Prie Baltijos jūros – pavojų metas

Šią vasarą būta atvejo, kai Šventosios paplūdimyje poilsiavo trys šeimos, kurių suaugusieji buvo visiškai girti, o vaikai palikti be priežiūros.

Tąkart policininkų nepavyko sulaukti ir per valandą.

Grasinimas iškviesti vaikų teisių saugotojus nėra vien tik žodžiai.

Šiemet jiems jau teko paimti savo globon dešimtmetį berniuką, kurio motina su kažkokiu pažįstamu vyru pliaže gulėjo visiškai girti ir nė nežinojo, kur yra jos sūnus.

Pasirodo, apie grėsmę vaikui pareigūnams kiek anksčiau buvo pranešusi jo močiutė.

Gelbėtojai pamatė smulkutį berniuką, vieną vaikštinėjantį pajūriu. Paprašytas parodyti, kur yra jo gimdytoja, vaikas nuvedė gelbėtojus prie agresyviai nusiteikusios poros.

Motina šoko prieš jaunus vyrus, tad čia prireikė ir policininkų pagalbos.

Jūra nunešė už puskilometrio

Savaitgalį gelbėtojai atliko eksperimentą.

Šeši gelbėtojai, vilkintys gelbėjimosi liemenėmis, įšoko į jūrą ten, kur gylis siekė apie porą metrų. Vaikinai leido bangoms ir srovėms nešti juos, kad būtų aišku, ką gali jūra.

Vos po ketvirčio valandos jie visi atsidūrė už kelių šimtų metrų.

Šis bandymas byloja: jūra yra galinga, o žmogus pernelyg silpnas su ja kovoti.

Toks bandymas galėtų būti pamoka kiekvienam, karštą dieną brendančiam į audringą Baltiją.

Nors jau prieš 14 metų pasikeitė paplūdimio gelbėtojų keliamų vėliavų reikšmės, nemaža dalis žmonių tikina nesuprantantys, ką jos reiškia.

Virš gelbėtojų posto iškeliamos dvi vėliavos.

Apatinė geltona vėliava žymi, kad paplūdimyje budi gelbėtojai.

Virš jos geltona rodo, kad maudytis galima.

Viršutinė raudona vėliava draudžia maudynes.

Žalia vėliava Baltijos paplūdimiuose, pagal šią jūrą juosiančių valstybių praktiką, nekeliama, nes mūsų jūra visada yra pavojinga.

Net arti kranto ji turi duobių, srovių ir kitokių pavojų.

Palangoje prie tilto 100 metrų į kairę ir tiek pat į dešinę maudytis draudžiama bet kokiu oru.

Ši vieta atitverta ir laikoma ne paplūdimio zona. Čia susidaro sūkuriai, srovės, dugne yra akmenų, duobių, kelia pavojų.

Kalbėdamas apie kolegų darbą Vakarų Europos šalyse J.Pirožnikas svajojo, kad ir Lietuvoje kada nors ateitų diena, kai gelbėtojo švilpukas prilygs įstatymui.

J.Pirožkinas, Lietuvos profesionalių gelbėtojų vandenyje federacijos prezidentas, bendrauja su Lietuvos savivaldybių asociacijos nariais, ruošia įstatymų pakeitimus.

Kurorto gelbėtojai vadovaujasi Palangos miesto tarybos sprendimu apie paplūdimio taisyklių patvirtinimą.

Kol kas skirtingų savivaldybių priimtos taisyklės nėra vienodos. Net Klaipėdos ir Palangos taisyklės – tik panašios.

Skaičiai ir faktai

Taikant Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, nesilaikantiems saugaus elgesio taisyklių vandens telkiniuose asmenims

pirmą kartą skiriama nuo 100 iki 300 eurų bauda,

pakartotinai – nuo 300 iki 900 eurų bauda.

Paplūdimiuose įsmeigta 80 raudonų vėliavų.

Paplūdimio ilgis – 24 kilometrai.

Vienu metu Palangos paplūdimiuose dirba 68 gelbėtojai.

Savaitgaliais jie dirba be išeiginių.

Šiemet Lietuvos vandens telkiniuose jau nuskendo 130 žmonių, Baltijos jūroje – du.



NAUJAUSI KOMENTARAI

ok

ok portretas
kai gražu ir jūra rami, gelbėtojai lai paragina tokia proga maudytis, taškytis, nesnausti. Kažin kaip būtų tada? :) Pabandom ir kitokią komunikaciją.

Anonimas

Anonimas portretas
Paskaičius komentarus kyla klausimas kam žmogui duotos smegenys? Vienas rašo, kad jūroje drausti maudytis, pabrėžiu, esant raudonai vėliavai, yra nusikaltimas... O kad dėl tokių drąsuolių gelbėtojai turi rizikuoti savo gyvybe ir traukti juos iš vandens tai nėra nusikaltimas? Kitas vėl iš paskos teigia, jog jūra be bangų tik bala... Ne veltui patarlė teigia, kad ir šaukšte galima prigerti. Nieko nėra klastingiau nei jūra, reikia tą suvokti, bet iki sveiko proto panaudojimo dar toli...

Anonimas

Anonimas portretas
Kiekvieną kartą skaitydama tokius straipsnius, o ypač komentarus po jais, pradedu galvoti, kaip labai mūsų visuomenei trūksta sąmoningumo... Kodėl gelbėtojai – jauni žmonės – turi rizikuoti savo gyvybe tam, kad išgelbėtų nesusipratėlį, kuris net esant draudimui lenda į vandenį? Ar gelbėtojų pagrindinė užduotis nėra prevencija? Jei žmonės būtų sąmoningi ir patys saugotų save, nelaimių būtų kur kas mažiau. Reikia suprasti, jog gelbėtojai iš vandens žmones veja tikrai ne todėl, jog „tingi dirbti“, bet todėl, kad saugo kiekvieną asmenį, kai pastarasis visiškai nesaugo pats savęs. Ar mūsų visuomenė tikrai tokia nebrandi, jog į kiekvieną draudimą privalo reaguoti priešingai ir priešiškai, ar tikrai viskas „saldu tas, kas uždrausta“? Žinoma, lengviausia visuomet yra teisti kitus ir neigiamai vertinti daromus darbus. Linkiu susimąstyti kokį sunkų, atsakingą ir rizikingą darbą gelbėtojai ir jausti jiems padėką ar bent pagarbą.
VISI KOMENTARAI 24

Galerijos

Daugiau straipsnių