Žmones vis labiau kamuoja XIX a. rykštė alergija. Nuolat daugėja įvairiomis jos formomis sergančių žmonių. Net paprasti buities darbai jiems gali sukelti nenumaldomą čiaudulį, kosulį, sudirginti odą ar akis. Tokiems buto ar namo remontas tampa didžiausia kankyne.
Būtina atsižvelgti į ypatybes
„Gyvenamosiose patalpose reikia naudoti dažus, kurie neturi kenksmingų medžiagų, yra ekologiški, netoksiški. Svarbu, kad žmonės atidžiai perskaitytų dažų aprašymą ir pasirinktų dažus, tinkamus konkrečiai patalpai: miegamajam, koridoriui, virtuvei ar voniai. Reikia atkreipti dėmesį ir į dažų paskirtį - ar tie dažai skirti drėgnoms patalpoms, ar atsparūs dažnam plovimui", - kalbėjo dažų gamintojos „Topcolor" atstovas Vytas Kavaliauskas.
Dažyti voniai ir virtuvei reikia rinktis specialius drėgnoms patalpoms skirtus dažus. Tokiose patalpose gali kauptis drėgmė ir sienos imti pelyti. O pelėsiai alerginėmis ligomis linkusiems sirgti žmonėms itin pavojingi.
Pasak „Topcolor" atstovo, prieš dažant sienas reikia jas tinkamai paruošti - išnaikinti pelėsius. Drėgmės sugadintas medžiagas būtina pašalinti, o supelijusias vietas nuplauti hipochlorito tirpalu. Vėliau sienas reikia padengti glaistu, tinkamu drėgnoms patalpoms, ir tik tada dažyti atspariais, vandens neįgeriančiais dažais.
„Daugelyje butų įstatyti plastikiniai langai, kurie dėl hermetinių savybių neleidžia laisvai cirkuliuoti orui. Patalpoje kaupiasi drėgmė, todėl sienos gali pradėti pelyti. Miegamuosius rekomenduojama dažyti matiniais vadinmaisiais kvėpuojančiais dažais", - pabrėžė „Topcolor" atstovas V.Kavaliauskas.
Namų dulkės, kurios taip pat sukelia alergiją, dažniausiai kaupiasi ant palangių, turėklų, sienų. Šiems paviršiams dažyti tinka blizgūs ar pusiau blizgūs dažai. Tokiais dažais nudažytus paviršius lengva nuplauti. Koridorių ir kambarių sienoms dažyti tinka emulsiniai dažai, kurie visai neblunka net ir daug kartų plaunami.
Priemonės be alergenų
Alergiškiems žmonėms labai pavojinga patiems daryti remontą. Nuo dulkių ir dažų kvapų dažnai suerzinami kvėpavimo takai, žmonės pradeda čiaudėti, kosėti, akys ima ašaroti. Užtiškus nors mažiausiam dažų lašeliui oda parausta, ima niežėti.
„Alergijomis sergantiems žmonėms sunku namuose daryti remontą - dažyti sienas, lubas. Todėl atsižvelgus į alergiškų žmonių poreikius buvo sukurti aukščiausios klasės, ekologiški dažai vidaus darbams, kurių sudėtyje nėra alergenų", - kalbėjo „Topcolor" atstovas V.Kavaliauskas.
Remontuojant namus alergines reakcijas dažniausiai sukelia ne dažai, o cemento, dažų ar paprastos dulkės.
Reikia imtis atsargumo priemonių
„Ekologiškuose dažuose labai mažai lakiųjų medžiagų, galinčių suerzinti kvėpavimo takus. Tačiau visi į alergiją linkę žmonės turėtų dirbti tik vėdinamose patalpose su specialiais drabužiais, pirštinėmis ir respiratoriais", - patarė Baltijos ir Amerikos klinikos gydytoja dermatologė, mokslų daktarė Rūta Gancevičienė.
Alergiški žmonės dažniausiai žino, kokios medžiagos jiems gali kenkti.
„Rinkdamiesi dažus jie turėtų itin kruopščiai išsinagrinėti sudėtį ir pasirinkti tuos, kuriuose nėra alergiją sukeliančių dalelių", - pabrėžė įmonės „Topcolor" atstovas V.Kavaliauskas.
Daugelis žmonių painioja alerginį dermatitą su kontaktiniu dermatitu. Jei žmogus jautrus kuriai nors medžiagai, užtiškus dažų oda sudirgsta, parausta, atsiranda spuogų ar žaizdų.
„Oda sudirginama tik tam kartui, ir daugiau uždegimas gali nepasikartoti. Odos jautrumas priklauso nuo daug ko, pavyzdžiui, nuo bendros organizmo būklės ar užtiškusios medžiagos kiekio. Gal oda buvo išsausėjusi? O gal buvo žaizdota? Jei kontaktinis dermatitas kartojasi, reikia labai susirūpinti, nes gali pasireikšti alergija", - įspėja gydytoja dermatologė R.Gancevičienė.
Norint išvengti kontaktinio dermatito reikia saugotis: apsirengti taip, kad nebūtų atvirų kūno vietų, dirbti su pirštinėmis ir drabužiais ilgomis rankovėmis. Reikia nepamiršti ir kepuraitės su snapeliu, kad dažai neužtikštų ant veido ar akių.
Naujausi komentarai