A. Liutkus – kūryba sugrįžęs po 80 metų

"Tai turėjo būti žlugdantis dalykas. Turėjo būti labai sunku išvažiuoti iš tėvynės keletui metų ir likti svetimoje šalyje visam likusiam gyvenimui. Iš kitos pusės, aš manau, tai buvo jo pareiga saugoti tos valstybės gyvybingumą: kalbėti lietuviškai, saugoti tradicijas, kultūrą", – įsitikinusi S.Liutkus.


Komentaras

Elvyra Markevičiūtė

Parodos kuratorė

Antano Liutkaus personalinės parodos "Pavasaris prie Viduržemio jūros", surengtos Galerie Breteau Paryžiuje (1954), bukleto įžangą parašė žinomas kritikas ir žurnalistas, nuolatinis "Revue de Paris" apžvalgininkas Albert'as Flament'as. Būtent jis ir paskatino Liutkų šiam žingsniui, pastebėjęs tapytojo darbus vietinėje galerijoje. Sužavėtas atrasto talento, jis apsilankė jo namuose ir, apžiūrėjęs visus paveikslus, patarė neapsiriboti pasiekimais. Minėtoje įžangoje A.Flament'as rašo: "Atvykęs iš Šiaurės Europos į Viduržemio jūros pakrantę, A.Liutkus jos niekada nebepaliko. Ji jam tapo sava. Jis aptiko čia, regis, nuo Žemės Rojaus besidriekiančius, civilizacijos vos paliestus stačius kalnus ir kerinčias įlankas."

(…)

Antano Liutkaus asmenybė žavėjo ne tik dailininko talentu. Apie vaišingus Liutkų namus Villa America ir jų šeimininką rašė ne vienas juose apsilankęs ir pasisvečiavęs žmogus. Apie tai pasakoja Vytautas Alseika straipsnyje "Pas lietuvius Viduržemio pajūryje", nuotaikingoje apžvalgoje "Apie Antaną Liutkų ir padorius lietuvius", šmaikštauja garsusis semiotikas Algirdas Julius Greimas. Joje tarp visų juokais ir rimtai Antanui Liutkui pažertų liaupsių labiausiai įstringa toks apibūdinimas: "Kaip ąžuolas šaknis į žemę įleidęs, jis yra ir bus žemaitis Villefranche, San Paulo ar Chicago. Ant jo dvaro trispalvės nereikia kabinti – visi žino, kad čia lietuvio gyvenama. Lietuvybės išlaikymas jam nėra diskusijų objektas, jo vaikai nelupti lietuviškai kalba, ir Amerikos lietuvių spauda, jei daug tokių Liutkų būtų, subankrutuotų, neturėdama apie ką rašyti."

(Ištraukos iš E.Markevičiūtės straipsnio parodos kataloge)


Šiame straipsnyje: Antanas Liutkusparodakūryba

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių