Pabėgėliai – avikailiais aptraukti vilkai?

Integruoti musulmonų pabėgėlių ir dar afrikiečių Lietuva neturi patirties (Vytauto priimti negausūs totoriai nebuvo pabėgėliai). Neramina kitų šalių patirtis, kur tokių pabėgėlių esama iš seniau ir kuriose jie nė nemano integruotis. Netgi atvirkščiai – formuoja savo religinius ir kultūrinius getus, yra agresyvūs, nepakantūs europinėms tradicijoms ir kultūrai. Todėl Lietuvai į tokių pabėgėlių priėmimą reikėtų žiūrėti itin rezervuotai.

– Ar ES, o kartu ir Lietuva, gali iš šios krizės tikėtis kokios nors naudos?

– Europa turbūt tikisi, kad pabėgėliai bus pigi darbo jėga. Panašiai tikimasi ir Lietuvoje. Sancta simplicitas! Didumai pabėgėlių Lietuva bus tik starto aikštelė į turtingąsias ES šalis, kur jie nedirbdami gaus pašalpas, didesnes nei mūsų mokama minimali alga. Pasiryžimas juos integruoti, išmokyti valstybinės kalbos yra saviapgaulė. Mes nesugebame integruoti Pietryčių Lietuvoje gyvenančių lenkais save laikančių Lietuvos piliečių. Dalis jų iki šiol nemoka valstybinės kalbos, o tam kraštui atstovaujantys politikai šneka darkyta lietuvių kalba. Apie kokią integraciją kalbame, jei nesugebame integruoti Lietuvos čigonų, senųjų pabėgėlių iš Indijos. Iš gausios ir senos jų bendruomenės tik keli žmonės yra prasimušę į elitą – pažįstame du estrados atstovus ir vieną istorijos profesorių. O tai mažiau nei vienos rankos pirštai! Žinant, kad per savo aplaidumą esame sukūrę Lietuvoje lenkų ir čigonų rezervatus, labai tikėtina, jog priėmus daugiau pabėgėlių, ims formuotis arabų rezervatai, o pabėgėlių integracija virs tik reklaminiu šou ir jai skirtų pinigų plovimu.

Latviai su estais iki šiol sunkiai integruoja sovietmečiu priplūdusius "pabėgėlius" iš Rusijos. Šių šalių visuomenė savo kailiu patyrė, ką reiškia besaikė vadinamoji multikultūriškumo politika, todėl kartoti buvusių klaidų nenori.

Dar nepriėmus pabėgėlių, problemas jau ima kelti kai kurie politikai ir žiniasklaidininkai. Antai vienas iš Vilniaus vicemerų pasišovęs steigti arabakalbius darželius, nors darželių tebetrūksta lietuvių vaikams. Musulmonės motinos tikrai neis dirbti, palikusios vaikus darželiuose – tai nepriimtina joms, nes ten kitokios tradicijos. Kitas rašinėtojas pasišovęs inicijuoti šimtų mečečių statybas. Jo kolega pabėgėlių vardu jau žada imtis išmušti "baudžiauninką iš lietuvio". Įdomus faktas – iš Lenkijos į Vokietiją ištrūkę sirai kategoriškai nesutiko būti grąžinti į Lenkiją, motyvuodami tuo, kad jau geriau grįžti į Siriją nei į Lenkiją. Gal tas rašeiva šia proga pasiūlys išmušti baudžiauninką ir iš lenko? Ką dalis tų pabėgėlių tikrai moka, tai išmušinėti pačius vietinius su visu juose tūnančiu "europietiškų netikėlių" turiniu – tokių pavyzdžių matėme ir Prancūzijoje, ir Didžiojoje Britanijoje.

Iš publicistikos mintantys kai kurie lietuviai neokomjaunuoliai kartoja savo bolševikinių pirmtakų šūkius apie lietuvių necivilizuotumą, atsilikimą nuo Europos, internacionalumo stoką. Jau girdėti propagandinės klišės, vos ne iš anų laikų "Pravdos" ar "Tiesos" vedamųjų.

Dar vienas politologų užkeikimas – pabėgėlių priėmimo priešininkų vadinimas V.Putino tarnais. Esą ne tik lietuviai, bet visa Europa į rytus nuo Berlyno yra Kremliaus politikos platintojai. Pamiršta prie tokių priskirti ir Daniją, kuri yra kitoje Berlyno pusėje, ir Prancūziją su Didžiąja Britanija, kurios irgi nerodo entuziazmo šiuo klausimu.

Lyginti Antrojo pasaulinio karo lietuvius pabėgėlius su dabartiniais bėgliais iš Libijos, Tuniso, Afganistano ar Sirijos yra ciniška. Pirmiausia, lietuviai nebėgo nei į Libiją, nei į Tunisą ar Siriją – mes nesame skolingi toms šalims. Antra, lietuviai nekėlė riaušių jokiame pasienyje ir jokioje šalyje. Trečia, iš Europos jie toliau migravo į Ameriką, Australiją ar Pietų Afriką tik todėl, kad pati Europa tuo metu buvo karo nuniokota. Dabartiniai emigrantai iš Lietuvos renkasi daugiausia Europą, ne JAV. Ir emigruoja ne dėl lengvai ten mokamų pašalpų, kaip kad dabartiniai pabėgėliai, o dėl kur kas geriau apmokamo darbo.

– Kaip manote, kokia labiausiai tikėtina šios pabėgėlių krizės baigtis?

– Krizė nesibaigs, kol nebus nukirstos jos šaknys tose šalyse, iš kurių šie pabėgėliai plūsta – šitai suvokti turi tie, kurie išrinkti į ES valstybių vadovus, užuot vaidinę naivius gailestinguosius samariečius. Datos pasakyti negaliu – nesu pranašas ar ekstrasensas.

Profesorius A.Butkus į klausimus atsakė rugsėjo 11 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

brikas

brikas portretas
cia labai aiskiai pasakyta pritariu profesoriui .idomu ar tai pasiskaito valdzia, turbut jiems nusispiauti tautos likimas jiems ne motais

Kestas

Kestas portretas
100 procentų pritariu profesoriui Lietuvai jie nereikalingi problemų ir be jų turime.

NA

NA portretas
Jie gyvens čia dėl pašalpų, o ne dėl darbo.Kadangi pašalpos nedidelės jie varys ė Vokietiją. Nors tos pašalpos didesnės už mūsų pensijas.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių