Laiko persukimas: palikim ramybėj tą laikrodį!

Gyveno sau žmonės harmonijoj su Gamta, žemę dirbo, gyvuliukus mylėjo, su Saule
kėlėsi, su ja ir gulė, vasaros metą siestą pramiegodavo. Bet atsirado balta varna, laiką skaičiuot užsimanė, laikrodį sugalvojo. Ir tada viskas ir prasidėjo: na, kodėl žemdirbys turi anksčiau keltis, jei inteligentas dar sau į ūsą pučia?

Tad 1784 metais tūlas B.Franklinas užsimanė vasarą tą laiką paankstint: "Te valstiečiai daugiau dirba!" Tik... per mažai tuomet  buvo tų laikrodžių, o ir to proceso valdyt buvo neįmanoma.

Bet prasidėjo I pasaulinis karas, visi suvaromi į karines gamyklas, bet elektros trūkumas, apšvietimui jos nepakanka ir pradedama kliedėt apie laiko persukimo ekonominį efektą.

Bet tai buvo tuomet, kai elektra būdavo naudojama tik apšvietimui, ir kažkiek - gamybai.

Liūdna, bet šis precedentas išliko ir tuomet, kai situacija kardinaliai pasikeitė: nors elektros generavimo pajėgumai išaugo, bet jos panaudojimas buity - irgi, tad energetinės krizės akivaizdoj kažkokie demagogai prisiminė karo laikus.

Žinia, demagogija - galingas instrumentas, tad ES tam pasidavė, nusprendė susidievint, imti laiką sukinėti.

Tik - populistinis tai sprendimas, nieko iš esmės nesprendžiantis: kiek vasarą anksčiau keliamės, tiek vėliau ir gulam, o ir apšvietimui dabar tiek mažai tenka elektros energijos, kad nėra ir ką kalbėt.

Na, aišku, vasarą saulelė anksčiau kelias, bet ir vėliau leidžias, tad: jei jau būt visai teisiems, reiktų ir rytą ankstint, ir vakarą vėlint, tuomet turėtume efektą. O žinant kad mūsų laikrodis per parą du kartus apsisuka taip parą dalindamas į dvi dalis, tikslinga būtų taip daryt: žiemos metą. Nakties dalis turėtų trukti 14 val. (dienai liktų 10 val), pavasarį ir rudenį para dalintųsi į lygias dalis, o štai vasarą naktis truktų 10 val., dienai palikdama 14 valandų!

Aišku, senieji laikrodžiai tam netiktų, bet elektroniniai... dar ne tą galima padaryti. Tik va: kada tokie laiko šuoliai turėtų vykti, ir ką tai mums reikštų (šiuo atveju ne tiek svarbu, kiek tokių šuolių būtų įteisinta)?

Pradėkim nuo to, kad kad pereinat į vasaros laiką, kažkur prapuola viena valanda.  
Pereinant į žiemos laiką - valanda susidubliuoja: ką reikš įrašas, kad atominio reaktoriaus sužadinimas prasidėjo 03:45, ir turėtų trukt ne daugiau 30 min? Traukiniai kely gali valandą prastovėt (prastovos nuostolį galima paskaičiuot),  bet kaip jiems valandą į priekį peršokt? Ką daryt transatlantiniam laineriui, išskridusiam dar žiemos laiku, bet turinčiam nusileist tuo metu, kai jame leidžiasi lėktuvas, skrendantis jau grynai pagal vasaros laiką???

Tai - vienas iš galimų katastrofų aspektas, bet pakalbėkim ir kitu aspektu: kada tą laikrodį sukti? Aišku, kad vidury dienos nepatogu: vienu atveju pietūs prailgėtų iki 2 valandų, kitu - jų išvis neliktų. Akivaizdu, kad laiką geriau keisti, kai visi miega.

Šiuo požiūriu gerai elgėsi Sovietų sąjunga, laiko keitimą numačiusi atlikti vidurnaktį, bet ES tą pasikeitimą nustūmusi į 3 val. nakties ("kai jau visa veikla aprimsta"), tik dar daugiau nesusipratimų įvedė.

Bet čia dar ne viskas - nepamirškim laiko zonų: kai Londone vidurnaktis, kitoj žemės pusėj - pats pietų metas, aišku, kad jiems ne laikas tą laiką kaitaliot.

Tačiau ir čia dar ne viskas: nepamirškim ir datos pasikeitimo linijos. Kada tą laiką keist - penktadienį, šeštadienį ar sekmadienį??? Akivaizdu, kad toks laiko kaitaliojimas kelioms dienoms visoje žemėje įveda visuotinę sumaištį.

Kalbame apie vasaros laiką, tik kada ta vasara prasideda??? Kada šiauriniame pusrutulyje žiema, pietiniame - vasara, kaip su visuotiniu laiku, kaip susikalbėt? O ir apie kokį vasaros laiką galima kalbėt amžinojo įšalo zonose, kur diena tęsiasi pusę metų?

Nereikia daryt to, kas absoliučiai beprasmiška, kas be begalinės anarchijos niekam nieko gero neduoda!

Mes - ne dievai, ir mes laiko atgal pasukt niekaip negalim. Tad -  palikim ramybėj tą laikrodį: nors jis ir mechaninis, bet Gamtos vis vien neapgausim.


Šiame straipsnyje: laikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Noriu padėti Ukrainai
    Noriu padėti Ukrainai

    Maskvos įgaliotiniams gali tekti krautis lagaminus ir nešdintis iš Australijos, jei paaiškės, kad Kremliaus galvažudžiai nukankino ir galiausiai nužudė australą Oscarą Jenkinsą, 32-ejų mokytoją iš Melburno. ...

  • Trumpi pasvarstymai istorine tema
    Trumpi pasvarstymai istorine tema

    Tam tikra dalis lietuvių labai kritiškai atsiliepia apie mūsų senųjų kunigaikščių žiaurumą, dėsto, kad jie dėl valdžios siekio žudė, kankino ir savo artimus giminaičius, ir net šeimos narius. ...

    5
  • Negalima be teismo pasmerkti partizano
    Negalima be teismo pasmerkti partizano

    Ukmergėje surengtas Vyčio apygardos partizanų vado Juozo Krikštaponio 80-ųjų žūties metinių minėjimas. ...

    3
  • Vėl magijos amžius?
    Vėl magijos amžius?

    Žvelgiant į XXI a. realijas, matyti keistas paradoksas: žmonija žengia į priekį milžiniškais šuoliais: dirbtinis intelektas, robotika, genų inžinerija, kvantiniai kompiuteriai. Kita vertus, į viešų diskusijų lauką grįžta mis...

    1
  • Pirmyn į kanopinę perspektyvą
    Pirmyn į kanopinę perspektyvą

    Pasaulis palengva kraustosi iš proto, ir šis procesas ims dar labiau spartėti. Viešumoje ima triumfuoti pačios idiotiškiausios idėjos, apie kurias prieš dešimtmetį niekas nebūtų net drįsęs pagalvoti. ...

    4
  • Įtraukiantys miestai. Menas kurti priklausomybę vietai
    Įtraukiantys miestai. Menas kurti priklausomybę vietai

    Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojan...

    2
  • Palangai atstovaujantis Seimo narys Neimantas nori priklausyti nuo elektros dispečerinės Maskvoje?
    Palangai atstovaujantis Seimo narys Neimantas nori priklausyti nuo elektros dispečerinės Maskvoje?

    Tokią pat šaltą ir sniegingą dieną, tik prieš 34 metus, mes visi gyvenome didžiuliame šoke, baimėje dėl nežinomybės, bet pasiryžę viską atiduoti dėl galimybės laisvai iškelti trispalvę ir turėti bei didžiuotis savo ...

    8
  • Gandrų dovanos
    Gandrų dovanos

    Iki Gandrinių, kai šie paukščiai ant savo sparnų parskraidins „ledspiras“, dar du ilgi mėnesiai. Tačiau gandrai net ir ilgalaikėse atostogose dirba. Nors jau nė mažiausieji netiki, kad jie atneša vaikus, liaudies i&scar...

  • Politinės aistros tenkinimas
    Politinės aistros tenkinimas

    Trečiojo reicho pajėgų atstūmimas nuo Maskvos (1941–1942 m. žiemą) buvo pirmasis svarbus Josifo Visarionovičiaus Džiugašvilio (1878–1953) režimo pasiekimas naujajame kare su buvusiais suokalbininkais, tačiau pačios kruviniausios d...

  • Lengvadarbiai?
    Lengvadarbiai?

    Keturių darbo dienų savaitė. Trečiadienis – mažasis savaitgalis. Ketvirtadienis – savaitgalio pradžia. Paskui – trys laisvos dienos. Paskui – pirmadienis: slenkame į darbą, iš lėto apšylame, įsivažiuojame, pagau...

    3
Daugiau straipsnių