Nuo nusikaltusiųjų – ne nusisukti, o padėti

Probacijos tarnyba, bendradarbiaudama su Kauno rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriumi, Kauno rajono socialinių paslaugų centru, nuolat lankosi nuteistųjų gyvenamosiose vietose.

Specialistai nuolat tikrina ir stebi, kaip probuojamieji vykdo įsipareigojimus lankytis pas psichologą, mokytis, gerai elgtis ir kt. Jie yra lyg po didinamuoju stiklu ir, tai žinodami, daug rečiau nuklysta.

Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius Ričardas Pudževelis pabrėžė, kad ypatingas dėmesys skiriamas smurtautojų šeimoms, kuriose yra nepilnamečių.

Iš viso su sutarties šalimis į tokias šeimas buvo išvykta 20 kartų. Visi prižiūrimi smurtines veikas padarę asmenys buvo lankomi jų gyvenamojoje vietoje. Apsilankyta pas juos per šiuos metus buvo apie 150 kartų.

J.Dabašinskienė pastebėjo, kad Garliavoje veikiantis krizių centras taip pat labai svarbus, nes čia gali prisiglausti moterys su vaikais, patyrę smurtą artimoje aplinkoje. Šis centras Kauno rajono gyventojams suteikia saugumo.

"Labai svarbu, kad veikia visos priežiūros ir pagalbos grandys", – akcentavo J.Dabašinskienė. Vedėja minėjo, kad skyriaus iniciatyva plečiamos galimybės gauti psichologinę pagalbą.

"Pavyzdžiui, Vilkijoje pagalbą teikia Vaikų dienos centre dirbanti psichologė, jai talkina ir Garliavos PSPC Vilijos centro psichologė", – vardijo J.Dabašinskienė.

Siekiama, kad psichologo paslaugos atsirastų ir kitose Kauno rajono vietose, labiau nutolusiose nuo Kauno miesto, nes būtent jame ir yra įsikūrę rajono savivaldybės priešsmurtinės programos paslaugų teikėjai.

Šiuo metu Kauno rajone yra stebimi aštuoni nepilnamečiai.

Sisteminė stebėsena, konsultacijos, įpareigojimai duoda rezultatų. Socialinės rizikos šeimų šiemet yra 254, jose auga 495 vaikai. Prieš ketverius metus buvo 343, jose augo 700 vaikų.

Šienauja pakeles

Savivaldybės administracijos direktorius R.Pudževelis akcentavo, kad įkalinimo aplinka, deja, ne visada padeda pakeisti šių žmonių elgesį, o juos išlaikyti tenka visuomenei.

"Džiugu, kad naujų ikiteisminių tyrimų  asmenims, teistiems už smurtą artimoje aplinkoje, ir kuriems taikyta probacija, šiemet nepradėta", – į teigiamą probacijos poveikį atkreipė dėmesį R.Pudževelis.

(Nuotraukoje – R.Pudževelis)

Anot jo, kitas svarbus veiklos baras, be įvairios socialinės ir psichologinės pagalbos, yra viešieji darbai, kurie dažniausiai vyksta seniūnijose.

"Šiemet Kauno rajono seniūnijose visuomenei naudingą darbą dirbo 29 nuteistieji. Juos integruoti nėra paprasta, nes nuteistieji ne visada noriai paklūsta, dažnai dirba atsainiai. Gerų rezultatų pavyksta pasiekti tada, kai probuojamieji įdarbinami tose seniūnijose, kuriose gyveno. Tai psichologinis momentas: prasižengėliai nori gerai pasirodyti bendruomenės akyse", – kalbėjo R.Pudževelis.

Vilkijos miesto seniūnijos seniūno pareigas einantis Vilkijos apylinkių seniūnas Arūnas Bačiūnas kalbėjo, kad probuojamiems asmenims skiriami elementarūs darbai: šienauti pakeles, kirsti krūmus ir pan.

Kartais jie ir kitaip pasitarnauja visuomenės labui. "Kartą reikėjo į ligoninę skubiai pavežti senolę, tad paklausėme probuojamo asmens, ar šis apsiimtų tai padaryti. Jis sutiko", – pasakojo A.Bačiūnas.

Anot jo, vieni probuojamieji dirba labai nuoširdžiai, kiti akivaizdžiai parodo, kad tokia visuomenei naudinga veikla jiems ne prie širdies, tačiau vis tiek atidirba.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Labai protinga, logiška, praktiška, gerai apmastyta programa. Geras pavyzdys būtų visai Lietuvai. Puiki idėja, stiprybės ją įgyvendinantiems darbuotojams ir joje dalyvaujantiems asmenims. Turėkit svajones, tikslus ir tada atsiras būdų jiems pasiekti. Čia piktų komentarų prirašę žmonės tenorėjo išlieti savo pyktį pasitaikius progai, nors šiame straipsnyje aprašyti dalykai niekaip nesusiję su jų pykčiu. Tikriausiai pamiršta, kad keičiantis laikams, politinėms pažiūroms, bet kada ir bet kas gali tapti tuo "nusikaltėliu". Na tada jiems labai patiktų ši situacija su probacijos programa. Jos vykdytojai turbūt labai stiprūs žmonės, jiems tenka su žmonėmis, kurie keistis nenori, na ir jų niekas niekada nepakeis. Bet tą daryti verta net ir dėl vieno iš šimto, nes tai suteikia galimybę keistis tiems, kas to iš tiesų nori. O panašios pagalbos Lietuvoje reikia ne tik potencialiems nusikaltėliams...Sėkmės ir stiprybės, tikėjimo ir vilties.

Anonimas

Anonimas portretas
Dabar tik ir kalbama kaip padeti integruotis sugrizusiems is kaklejimo ,kad reikia statyti jiems specialias sodybas it.t., okas pasirupino ar pasirupins tu NUSUKALTELIU nuskriaustais zmonemis. Man atrodo ,kad taip kalba sedintys postuose ,bet pries tai irgi buve banditai.

Xcfvg

Xcfvg portretas
Žinote ..,valdžia visuomenė nuteikia tam tikriem veiksmam.Jeigu nuo mažens,26 metai išėjys iš namų sudaromos tokios sąlygos ,kad žmogus turi kovoti už savo teises,vaikas už savo teises ir t.t...Tai kur mes gyvename,džiunglėse,Afrikoje????Paskiau norime geresnės visuomenės,kokia yra ji kuriama ,sukūrta,tokia ir yra.O kalčiausi tie ,kurie sėdi seime ir kitose valstybinėse įstaigose nebaudžiami pažeidinėja įstatymus,tautą menkiną,žeminą,šmeižia.Piliečius įvardina tokiais žodžiais kaip šunauja,runkeliai,balvonais.Tokie žmonės dar nori būti renkami ir išrinkti į seimą ar kitas valstybės vietas,juos reikia teisti,sodinti o negalvoti kaip juos išauklėti.Žmogųs formuojasi iki 3- metų,kokioje visuomėnėje,aplinkoje užauga,tojs ir būna,jo perauklėsi.Negi to nesupranta tie kurie nori susikūrti darbo vietas valstybinėse įmonėse nors puikiai supranta kad bus tik ”žaidimas” be pasikeitimų.Jeigu pats žmogus nenorės tai jo nepakeisi,taip kaip gydymas nuo alchogolizmo,narkotikų .
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių