Kai knygų ribos plečiasi: ko ieško marmiai, pelėdžiukai ir istorijos apie Lietuvą

  • Teksto dydis:

„Nuostabu, kai kūrinio ribos prasiplečia“, – sako poetas, vaikų rašytojas, gydytojas, keliautojas ir tėtis Marius Marcinkevičius.  „Labai džiaugiamės, kad marmiai pradeda lipti iš knygos puslapių ir persikelia į sceną“, – jam pritaria populiarių knygų vaikams apie marmius iliustruotojas Martynas Pavilonis. „Idėja pristatyti knygą vaikams protų mūšyje yra puiki. Tai – organiška, linksma ir intriguojanti prieiga“, – teigia knygos vaikams „Lietuvos istorija“ autorius Zigmas Vitkus. Ko gi reikia, kad knygos herojai atgytų ir knyga persikeltų į naujas erdves?

Leidyklos „Alma littera“ išleistas knygas „Marmiai. Olis ir dažų kibirėlis“, „Marmiai ir džiaugsmo fabrikėlis“ nepaprastai pamėgo ne tik vaikai, bet ir kūrėjai iš teatro. „Marmių istorijos įdomios, autoriai – išskirtiniai, tikri vaikų literatūros neformalai, – taip knygos autorius Indrę ir Martyną Pavilonius apibūdina „Vėjų teatro“ režisierė Eglė Kižaitė. Ji tikisi, kad iki kitų metų žiūrovai išvys režisieriaus Gabrieliaus Zapalskio pilno metro spektaklį apie marmius. Kol kas scenoje atgyja trumputės jų istorijos, kurias vaidina aktorius Arnas Danusas.

„Labiausiai norime, kad spektaklis perteiktų marmių esmę ir žinutes, kurias siunčiame savo skaitytojams, – sako knygos kūrėjas Martynas Pavilonis. – Jau dabar galiu išduoti, kad tokio spektaklio vaikams Lietuvoje dar nėra buvę, neabejojame, jis gims toks pat autentiškas, kaip knygų apie marmius serija“.

„Lietuvoje prasidėjęs literatūros vaikams atgimimas mus inspiravo kurti“, – sako „Vėjų teatro“ režisierė Eglė Kižaitė, šiais metais Vilniaus knygų mugėje su savo teatru pristačiusi naujieną – spektaklį pagal leidyklos „Alma littera“ išleistą Mariaus Marcinkevičiaus knygą „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“. Ji jau senokai dairosi į vaikiškų knygų lentynas, savo spektakliams ieškodama tinkamų kūrinių, kuriuos parašė lietuviai autoriai.

Istorija apie pelėdžiuką – ketvirtoji, teatro scenoje atgijusi rašytojo M. Marcinkevičiaus knyga. „Visus juos kuria talentingi aktoriai, o jie knygos personažams prideda naujų spalvų“, – sako rašytojas ir priduria, kad teatras turi sugebėjimą sukurti paslaptingą, mistinę erdvę, joje skamba muzika, vyksta interaktyvus žaidimas. „O man, autoriui, nepaprastai įdomu, kad šalia knygos teksto autoriaus ir iliustruotojo randasi trečioji erdvė ir taip dar labiau plečiamos pažinimo ribos“, – įsitikinęs Marius Marcinkevičius.

Naująją Z. Vitkaus knygą „Lietuvos istorija“ vaikams ir jų tėvams Vilniaus knygų mugėje pristatė aktorius Dominykas Vaitiekūnas. „Nežinau, ar klausimai buvo per lengvi, ar vaikai labai daug žinantys, – šypsosi knygos autorius, – bet per pristatymą atsakyta į visus klausimus, išskyrus vieną, apie paskutinįjį Lenkijos ir Lietuvos karalių“.

Apie Lietuvos istoriją vaikams pasakojantis Z. Vitkus, nors ir paleidęs knygą į pasaulį, dar daug apie ją galvoja. Sako, kad įdomus, ilgai lauktos knygos pristatymas ją dar labiau praturtina.

Skaitytojams, ypač mažiesiems, įdomūs, interaktyvūs knygų pristatymai – ir pramoga, ir informacija, ir kitoks žvilgsnis. „Literatūra išplečia šių dienų pasaulio ribas. Turinį žmonės atranda skirtingose formose. Ir mes savo turiniui jų ieškome įdomių, netikėtų, priimtinų šiuolaikiniam pasauliui ir skaitytojui. Kakės Makės istorijos atrado erdves netgi didžiosiose scenose, jos virto dainomis, vaizdo turiniu ir žaidimais vaikams. Šiuo pavyzdžiu gali sekti ir daugiau literatūros herojų“, – neabejoja leidyklos „Alma littera“ vadovė Dovilė Zaidė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių