„Naujos jūros“: fotomenininko P. Makausko žvilgsnis į klimato krizę

 • Teksto dydis:

Klaipėdos apskrities dailininkų sąjungos Baroti galerijoje Lietuvos uostamiestyje šį penktadienį 18 val. bus atidaryta vieno prestižiškiausių pasaulyje fotografijos konkurso „International Photography Awards“ laureato, fotomenininko Pauliaus Makausko kūrinių paroda „Naujos jūros“.

Iš Palangos kilęs P. Makauskas Vilniaus dailės akademijoje baigė audiovizualinių menų studijas, ne vienerius metus dirbo kino aikštelių fotografu ir reklamos srityje, dalyvavo reportažinės ir kūrybinės fotografijos jungtinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje.

Pernai menininkas tapo vieno prestižiškiausių fotografijos konkursų pasaulyje „International Photography Awards“ nugalėtoju vienoje iš pagrindinių – analoginės fotografijos – kategorijų. Konkursui buvo pateikta daugiau nei 13 tūkst. darbų iš daugiau nei 120 šalių. Paulius pateko tarp 13-os stipriausių pretendentų dėl „IPA 2020“ metų fotografo apdovanojimo.

Autorius savo fotografijų ciklu „Naujos jūros“ apmąsto komplikuotas ir daugiasluoksnes klimato krizės problemas. Visas šio ciklo atlikimo kelias yra analoginis. Procesas atliekamas ilgai, lėtai ir meditatyviai. Darbai fotografuoti ant skaidrių, didelio formato kamera. Atspaudai daryti rankomis, sudėtingu ir retu reversiniu chromogeniniu būdu.

„Timothy’s Mortonas klimato kaitą vadina hiperobjektu. Tai nesuvokiamai didelis objektas, besitęsiantis per laiką ir erdvę. Pažinus tik dalimis, bet niekada kaip visas vienu metu. Supratau, kad šį modelį tarsi aidas atkartoja mikroplastikas. Vos įžiūrimos (arba plika akimi visai nepastebimos), bet visur vandenyne esančios dalelės. Tarsi koks sintetinis, įvairiausių spalvų planktonas, nepastebimai klajojantis superorganizmas. Ilgai, net, sakyčiau, obsesiškai stebėdamas jūrą, suvokiau, kad baltos bangų keteros erdvėje ir laike sukuria neaprėpiamą, baltai pilką lapą. Kad atskleisčiau tai, kas nematoma, man beliko jį užpildyti šviesa“, – apie savuosius kūrybos atspirties taškus pasakojo P. Makauskas.

Menininkas pabrėžė, kad fotografijų ciklas „Naujos jūros“ simbolizuoja ne tik pokyčius jūrose, vandenyne. Jam labai svarbus klausimas, kaip mūsų gyvenimo būdo nenumatyti šalutiniai poveikiai galėtų tapti pagrindu visuotiniam veiksmui naujiems ir tvariems modeliams kurti.

P. Makausko fotografijų paroda „Naujos jūros“ Baroti galerijoje Klaipėdoje (Didžioji Vandens g. 2) veiks iki lapkričio 2 d. Parodos organizatorius – galerija „Meno niša“ (Vilnius), parodos projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybės.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių