Seimas kitai savaitei atidėjo galutinį balsavimą dėl įvairių tarptautinių organizacijų skeptiškai įvertintų įstatymo pataisų, kuriomis, kaip įtariama, būtų pažeistos žmogaus teisės.
Valdantysis Liberalų sąjūdis dar ketvirtadienį ryte, tvirtinant Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę, siūlė atidėti Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo priėmimą, tačiau tam nebuvo pritarta.
Popietiniame posėdyje Liberalų sąjūdis pasinaudojo procedūrine teise pasiūlyti atidėti balsavimą dėl šio įstatymo iki kito plenarinio posėdžio, kuris įvyks kitos savaitės antradienį. Šiam pasiūlymui balsų pakako.
Todėl ateinantį antradienį Seimas gali balsuoti dėl įstatymo, apribojančio tam tikros informacijos skelbimą, galutinio priėmimo.
Seimas turėtų apsispręsti, ar priimti parlamentaro Petro Gražulio siūlymą už viešą homoseksualizmo, zoofilijos ir nekrofilijos propagavimą bei finansavimą bausti 1-5 tūkstančių litų bauda, areštu, viešaisiais darbais arba kalėjimu iki vienerių metų.
Tokios Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatos sukėlė tarptautinių organizacijų pasipiktinimo bangą.
Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras Thomasas Hammarbergas pareiškė, kad apribojusi informacijos apie homoseksualus skelbimą, Lietuva pažeistų savo pačios pasirašytą Jungtinių Tautų dokumentą, kuriuo įsipareigojo ginti kiekvieno žmogaus teises, ir paskatintų naujų prietarų apie šią visuomenės grupę gimimą. „Esu susirūpinęs, kad toks įstatymas sustiprins prietarus apie žmones dėl jų lytinės orientacijos“, - teigė T.Hammarbergas.
Tarptautinės lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transeksualų asociacijos (ILGA) atstovai paragino Seimą atsisakyti minties riboti informacijos apie homoseksualius santykius sklaidą. „Kviečiame Lietuvos parlamentarus atsikvošėti ir netapti homofobijos isterijos aukomis“, - ragino ILGA Europos padalinio vadovas Dirkas De Meirleiris. Pasak jo, tai yra „šokiruojanti ir absurdiška pataisa“, kurią norima įteisinti vienoje iš Europos Sąjungos narių, nors Rusijos parlamentarai neseniai net nesiėmė svarstyti panašios nuostatos.
Įteisinus apribojimą esą bus užkirstas kelias skleisti bet kokią informaciją, įskaitant ir tą, kuri reikalinga nepilnamečiams homoseksualams, taigi bus pažeidžiamos vaikų teisės.
Žmogaus teises ginanti tarptautinė organizacija „Amnesty International“ pasmerkė Seimo ketinimą apriboti informacijos apie homoseksualus skleidimą. Ši organizacija parengė protesto peticiją Seimo pirmininkui Arūnui Valinskui bei švietimo ir mokslo ministrui Gintarui Steponavičiui.
Siūlomos pataisos, pasak „Amnesty International“, homoseksualumą sulygins su tokiomis problemomis, kaip fizinė ar psichologinė prievarta, mirusio ar žiauriai sužaloto žmogaus kūno vaizdavimas, siaubą kelianti, savęs kankinimą arba savižudybę skatinanti informacija.
Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas liberalcentristas Arminas Lydeka pareiškė negalintis sutikti su tvirtinimu, kad įstatymas uždraustų bet kokią informaciją apie homoseksualumą ir biseksualumą. „Projekte nesiūlomas priėjimo prie atitinkamos informacijos apribojimas. Pataisa liečia tik informaciją, kuri agituoja už homoseksualius santykius. Mano manymu, priėjimas prie informacijos ir agitacija yra du skirtingi dalykai, kurių nereikėtų painioti“, - pabrėžė parlamentaras.
Jis įsitikinęs, kad svarstomas įstatymas atitinka tarptautinius Lietuvos įsipareigojimus.
Tačiau įvairias įstatymo projekto nuostatas kritikavo ne vienas Seimo narys. Pasak socialdemokratės Birutės Vėsaitės, net „Simpsonų“ animacinis serialas, moksliškai nepagrįstos teorijos apie Visatos prigimtį, rytietiškos pasakos apie būrį žmonų turinčius sultonus, Mauzerio ir Sūrskio diskusijos televizijoje netrukus gali tapti žalingomis vaikams.
Naujausi komentarai