Korupcijos šuolis: nuo viskio iki prabangaus namo

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Aukštesnės instancijos teismas pagailėjo buvusio valdininko ir nusprendė, kad kyšininkui treji metai už grotų – pernelyg didelė bausmė ir E.Balasevičius nuteisiamas 2 metų ir 9 mėnesių laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant trejiems metams.

Duoklė viršininkui

E.Balasevičiaus istorijoje buvo ir daugiau jam kompaniją palaikiusių savivaldybės tarnautojų. Turtus E.Balasevičiui krovusi buvusi tarnautoja Nijolė Stasė Grybėnienė taip pat išmėgino tardymo izoliatoriaus gultų minkštumą. Moteris tikino E.Balasevičiui turėjusi mokėti 5 tūkst. litų (1,5 tūkst. eurų) dydžio mėnesinę duoklę. Pusmetį N.S.Grybėnienę sekę pareigūnai suskaičiavo, kad moteris kyšiais sugraibė bent 71 tūkst. litų (per 20 tūkst. eurų).

(Nuotraukoje – E. Balasevičius)

Buvęs Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros departamento Švietimo ir kultūros skyriaus ūkio ir finansų skyriaus vedėjas V.Ražanskas taip pat neatsispyrė  vadinamosioms draugystę stiprinančioms dovanėlėms.

Dėl mažesnės sumos teko raudonuoti ir Ūkio poskyrio vyriausiajam specialistui Petrui Astraičiui. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jis netiesiogiai priėmė 1 tūkst. litų (beveik 300 eurų) kyšį.

Dar visai šviežias buvusio Kauno vicemero Kęstučio Kriščiūno korupcijos skandalas šiandienos kontekste – lyg kuklumo įsikūnijimas. Grandininės reakcijos principu K.Kriščiūnui kompaniją teisiamųjų suole palaikė du savivaldybės įmonių vadovai ir visuomeninė K.Kriščiūno patarėja bei mechanikas. Linksniuojami galimos korupcijas mastai – automobilio padangos ir remontai – pušynuose kylančių pilių kontekste atrodo nekaltai.

Po Kauno apygardos teismo sprendimo visa korupcijos byloje buvusi kaltinamųjų kompanija reabilituota, bet nuosprendis apskųstas.

Pinigų vanduo

Teisėjai dar nebaigė mėgautis ne mažiau skandalinga "Kauno vandenų" kompanijos korupcijos byla. Įtakingi politikai, verslininkai lyg seni bičiuliai vis dar renkasi į teismo posėdžius. Tarp devynių kaltinamųjų šioje korupcijos byloje – pagrindinio vaidmens atlikėjas, buvęs Kauno miesto tarybos narys ir "Kauno vandenų" technikos direktorius Valys Venslovas.

(Nuotraukoje – V. Venslovas)

Pateikti kaltinimai siekus turtinės naudos bendrovės sąskaita, klastojant dokumentus, ėmus kyšius, procentinis atlygis, vadinamasis otkatas, už palankių sąlygų sudarymą tam tikriems asmenims laimėti viešuosius konkursus. Atsakomybe šioje byloje dalijasi keturi "Kauno vandenų" darbuotojai ir penki verslininkai.

Ikiteisminio tyrimo metu suskaičiuota, kad kyšių dydis  priklausydavo nuo darbų sumos ir svyruodavo nuo 3 iki 10 proc. Iš viso byloje nagrinėjami aštuoni skirtingi kyšio epizodai. Didžiausia rangovų "Kauno vandenims" sumokėta kyšio suma – 6,8 tūkst. litų (beveik 2 tūkst. eurų). Kaltinime minima, kad kartą V.Venslovas kaip kyšį yra priėmęs 3 tūkst. litų (per 800 eurų) vertės valtį.


Komentaras

Rugilė Trumpytė, "Transparency International" Lietuvos skyriaus projektų vadovė

Buvome kaip kitos lygos žaidėjai. Dažniau paaiškėdavo viešos korumpuotos paslaugos, su kuriomis susiduria paprasti Lietuvos gyventojai. Kalbėti apie stambiąją korupciją, neteisėtos įtakos darymą, apie viešuosius pirkimus nebuvo kaip, nes tai nebuvo išaiškinama, bet tai visada egzistavo. Viešai kalbėdami apie didžiuosius korupcijos skandalus mes tiesiog perėjome į kitą lygą.

Pagal kyšininkavimą Lietuva Europos kontekste vis dar išlieka lyderė. Daugiau už lietuvius prisipažįsta kyšių davę tik Rumunijos gyventojai. Tačiau pokyčių yra. Puikus pavyzdys galėtų būti Kelių policija. Prieš maždaug penkerius metus policija buvo įvardijama kaip viena korumpuočiausių institucijų. Pernai vos 6 proc. žmonių prisipažino davę kyšį pareigūnui. Tai labai didelis šuolis. Bet tai neįvyko savaime. Policijos vadovybė ėmėsi labai didelių veiksmų dėl korupcijos. Tokio požiūrio vis dar trūksta Sveikatos apsaugos sistemoje.

Aukščiausias pareigas užimantys politikai gana seniai deklaruoja kovą su korupcija kaip prioritetą, tačiau realių pokyčių nebuvo. Tikiuosi, kad šios skandalingos istorijos kuria naują politikos veiklos standartą – negali sau leisti neatsakingai kalbėti ar nederamai elgtis. Tai nebebus atleidžiama ir nebus pamirštama.


Keičiasi kyšių forma

STT Kauno valdyba šiemet pradėjo keturiolika ikiteisminių tyrimų. Daugiausia skundžiamasi savivaldybių ir savivaldybių įmonių veikla, žemėtvarka ir sveikatos apsauga.

Pareigūnai pastebi, kad kyšio formos per pastarąjį dešimtmetį išties keitėsi. Pastaruosius metus žmonės pradėjo labiau maskuoti kyšius – naudojami tarpininkai, vykdomi apsimestiniai sandoriai. Kyšiai taip pat duodami ne tik pinigais, bet ir suteikiamos įvairios paslaugos

STT pareigūnų tyrimuose užfiksuoti kyšiai: sutartys darbams atlikti, automobiliai, kelionės į egzotiškas šalis, brangūs papuošalai, mobiliojo ryšio telefonai, dovanų kuponai.

Šaltinis: STT



NAUJAUSI KOMENTARAI

FAIN

FAIN portretas
Tuometis meras Leonardas Gineika pats buvo didžiausias aferistas. Ar tik "matininkė" ne jo duktė ?

Safyras

Safyras portretas
Jau tokių prastų vandens skaitliukų sudėjimas per prievartą Kaune į daugiabučius, kai skaičius reikia įžiūrėti vos ne su žiūronais, parodo, kiek yra perkamo tikro šlamšto, nors ir organizuojami konkursai. Kai visos bylos gražiai numarinamos, priteisiamos simbolinės baudos, tai tada įžūlumas tik padidėja,.O politikai su savo pažintimi iš vieno posto perkelia į kitą arba į savo privačią firmą, nes toks apsukrus žmogus jau pakankamai "padirbėjo". Kai skalabijama apie investicijas, pirmiausia reikia pagalvoti apie naudą visiems, o ne tik ir taip tunkančiams politikams su verslininkais. nes visur be žmonių darbo , jie tik žiniasklaidoje atrodo gražiai...

Kęstas

Kęstas portretas
Lietuvoje žinome du drąsius vyrus: Kęstutį Girnių ir Juozą Oleką ("kas čia mus puls, viskas perdėta, rusams mes neįdomūs"). Alternatyvus požiūris yra įdomesnis: ateityje mus būtinai puls, todėl bus branduolinis karas, mus visus pavers radioaktyviomis dulkėmis, ir tai kažkaip pateisina dviejų procentų ar daugiau Lietuvos bendrojo vidaus produkto pavertimą dulkėmis jau dabar. Pensininkai? Laikas mirti. Šauktiniai nori studijuoti? Pamirškite. Tai leidžiama tik Gabrieliui Landsbergiui. Moterys prašo darželių vaikams? Gimdyti leidžiama tik Gabrielio Landsbergio žmonai, nes tik jos svita moka nebaudžiamai prasukti auksinių šakučių aferas kariuomenės sąskaita ir žino, kaip panaudoti tas šakutes prie stalo. Žmonės prašo atitinkančių kainas ir darbo našumą atlyginimų už darbą, kurių pusė nenueina mokesčiams? Butkevičius su Kubiliumi jums parodys, kur vėžiai žiemoja. Išeina karingoji mažuma vos ne prieš visą Lietuvą. Daugiau apie tai, guglinant žodžius: mokslas-studijos- ekonomika.
VISI KOMENTARAI 35

Galerijos

Daugiau straipsnių