Pokyčiai dėl maisto produktų eksporto į Ukrainą bei Indiją

  • Teksto dydis:

Praėjusią savaitę Europos Komisija pranešė, jog suderinus veterinarijos sertifikatus Europos Sąjungos eksportuotojams atsiveria patogesnės galimybės eksportuoti mechaniškai atskirtą paukštieną į Ukrainą bei pieno produktus į Indiją.

Europos Sąjungos Tarybos Gyvūnų ir veterinarijos klausimų darbo grupės Potsdamo pogrupio posėdyje, Europos Komisija informavo, kad suderintas mechaniškai atskirtos paukštienos sertifikatas įsigaliojo nuo gegužės 15 d. ir yra patalpintas į TRACES NT sistemą anglų ir ukrainiečių kalbomis bei jau gali būti naudojamas. Komisijos atstovai taip pat informavo, kad iki liepos pabaigos sertifikatas bus išverstas į visas ES kalbas.

Posėdyje buvo pranešta, kad nuo birželio 1 d. taip pat įsigalioja naujas jungtinis veterinarijos sertifikatas pieno produktų eksportui į Indiją, kuris turėtų būti vienintelis naudojamas išrašant sertifikatus eksportui. Taigi nuo šiol eksportuotojams nebeturėtų kilti sunkumų Indijos pasienio kontrolės postuose dėl sertifikatų formų neatitikčių.

Dar pernai rugpjūtį Indijos maisto saugos ir standartų tarnyba (FSSAI) informavo, kad nuo 2022 m. lapkričio 1 d. įsigalios nauji sertifikatai pieno, kiaulienos ir žuvininkystės produktų eksportui į Indiją. Vėliau šis terminas buvo ne kartą pratęstas, o ypač daug klausimų kilo pieno produktų eksportuotojams, nes tebegaliojo ir kitos Indijos kompetentingos institucijos Gyvulininkystės ir pienininkystės departamento (DAHD) nustatytas sertifikatas. Be to, nuo 2023 m. vasario 1 d. privaloma į Indiją eksportuojančių pieno, mėsos (įskaitant paukštieną, žuvį bei jų produktus), kiaušinių miltelių, kūdikių maisto ir maisto papildų gamybos įmonių registracija FSSAI.

Valstybinė veterinarijos tarnyba (VMVT) dar pernai gruodį pateikė FSSAI į Indiją eksportuojančių Lietuvos pieno perdirbimo įmonių sąrašą, kuris paskelbtas FSSAI interneto svetainėje. Visa aktuali informacija apie eksporto reikalavimų pasikeitimus talpinama į Europos Komisijos MADB duomenų bazę.

Abi šalys  - perspektyvios ir svarbios strateginės kryptys Lietuvos maisto eksportuotojams. Dvišalis bendradarbiavimas su Ukraina ilgalaikis, stiprėjantis eksporto srityje. Lietuvos eksportuotojai daugiausia į šią šalį eksportuoja žuvininkystės bei pieno produktų. Nors praėjusiais metais eksportas į Ukrainą buvo pristabdytas dėl prasidėjusių karo veiksmų, šiemet jau stebimas spartus augimas. Vien per pirmus penkis šių metų mėnesius į Ukrainą išvežta daugiau kaip 60 000 t žuvies produktų, virš 700 t - pieno produktų iš jų daugiausia sūrių (daugiau kaip 400 t), laktozės (virš 200 t), pieno miltų (daugiau kaip 60 t). Buvo gabenama taip pat ir jautiena  - daugiau kaip 200 t, virš 50 t mėsos konservų. Į Ukraina taip pat buvo eksportuotas ir gyvūnų augintinių ėdalas, šiemet jau beveik 4500 t.

Lietuviško pieno produktų eksportas sparčiai auga ir į Indiją. Nors praėjusiais metais, per penkis pirmus metų mėnesius iš Lietuvos buvo eksportuota tik 600 t pieno produktų, šiemet jau virš 2500 t, iš kurių 1700 t laktozės, beveik 700 t permeato, daugiau kaip 70 t sūrių.


Šiame straipsnyje: VMVTmaisto produktų eksportas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių