Jakutų „serge“ – tremtims į Arktį atminti

  • Teksto dydis:

Lietuvos liaudies buities muziejuje (LLBM) Rumšiškėse, prie žeminukės-jurtos, buvo pašventintas ir iškilmingai atidengtas jakutų apeiginis stulpas "serge", skirtas Lietuvos ir Čiurapčios (Jakutija) gyventojų tremtims į Arktį 1942 m. atminti.

Jakutijos verslininkas tautodailininkas Aleksandras Pavlovas pagamino "serge" iš Birštono girioje užaugusio maumedžio. A.Pavlovui talkino buvęs tremtinys nuo upės Janos (Jakutija) krantų Arūnas Masiulis, kurio šeimos narius 1863 m. caro, o 1941 m. – sovietų valdžia trėmė vis į tas pačias vietas. Kiti A.Pavlovo padėjėjai: rumšiškėnas, aktyvus visuomenininkas, kraštotyrininkas, partizaninio judėjimo Lietuvoje atminties puoselėtojas Vytautas Markevičius su sūnumi Mindaugu, LLBM direktoriaus pavaduotojas Eligijus Juvencijus Morkūnas ir laptevietis Jonas Markauskas. Per kelias dienas apeiginis stulpas "serge" buvo pagamintas ir, padedant LLBM darbuotojams, pastatytas muziejaus Tautos tremties ir pasipriešinimo sektoriuje.

Vyriausias amžiumi jakutas šamanas apeigų metu pašventino "serge". Anot A.Pavlovo, "serge" – tai gėrio ir santarvės linkintis žmonėms ženklas. Kaip ir krikščioniškas kryžius, jakutų "serge" statomas prie namų ir atmintinose vietose išskirtinėmis progomis. Šis jakutų apeiginis stulpas kviečia žmones tvirtai stovėti savo žemėje, atlaikyti visus sunkumus, tyrinėti žinoti savo tautos šaknis.

Brolijos "Lapteviečiai" vardu J.Markauskas padėkojo "serge" autoriui už atliktą darbą, įteikė jam ir kitiems jakutų bendrijų atstovams lapteviečių išleistas knygas, dovanas, suvenyrus. Šventės dalyviai aplink "serge" sušoko tradicinį tautišką jakutų "jocherį". Po trumpų vaišių ir jakutiškų bei lietuviškų dainų svečiai išvyko į Rygą, kur tris dienas vyks Baltijos šalių ir Europos jakutų bendruomenių konferencija bei jakutų vasaros saulės sutikimo šventė "Jisiah'as". A.Pavlovas, pastatęs jakutišką "serge" jau devyniose pasaulio šalyse, vyks jų statyti į kitas šalis, visur tokiu būdu linkėdamas žmonėms santarvės ir gėrio.

Šventėje dalyvavo Lietuvos, Latvijos jakutų bendruomenių nariai, pasipuošę tautiniais rūbais, svečiai iš įvairių Jakutijos rajonų ir Brolijos "Lapteviečiai" nariai – apie 80 žmonių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių