Jeilio universiteto prezidentui – VDU Garbės daktaro regalijos

  • Teksto dydis:

Birželio 20 d., ketvirtadienį, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Garbės daktaro regalijos bus įteiktos Jeilio universiteto (JAV) prezidentui, profesoriui Peteriui Salovey

P. Salovey yra amerikiečių psichologas, Jeilio universitete dirbantis jau daugiau nei tris dešimtmečius, o nuo 2013-ųjų – ir jam vadovaujantis.

VDU Garbės daktaro vardas profesoriui skiriamas už pasiekimus emocinio intelekto tyrimų srityje ir Jeilio universiteto pastangas skleisti bei palaikyti laisvųjų menų (lot. artes liberales) ir mokslo idėjas, prisidėjusias ir prie Vytauto Didžiojo universiteto, šiais metais žyminčio atkūrimo 30-metį, raidos.

Žymus mokslininkas turi lietuviškų šaknų – jis yra kilęs iš garsios Saloveičikų giminės, kurios atstovai, rabinų dinastijų protėviai, buvo pasklidę po visą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritoriją. Nuo XVIII amžiaus Kaune (Slabadoje) ir kituose Lietuvos miestuose Saloveičikai prisidėjo prie sinagogų kūrimo, kūrė verslus, aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje.

Pasak VDU rektoriaus prof. Juozo Augučio, 1989-aisiais atsikuriant Vytauto Didžiojo universitetui, JAV universitetų, o ypač Harvardo ir Jeilio studijų modelis, besiremiantis artes liberales principais – laisvai rinktis studijų dalykus, betarpiškai bendrauti su dėstytoju, skatinti kritiškai mąstyti – tuomet, dar okupuotai Lietuvai, buvo labai drąsus žingsnis.

Pritaikius laisvųjų menų studijų patirtį, Lietuvoje pačiu jos atgimimo priešaušriu buvo sukurtas pažangus, alternatyvų tuo metu neturėjęs studijų modelis, atvėręs kelią spartesniam vakarietiškos akademinės kultūros formavimuisi šalyje. Jo dėka, VDU iki šių dienų gręžiasi į geriausias pasaulinio lygio universitetų patirtis ir ugdo savo studentus tapti kūrėjais, galinčiais kurti kelių disciplinų sandūroje“, – teigia rektorius.

Lietuvos ir JAV universitetų keliai susiduria ne pirmą kartą: Jeilio universiteto mokslininkai, tarp jų ir pasaulio lietuviai, savo žinojimu dalijasi ir vykdo mokslines veiklas VDU nuo pat atkūrimo, tuo tarpu VDU mokslininkai dalyvauja Jeilio organizuojamose konferencijose.

VDU tarptautinių ryšių prorektorės prof. Inetos Dabašinskienės teigimu, pirmasis susitikimas su P. Salovey įvyko dar 2015 m. Singapūre, kur VDU Jeilio universiteto Prezidento kvietimu dalyvavo tarptautiniame liberalaus ugdymo simpoziume ir iškilmingame „Yale-NUS“ koledžo miestelio atidaryme. VDU garbės daktaru profesorius sutiko tapti jau tuomet. „Universitetui šis įvykis yra didelė privilegija ir, žinoma, atsakomybė. Mūsų bendravimas su Jeilio universiteto prezidentu ir jo komanda tęsiasi jau 4 metus. Taigi, kitą savaitę vyksiančios iškilmės yra nuoseklaus ir ilgo darbo rezultatas, kuris, tikimės, įgaus ir dar platesnes bendradarbiavimo formas moksle, studijose ir artes liberales idėjų sklaidoje“, – pridūrė prorektorė.

P. Salovey laikomas emocinio intelekto tyrimų srities pradininku – jis yra vienas iš emocinio intelekto sistemos kūrėjų. Ši sistema remiasi principu, jog žmonės turi ne tik daugybę intelektinių gebėjimų, tačiau ir neišmatuojamą emocinių gebėjimų spektrą, kuris daro didelę įtaką mūsų mąstymui ir veiksmams. Analizuodamas emocijų kontrolę, samprotavimą ir kitas temas, profesorius parašė ir redagavo dešimtis knygų, kurios buvo išverstos į vienuolika kalbų, taip pat – šimtus straipsnių ir esė apie sąsajas tarp žmonių emocijų ir sveikatos.

Dirbdamas Jeilio universitete nuo 1986-ųjų P. Salovey įkūrė Sveikatos, emocijų ir elgsenos laboratoriją (vėliau – Emocinio intelekto centras), taip pat dalyvavo Tarpdisciplininių AIDS tyrimų centro, Vėžio prevencijos bei kontrolės tyrimų centro ir kitose veiklose. Jo moksliniai pasiekimai sulaukė aukščiausių įvertinimų, tarp jų – apdovanojimų iš JAV Nacionalinio vėžio instituto, Nacionalinio mokslo fondo ir kitų. Garbės apdovanojimus psichologui jau yra skyrę Harvardo, Pretorijos, Šanchajaus Jiao Tong ir kiti universitetai.

Jeilio universiteto prezidentui profesoriui Peteriui Salovey Garbės daktaro regalijos bus įteiktos birželio 20 d., ketvirtadienį, 14 val., VDU Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7, Kaunas).


 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių