Siūloma apie nusikaltimą pranešusiam žmogui leisti susipažinti su bylos medžiaga

  • Teksto dydis:

Seimo kontrolierius siūlo papildyti Baudžiamojo proceso kodeksą (BPK), kad apie nusikaltimą pranešęs žmogus turėtų teisę susipažinti su bylos medžiaga.

Pasak Seimo kontrolieriaus Augustino Normanto, toks pakeitimas padėtų ne proceso dalyviams efektyviau realizuoti kodekse numatytas teises.

BPK pataisą kontrolierius prašo inicijuoti Vyriausybės. Ji numatytų, kad teisėsaugos institucijoms apie galimą nusikaltimą pareiškimą pateikęs žmogus turėtų teisę susipažinti su tyrimo medžiaga, kurios pagrindu priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.

Tokią išvadą Seimo kontrolierius padarė išnagrinėjęs A.S. skundą, pranešė Seimo kontrolierių įstaiga. Pasak pranešimo, norėdamas tinkamai surašyti skundą dėl nutarimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą pagrįstumo, A.S. kreipėsi į Kauno apylinkės prokuratūrą, prašydamas leisti susipažinti su medžiaga, kurios pagrindu buvo atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą.

Atsisakydama suteikti jam galimybę susipažinti su medžiaga, Kauno apylinkės prokuratūra savo sprendimą motyvavo tuo, kad Baudžiamojo proceso kodekse nėra normos, leidžiančios prokurorui suteikti leidimą susipažinti su medžiaga. Vis dėlto, vėliau pareiškėjui buvo leista susipažinti su dalimi medžiagos.

Išanalizavęs baudžiamojo proceso normas, Seimo kontrolierius A.Normantas pažymėjo, kad įstatymuose yra įtvirtinta proceso dalyvių – įtariamojo, nukentėjusiojo ir jo atstovo bei gynėjo – teisė susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga. Tuo tarpu apie galimą nusikaltimą pranešęs asmuo nėra proceso dalyvis, tačiau turi teisę skųsti priimtą prokuroro nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, o jam nenumatyta galimybė susipažinti su medžiaga.

„Siekiant užtikrinti iš konstitucinio teisinės valstybės principo kylančių teisėtų lūkesčių apsaugos, teisinio aiškumo, teisinio tikrumo ir teisinio saugumo principus, manytina, kad būtų tikslinga reglamentuoti, jog pareiškimą dėl galimai nusikalstamos veikos padavęs asmuo, kaip ir baudžiamojo proceso dalyviai, turėtų teisę susipažinti su tyrimo medžiaga, kurios pagrindu atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą, daryti medžiagoje esančių dokumentų kopijas arba išrašus“, - sako A.Normantas.

Seimo kontrolieriaus nuomone, toks teisinis reglamentavimas padėtų ne proceso dalyviui efektyviau realizuoti Baudžiamojo proceso kodekse numatytą teisę – ginčyti nutarimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą pagrįstumą.

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių