užuot išleidus daug pinigų krūvai dovanų, apriboti dovanų skaičių iki keturių. Tokiu atveju dovanų pirkimas palengvėja ne tik tėvams, bet ir seneliams, giminėms ar šeimos draugams. Tiesiog reikia susitarti su dovanojančiais, kas kokia dovana pasirūpins.

Keturių dovanų taisyklė gali virsti gražia šeimos tradicija Kalėdų laikotarpiu. Kategorijos yra tokios: kažkas, ko vaikas nori, kažkas, ko vaikui reikia, kažkas, ką galima būtų apsirengti, ir kažkas, ką galima paskaityti. Kartais pridedama ir dar viena – penkta – kategorija, t. y. kažkas, ką galima nuveikti.

„Gali kilti klausimas, kaip reaguos vaikas, jeigu iš visų artimųjų jis buvo įpratęs gauti ypač daug ir būtent norimų dovanų, o dabar – tik keturias. Patarimas tėvams galėtų būti toks: apžiūrint dovanas atkreipkite vaiko dėmesį ir pasidžiaukite Kalėdų Senelio atneštų dovanų įvairove – galima ir žaisti, ir kažkuo apsirengti, ir skaityti, ir pamokose pasinaudoti ar pan. Be to, jei patiems tėvams nesvetimos tvarumo ir taupumo idėjos, jie greičiausiai mokės ir vaikui parodyti, kad visos dovanos parinktos su meile jam ir gamtai“, – tikina KTU SHMMF profesorė psichologė R. Lekavičienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    8
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
  • Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs
    Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs

    Pirmą šių metų ketvirtį padaugėjo gyventojų, kurie mano, kad būstas per artimiausius dvylika mėnesių brangs arba jo kaina nesikeis. Prasčiausi gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų buvo lygiai prieš metus. Tai, kad, atsižvelgus į ...

  • Šašo krapštymas
    Šašo krapštymas

    Virtualios realybės filmą „Angelų takais“, leidžiantį persikelti į M. K Čiurlionio paveikslus, pamatė 300 tūkst. žmonių. Įsitikinę jo terapine galia, filmo kūrėjai nutarė parodyti jį kalėjime. Visų mačiusiųjų įspūdžiai pana...

    6
  • Virtualybės tironija
    Virtualybės tironija

    Paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kino režisierius, rašytojas Vytautas V. Landsbergis, lankydamasis Niujorke, filmininko ir poeto Jono Meko studijoje, įrašė jųdviejų tarpusavio pašnekesį apie gandus, arba, kaip t...

    1
Daugiau straipsnių