Lietuvos rinktinė startavo nelengva pergale

Antrajame kėlinyje atitrūkę nuo Naujosios Zelandijos komandos, Lietuvos krepšininkai išlaikė įgytą persvarą ir Pasaulio čempionatą pradėjo pergalingai.

Vienintelio zelandų snaiperio Kirko Penney pastangų buvo per maža pavyti kur kas ilgesnį atsarginių suolelį turinčią Kęstučio Kemzūros komandą. Lietuviai pirmenybių Turkijoje D grupės atidarymo rungtynes laimėjo rezultatu 92:79, nors tris kėlinius komandų jėgos buvo lygios.

Starto penketai. Lietuva: Renaldas Seibutis, Mantas Kalnietis, Jonas Mačiulis, Linas Kleiza, Robertas Javtokas.

Naujoji Zelandija: Lindsay Taitas, Kirkas Penney, Thomasas Abercrombie, Mika Vukona, Craigas Bradshaw.

Pirmasis kėlinys. Pirmieji debiutinėse čempionato rungtynėse pasižymėjo zelandai. Sužaidus kelias minutes rezultatas buvo 5:5, tačiau Naujosios Zelandijos komanda smeigė tritaškį. 4 min. po keitimo pasirodęs P.Jankūnas išvedė savo ekipą į priekį - 9:8. Kova vyko taškas į tašką - net ir septyni J.Mačiulio taškai iš eilės neleido lietuviams nutolti nuo oponentų. Vis tik keliskart sėkmingai apsigynę žalieji kėlinio pabaigoje ėmė didinti persvarą - po M.Gecevičiaus dvitaškio 8 min. rezultatas buvo 23:18. Tiesa, veteranas Ph.Jonesas čia pat atsakė tolimu metimu. K.Kemzūra paprašė minutės pertraukėlės. Lietuvos rinktinei nepavyko užbaigti rezultatyvaus kėlinio sėkminga ataka, o po pirmųjų 10 žaidimo minučių lietuviai pirmavo minimaliu skirtumu - 25:24.

Antrasis kėlinys. Po pertraukėlės K.Kemzūros auklėtiniai žaidimą pratęsė P.Jankūno dvitaškiu ir žaibišku M.Gecevičiaus spurtu - 29:24. Naujosios Zelandijos priekinei linijai dar kartą kilo problemų stabdant P.Jankūną, pelniusį du taškus su varžovo pražanga. Zelandų treneris Nenadas Vučiničius buvo priverstas gesinti lietuvių spurtą minutės pertraukėle. Vis dėlto ir po jos Naujajai Zelandijai nesisekė įveikti oponentų gynybos, tiesa, pro šalį skriejo ir lietuvių metimai. 14 min. rezultatas buvo 33:24. Pirmuosius zelandų taškus antrajame kėlinyje tik jam įpusėjus pelnė K.Penney, surinkęs jau 13 tšk. Tuo tarpu kitoje aikštės pusėje suspindėjo L.Kleiza - po dviejų sėkmingų jo atakų lietuviai atitrūko 37:26. Puolėjas nesustojo ir pelnė dar 4 tšk. iš eilės, o Naujosios Zelandijos krepšininkai nebepajėgė atlaikyti lietuvių pasiūlyto tempo - 43:26. Kėlinio pabaigoje žiūrovams kvapą užgniaužė "skrajojantis" M.Pocius, netaiklų komandos draugo metimą pakartojęs galingu dėjimu. Nors K.Penney dusyk iš eilės surado progą atakai, L.Kleizui užteko vienos sekundes, kad sulig sirena smeigtų kamuolį iš 7 metrų į krepšį. Lietuviai užtikrintai laimėjo antrąjį kėlinį ir ilsėtis išėjo pirmaudami 50:34.

Rezultatyviausi po dviejų kėlinių. Lietuva: L.Kleiza 12, PJankūnas ir J.Mačiulis - po 10.

Naujoji Zelandija: K.Penney 17, Ph.Jonesas 6, M.Vukona ir Th.Abercrombie - po 4.

Trečiasis kėlinys. K.Penney toliau bandė vienas tempti Naujosios Zelandijos komandą. 4 tšk. iš eilės baudų metimais pelnęs snaiperis priartino savo ekipą prie lietuvių iki 37:50, bet L.Kleiza atsakė tritaškiu. Net kelias progas pasižymėti turėję zelandai nesugebėjo rezultatyviai užbaigti užsitęsusios atakos, o kitoje aikštės pusėje taškus pelnė S.Jasaitis. 25 min. lietuviai pirmavo 59:49. Zelandai buvo trumpam sumažinę deficitą iki vienženklio skaičiaus, bet Lietuvos rinktinė neleido oponentams pernelyg priartėti. Skirtumas kurį laiką svyravo ties 10 taškų riba, o lietuvių atakų smaigalyje dažniausiai atsidurdavo jau 21 tašką surinkęs L.Kleiza. 29 min. po M.Vukonos dvitaškio rezultatas buvo 69:61. Prieš paskutinį ketvirtį Lietuvos komandą į priekį trūktelėjo J.Mačiulio tritaškis ir T.Klimavičiaus dėjimas - 74:61.

Ketvirtasis kėlinys. M.Kalniečiui nepataikius iš patogios pozicijos, zelandai surengė tris rezultatyvias atakas iš eilės. Po M.Vukonos dvitaškio komandas vėl skyrė 10 taškų - 76:66. Po kontakto su J.Mačiuliu ant parketo skausmingai nukrito beveik be keitimų rungtyniavęs K.Penney, bet sunkiai nuo žemės pakilęs gynėjas galėjo tęsti rungtynes. Po kiek užsitęsusios pauzės individualų meistriškumą pademonstravo dukart iš eilės pro varžovus prasibrovęs L.Kleiza - 36 min. rezultatas buvo 80:67. Tačiau zelandai nenuleido rankų. Vis sėkmingiau žaidė puolėjas M.Vukona, kurio metimas aptirpdė lietuvių atotrūkį jau tik iki 7 taškų. Likus kiek mažiau nei pusantros minutės iki ketvirtojo kėlinio pabaigos Naujosios Zelandijos komanda griebėsi pražangų taktikos - M.Kalnietis pataikė vieną baudos metimą. Tačiau sudrebėjo ir kitoje aikštės pusėje prie baudų metimo linijos stojusio K.Penney ranka - 86:77. Per likusią minutę zelandai nebesugebėjo rimčiau pagrasinti atidžiai žaidusiems lietuviams, kurie šventė pergalę 92:79.

Rezultatyviausi žaidėjai. Lietuva: L.Kleiza 27 (8/10 dvitaškių, 8 atk. kam.), P.Jankūnas 15, J.Mačiulis 14, M.Gecevičius ir T.Delininkaitis - po 8, T.Klimavičius ir M.Kalnietis - po 6, S.Jasaitis 4, M.Pocius ir R.Javtokas - po 2 (R.Seibutis).

Naujoji Zelandija: K.Penney 37 (9/11 dvitaškių, 1/9 tritaškių), M.Vukonas 19 (9 atk. kam., 5 per. kam.), Th.Abercrombie 7 (11 atk. kam.), Ph.Jonesas 6, A.Pledgeris 5, C.Bradshaw 3, L.Taitas 2.

Komandų rodikliai. (Lietuva ir Naujoji Zelandija) Dvitaškiai – 28/42 (67) ir 22/40 (55), tritaškiai – 4/16 (25) ir 4/25 (16), baudos – 24/38 (63) ir 23/32 (72), atkovota kamuolių - 35 ir 38, perimta - 4 ir 9, rezultatyvūs perdavimai – 18 ir 13, klaidų - 13 ir 11.

Istorija. Lietuviai iki šiol dukart žaidė planetos čempionate ir abusyk užėmė septintąją vietą. Keturis kartus pasaulio pirmenybėse rungtyniavę zelandai skambiausią pasiekimą iškovojo 2002 m., kuomet pateko į pusfinalį ir užėmė ketvirtą vietą. Dabartinėje Naujosios Zelandijos komandoje vis dar žaidžia penki krepšininkai, buvę rinktinėje 2002 m.

Akistata. Lietuvos ir Naujosios Zelandijos rinktinių keliai iki šiol vienintelį sykį susikirto 2000 m. olimpinėse žaidynėse Sidnėjuje. Mačą 85:75 laimėjo Dainiaus Adomaičio ir Šarūno Jasikevičiaus vedami lietuviai.

Kelias. Ruošdamiesi kelionei į Turkiją zelandai sužaidė 9 draugiškas rungtynes, iš kurių laimėjo trejas. Lietuvos rinktinė per 10 kontrolinių mačų iškovojo 7 pergales.

Arbitrai. Mačui teisėjavo arbitrai Anthony'is Jordanas (JAV), Srdanas Dozai (Kroatija) ir Milivoje Jovčičius (Serbija).

Tribūnos. Nors FIBA prieš pirmenybes trimitavo apie beveik išparduotus bilietus į čempionato rungtynes, Izmiro "Halkapinar" arenoje buvo užpildyta tik maždaug pusė 10 tūkst. žiūrovų talpinančių tribūnų. Labiausiai išsiskyrė žaliomis spalvomis pasidabinę lietuviai, kurių į pirmąsias grupės rungtynes atvyko keli šimtai.

Šokis. Zelandų tradicinis kovos šokis haka prieš rungtynių pradžią Lietuvos sirgalių buvo sutiktas švilpimu. K.Kemzūros auklėtiniai varžovų pasirodymo nestebėjo ir jo metu ramiai tęsė apšilimą.