Sąnarių keitimo operacijų sulaukiama greičiau

Pusmetis ar net daugiau nei metai – tiek vidutiniškai klubo sąnario keitimo laukia kai kurių Europos šalių pacientai. Lietuvoje bei uostamiestyje laukimo trukmė – gerokai trumpesnė.

Kaimynai laukia ilgiausiai

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, palyginti su kitomis Europos valstybėmis, Lietuvoje sąnarių keitimo operacijų eilių nėra, nes kitose šalyse gyventojai ištisus metus priversti laukti savo eilės operuoti sąnarius.

"Pernai klubo sąnario keitimo operacijų Lietuvos gyventojams visai neteko laukti. Tuo tarpu, pavyzdžiui, kaimyninėje Lenkijoje klubo sąnario keitimo operacijų pacientai vidutiniškai laukia daugiau nei metus, Estijoje – daugiau nei 9 mėnesius, Ispanijoje – 5 mėnesius. Pagal šį rodiklį mes lenkėme ir Norvegiją, Suomiją, Portugaliją, Jungtinę Karalystę, Italiją, Daniją, Olandiją", – sakė VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė.

Pasak jos, panaši situacija yra ir su kelio sąnario keitimo operacijų laukimo eilėmis. Mūsų kraštiečiai kelio endoprotezavimo pernai vidutiniškai laukė vos 2 mėnesius, lenkai – pusantrų metų, estai – daugiau nei metus.

Pagal vidutinę laukimo šių operacijų trukmę lenkėme Portugaliją, Ispaniją, Norvegiją, Suomiją, Jungtinę Karalystę, Italiją.

Pokyčiai sutrumpino eiles

"Matant tokius didžiulius laukimo eilių skirtumus tarp Lietuvos ir kitų Europos valstybių, nestebina, kad pacientai ir iš kitų šalių atvyksta į Lietuvą operuotis sąnarių. Čia jiems aukščiausio lygio medicinos paslaugos suteikiamos operatyviai", – teigė L.Reinartienė.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – viena iš ilgiausių eilių Lietuvoje, laukiant kelio endoprotezavimo operacijos.

Vedėja pridūrė, kad tokius puikius rezultatus Lietuvai pavyko pasiekti ne tik dėl gerokai išaugusio finansavimo endoprotezavimo sričiai iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, bet ir dėl ligonių kasų įdiegtos specialios eilių valdymo sistemos. Ji leidžia operatyviau planuoti darbą gydymo įstaigoms, valdyti pacientų srautus.

Tai, kad Lietuvoje sparčiai trumpėja endoprotezavimo operacijų eilės, patvirtina ir patys medikai, Lietuvos gydymo įstaigose atliekantys sąnarių keitimo operacijas.

"Dar prieš penkmetį Lietuvos pacientams tekdavo palaukti eilėse kartais net ilgiau nei metus, o šiandien tokių eilių nebėra. Su retomis išimtimis visose ligoninėse pas daugelį gydytojų nebereikia ištisus mėnesius kęsti sąnarių skausmų laukiant savo eilės – dabar operuojama nedelsiant", – pastebėjo gydytojas ortopedas- traumatologas Giedrius Kvederas.

VLK primena, kad pacientai patys gali pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje jiems bus atliekama sąnario keitimo operacija ir paskirtas endoprotezas.

Eilės gydymo įstaigose skirtingos, todėl visuomet verta pasirinkti tą gydymo įstaigą, kurioje laukimo eilė trumpesnė.

Kokia situacija Klaipėdoje?

VLK duomenimis, praėjusį mėnesį Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje klubo sąnario endoprotezavimo laukė 5 pacientai, du iš jų laukia kompensacijos už savo lėšomis įsigytą klubo sąnarį. Gegužės mėnesį tokių atitinkamai buvo 13 ir 5.

Prašymą gauti nemokamą klubo endoprotezą pacientai pateikė gegužės pabaigoje.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje klubo sąnario keitimo operacijos laukia 8 pacientai, keturi iš jų laukia kompensacijos. Norintys gauti nemokamą klubo endoprotezą pacientai prašymą pateikė taip pat gegužės pabaigoje.

Mėnesiu anksčiau laukiančiųjų eilės buvo gerokai ilgesnės – atitinkamai 46 ir 9, tad ir laukti reikėjo ilgiau. Norintieji operuotis prašymą pateikdavo prieš porą mėnesių.

Ilgiausia eilė – sostinėje

Kiekvieną mėnesį Ligonių kasų specialistai interneto svetainėje atnaujina informaciją, kiek laiko įvairiose ligoninėse tenka laukti sąnarių endoprotezavimo operacijų.

Matydami, kuriose gydymo įstaigose eilės mažesnės, pacientai turi galimybę pasirinkti kurią nors iš jų.

Ilgiausia klubo sąnario endoprotezavimo eilė Lietuvoje – Respublikinėje Vilniaus ligoninėje, kur operacijos laukia beveik 240 pacientų. Jų laukimo trukmė – apie keturis mėnesius.

Šioje ligoninėje eilės beveik nesutrumpėja ir vasarą, nors kitose šalies gydymo įstaigose ši tendencija – gana ryški.

Respublikinė Vilniaus ligoninė atlieka daugiausia endoprotezavimo operacijų šalyje – virš tūkstančio per metus.

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje pastaruosius dvejus metus pirminių klubo sąnario endoprotezavimo operacijų skaičius išliko stabilus – 225.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje pernai šių operacijų skaičius augo – atliktos 475 pirminės endoprotezavimo operacijos, kai prieš porą metų jų buvo 414.

Laukia ilgiau

Kelio sąnario endoprotezavimo operacijos Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje šiuo metu laukia 11 pacientų (gegužės mėnesį – 7), o Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – 383 (gegužę – 418).

Keturi pastarosios įstaigos pacientai laukia kompensacijos už savo lėšas įsigytą kelio protezą, Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje tokių nėra.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – viena iš ilgiausių eilių Lietuvoje, laukiant kelio endoprotezavimo operacijos.

Čia pacientai laukia apie šešis ar septynis mėnesius, o štai Respublikinėje Vilniaus ligoninėje ir Kauno klinikose žmonės priversti laukti po 13–18 mėnesių.

Šiose trijose gydymo įstaigose kelio endoprotezavimo tenka laukti ilgiausiai.

Sumažėjo operacijų

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje kelio endoprotezavimo pacientams kartais tenka laukti apie mėnesį, dabar eilės nėra.

Pernai abiejose uostamiesčio ligoninėse atlikta mažiau kelio sąnario endoprotezavimo operacijų: Klaipėdos universitetinėje – 402, o Respublikinėje Klaipėdos – 190. Prieš dvejus metus padaryta atitinkamai 407 ir 250 operacijų.

Ligonių kasų duomenimis, pernai Lietuvoje buvo atlikta apie 9,5 tūkst. klubo ir kelio sąnarių keitimo operacijų. Panašiai tiek šių endoprotezavimo operacijų mūsų šalies medikai atlieka kasmet.

Tarp lyderių – klaipėdiečiai

Pernai Lietuvoje atliktos 238 peties sąnario, 43 – čiurnos sąnario, 10 – alkūnės sąnario ir 28 riešinio nykščio sąnario endoprotezavimo operacijos.

Daugiausia peties sąnario endoprotezavimo operacijų atliko Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (115), LSMUL Kauno klinikos (38), Klaipėdos universitetinė ligoninė (25).

Čiurnos sąnario endoprotezavimo operacijas atliko LSMUL Kauno klinikos (23), Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (12), Klaipėdos universitetinė ligoninė (6), Respublikinė Panevėžio ligoninė (1) ir Respublikinė Klaipėdos ligoninė (1).

Alkūnės sąnario endoprotezavimo operacijos buvo atliekamos LSMUL Kauno klinikose (6), Kauno klinikinėje ligoninėje (3) ir Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje (1).

Riešinio nykščio sąnario endoprotezavimo operacijos atliktos Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje (14), Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (8), Respublikinėje Panevėžio ligoninėje (5) ir LSMUL Kauno klinikose (1).

Šiuo metu peties sąnario endoprotezavimo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje laukia vienas pacientas, Respublikinėje Klaipėdos – 2.

Pastarojoje ligoninėje dar du žmonės laukia riešinio nykščio endoprotezavimo operacijos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Dangirūta

Dangirūta portretas
Norėčiau klubo sąnario keitimui naudoti mechaninį originalų protezą.Man 61 m.Kiek kainuoja ir kiek kompensuotų ligonių kasos?

Kodėl nerašote

Kodėl nerašote portretas
kiek ligonių kasos užmoka už vieną tokią operaciją? Ir dar - manote nieks nežino kad čia sukurtas greitojo būdo konvejeris kur pasima dvigubą apmokėjimą/iš paciento ir iš kasų/?
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Vitės kvartale lapus šluoja senukai
  Vitės kvartale lapus šluoja senukai

  Lapais užversti kiemai gyventojams taip įkyrėjo, kad su grėbliais rankose į lauką nesibodi išeiti ir senjorai. Pasak Vitės bendruomenės narės Ritos Kuprelienės, jei savo darbą normaliai atliktų daugiabučius administruojančios įmonės darb...

  19
 • „Klaipėdos vanduo“ skelbs naują vadovo konkursą
  „Klaipėdos vanduo“ skelbs naują vadovo konkursą

  Šią savaitę AB „Klaipėdos vanduo“ valdybos posėdyje nutarta nutraukti įmonės generalinio direktoriaus konkurso procedūras ir skelbti naują konkursą. ...

 • Greičio matuokliui – nauja pozicija
  Greičio matuokliui – nauja pozicija

  Artėjant šaltajam sezonui uostamiestyje vėl keičiamos greitį fiksuojančių įrenginių vietos. Minijos gatvėje kurį laiką pažeidėjus fiksavęs greičio matuoklis nuo šiol veiks P.Lideikio gatvėje. ...

  4
 • Kelyje – spąstai vairuotojams
  Kelyje – spąstai vairuotojams

  Jau kurį laiką Perkėlos gatvėje žioji pavojinga smegduobė. ...

  2
 • Dėl beglobių kačių – nerimas
  Dėl beglobių kačių – nerimas

  Nors laukinės katės turi būti šeriamos tik savivaldybės nustatytose vietose ir šiukštu ne po daugiabučių balkonais, gyventojų praktika – kiek kitokia. ...

  7
 • Ieškomas rangovas statyti daugiafunkcį centrą Gargžduose
  Ieškomas rangovas statyti daugiafunkcį centrą Gargžduose

  Šią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė tarptautinį daugiafunkcio centro konkursą. Ieškomas rangovas, kuris suprojektuotų bei pastatytų jau daugiau nei dešimtmetį gyventojų itin laukiamą modernią laisvalaikio ir spor...

  5
 • Nepilnamečių teroras: nusiraminti dar anksti
  Nepilnamečių teroras: nusiraminti dar anksti

  Buvęs karo lakūnas, dalyvavęs Afganistano kare, Algis Arlauskas rugsėjo viduryje tapo Klaipėdoje įsisiautėjusių paauglių nusikaltimo liudininku ir pranešė apie tai policijai. Policininkų reakcijos tik po trijų savaičių sulaukęs vyras atsi...

  17
 • Nepavyzdingiems verslininkams – nuobaudos
  Nepavyzdingiems verslininkams – nuobaudos

  Nors dauguma uostamiesčio kavinių ir barų savininkų pagal išduotuose leidimuose numatytą terminą jau turėjo nugriauti lauko terasas, šį reikalavimą įvykdė tik pusė patikrintųjų. ...

  2
 • A.Vaitkus į Uosto direkciją negrįš
  A.Vaitkus į Uosto direkciją negrįš

  Po Vilniaus apygardos teismo sprendimo, pagal kurį buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Arvydas Vaitkus iš pareigų atleistas teisėtai, Susisiekimo ministerija, regis, neskubės skelbti naujo konkurso direktoriaus pareigoms. ...

  12
 • Režisierius G. Padegimas: „Opera „Kelionė į Tilžę“ diktuoja kūrėjui, o ne atvirkščiai
  Režisierius G. Padegimas: „Opera „Kelionė į Tilžę“ diktuoja kūrėjui, o ne atvirkščiai

  „Iki premjeros laiko liko nebedaug, tad mano mintyse tik būsimos operos vaizdiniai: matau personažus, atskiras scenas... Eduardo Balsio muziką klausiau daugybę kartų. Kita vertus, manau, kad repeticijose turi išlikti improvizacinis pradas&ldq...

Daugiau straipsnių