Laisvės alėjoje atrastas beveik 500 metų senumo lobis

Rekonstruojant Laisvės alėją darbininkai rado tikrą lobį – 350 puodynėje užkastų Žygimanto Augusto laikų monetų. Radinį dar apžiūrės specialistai, o vėliau monetos bus perleistos muziejui.

Pirmadienis Laisvės alėjoje dirbantiems bendrovių „Kauno tiltai“ ir „Autokausta“ darbininkams buvo neeilinis. Netoli savivaldybės ekskavatoriaus kaušu jie į paviršių iškėlė maždaug 500 metų senumo lobį. Viso puodynėje buvo 350 vienetų Žygimanto Augusto laikų monetų: dvidenarių, grašių, ketvirtokų. Nuvalius vieną jų pasimatė, kad ji išleista 1566 metais.

„Radinys rastas netoli R.Kalantos skvero. Dabar čia kloja vamzdynus, su kaušu užkabino ir į paviršių išvertė. Dabar sunku pasakyti, ar lobis buvo giliai. Čia ėjo miesto gynybinė siena, tad Soboro pusėje jau buvo užmiestis. Matyt, kažkas už miesto užkasė monetas geresniems laikams, tačiau kai paslėpė, taip liko iki mūsų laikų“, – sakė Kultūros paveldo departamento (KPD) Kauno skyriaus vedėjas Svaigedas Stoškus.

Anot jo, puodynė, kurioje buvo senieji pinigai, jau buvo suskilusi, ne visą indą pavyko surasti. Tačiau S.Stoškus tikino, kad vietą dar apžiūrės archeologai.

„Kol kas iškvietėme policiją, informavome merą ir vicemerus. Vešime monetas tyrimams, nes reikia jas valyti, nustatyti tikslias datas. Vieną monetą nuvalius, matėsi 1566 metai, o tai jau šis tas“, – apie istorinį radinį toliau kalbėjo paveldo specialistas.

Jis tikino, kad pačios monetos išsilaikė labai gerai, kai kurios – sulipusios, tačiau nesudūlėjusios. „Jos lengvutės, prasto metalo. Nėra čia aukso, jos iš alavo padarytos, tačiau vis tiek smagu. Dėkojame statybininkams, kad mus informavo, pranešė ir nepasisavino. Pats radinys finansiškai nėra labai vertingas, bet istoriškai – labai įdomu“, – pridūrė S.Stoškus.

Jis tikino, kad KPD Kauno skyrius inicijuos radinių perdavimą muziejininkams ir tyrimams bei sieks, kad lobio radėjai būtų deramai apdovanoti.

Laisvės alėjos rekonstrukciją vykdančios AB „Kauno tiltai“ Gatvių tiesimo aikštelės vadovė Jolanta Varkalienė portalui kauno.diena.lt sakė:

„Bendrovė „Kauno tiltai“ darbuotojai pirmadienį apie 11.30 val. Laisvės alėjoje, vykdydami elektros tinklų klojimo darbus, tranšėjose aptiko lobį. Priešais Kauno valstybinį lėlių teatrą greta augančios liepų alėjos, maždaug 80-90 cm gylyje ekskavatoriumi atkasta apie 350 monetų (iš jų 217 vnt. mažos ir 137 vnt. didelės) bei penki buvusio indo fragmentai (panašu į molinę puodynę). Nors monetos oksidavęsi, tačiau atrodo tvirtos. Netikėta, bet labai džiugu, jog AB „Kauno tiltai“ darbuotojai, dirbdami įprastą darbą savo radiniu papildys Lietuvos istoriją. Tikimės, kad radinys pateks į muziejų ir taps visiems matomas“.

Antradienį Kauno policija taip pat informavo apie vakar gautą pranešimą dėl rasto lobio. Pasak pareigūnų, monetos ir ąsočio dalys artimiausiu metu bus perduotos Kultūros paveldo departamento atstovams ir vėliau radinys bus perduotas Vytauto Didžiojo karo muziejui.NAUJAUSI KOMENTARAI

sengalvele

sengalvele portretas
nu jau tam Kaune tai tik vienas lobis - vienintelis ir nepakartojamas meras. kodel nera nuotraukos?

Mociute

Mociute portretas
Nu jau tam Kaune tai vis kas nors kitaip ,kiekviena diena vis naujiena, pats idomiausias miestas Lietuvoje, galima pagalvoti ,kad cia is viso nemiega nei diens nei nakti.

Anonimas

Anonimas portretas
Alavinio milicninkelio Kaunas tvarkosi, tad ir jo lobis alavinis
VISI KOMENTARAI 24
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių