Kauno ir Kutaisio teatralus jungia draugystė ir vertybė

  • Teksto dydis:

Nacionaliniame Kauno dramos teatre svečiuosis turtingą istoriją turinčio ir šiemet 157-ąjį sezoną mininčio Kutaisio miesto Lado Meskišvilio valstybinio dramos teatro (Sakartvelas) trupė. Svečiai atvyksta ne tuščiomis: Kauno scenoje pristatys temperamentingos vaidybos nuspalvintą psichologinę dramą ir šiuolaikinę komediją.

Istorinis kolektyvas

Lietuvos gyventojams Kutaisio miestas siejasi su kalnais, vaizdinga Riono upės panorama, antikos laikus menančia istorija, tačiau šis miestas garsėja ir senomis teatro tradicijomis. Kutaisyje, kuris dažnai dar vadinamas teatro miestu, 1861-aisiais suvaidintas pirmas mėgėjiškas spektaklis, 1880 m. susibūrė profesionali trupė, o 1940 m. teatras pavadintas žymaus Sakartvelo aktoriaus ir režisieriaus L.Meskišvilio vardu.

Šis teatras yra laikomas viso Sakartvelo teatro pradininku, o jo istorija yra ir visos šalies teatrinė istorija – su šia meno įstaiga susijusios daugelio iškilių Sakartvelo režisierių, aktorių ir kompozitorių kūrybinės biografijos. Šalia įspūdingo teatro pastato įkurta aktorių žvaigždžių alėja, kurioje pagerbiami iškiliausi scenos meistrai.

Svetingą miestą ir šį teatrą šių metų gegužę teko pažinti ir Nacionaliniam Kauno dramos teatrui – gastrolių metu buvo parodytas spektaklis "Bjaurusis" pagal Mariuso Mayenburgo pjesę. Tęsiant kūrybinį bendradarbiavimą, į 100-ąjį sezoną švenčiantį Kauno dramos teatrą pirmą kartą atvyksta Lado Meskišvilio trupė.

Manau, kad mus vienija panaši kūrybinė vizija, diskusijų temos. O didžiausias panašumas yra potraukis psichologinei dramai.

Kūrybinės paralelės

Šiandienę Kutaisio dramos teatro trupę sudaro trijų kartų aktoriai. Tai leidžia jungtis tradicijoms ir modernumui, kartu dalytis skirtingais požiūriais, patirtimis, žiniomis ir tokiu būdu palaikyti kūrybingą atmosferą. Trupė daug gastroliuoja gimtinėje, vyksta į tarptautinius festivalius.

Teatro meno vadovas Konstantinas Abašidzė akcentuoja ir nuo seno egzistuojančius bendrumus tarp Sakartvelo ir Lietuvos teatro. "Lietuvos teatrai dažnai dalyvauja tarptautiniame Tbilisio teatro festivalyje, todėl mūsų šalies publika turi galimybę pažinti lietuvišką teatrą ir jo ypatumus. Jūsų teatras visada buvo ir yra pažangus, augantis. Jis nebijo modernių iššūkių. Manau, kad mus vienija panaši kūrybinė vizija, diskusijų temos. O didžiausias panašumas yra potraukis psichologinei dramai", – sakė K.Abašidzė.

Neatsitiktinai spalio 13-ąją rodoma vienos dalies drama "Dupletas", kurią ir režisavo teatro meno vadovas. Spektaklio dramaturginę medžiagą sudaro garsios pjesės: čekų filosofo Vaclavo Havelo "Publika" ir britų rašytojo, Nobelio literatūros premijos laureato Haroldo Pinterio "Vienas kelyje". Pasak K.Abašidzės, V.Havelo ir H.Pinterio siužetai puikiai derėjo vienas su kitu. Kompromiso, kurį dėl išlikimo padaro V.Havelo pjesės herojus, rezultatas atvaizduotas H.Pinterio pjesėje. Režisierius ir sceninės versijos autorius K.Abašidzė suvienijo šią įvykių grandinę ir pavertė vienu meno kūriniu.

"Dupletas" kartu skiriamas ir V.Havelo – humanizmo šauklio ir kovos už demokratiją simbolio atminimui. Visas jo gyvenimas, atsidavimas darbui tapo kelrodžiu pavyzdžiu tautoms, kovojančioms už laisvę, nepriklausomybę ir demokratiją. Šiuo pastatymu teatras be savo meninių ir kūrybinių tikslų taip pat išreiškia ir tautos pasaulėžiūrą, aiškią humanistinę poziciją, smerkiančią smurtą, žmogaus teisių pažeidimus ir teigiančią, kad laisvė yra būdas siekti progreso ir tobulėti.

Pagrindinę spektaklio idėją nusako paties Vaclavo Havelo žodžiai: "Laisvė yra vertybė, kurią įvertinti galima tik aukų kaina". Sakartvelo tauta, daug paaukojusi sudėtingame demokratijos kelyje, ypač gerai žino tos aukos vertę. Tai, be abejo, artima ir lietuvių tautai.

Spektaklyje vaidina aukščiausius teatrinius apdovanojimus pelnę aktoriai Eliza Suladzė, Davitas Roinišvilis, Zviadas Svanadzė. Spektaklis "Dupletas" šiais metais pristatytas teatrų festivalyje Slovėnijoje ir Baltarusijoje.

Tiesa ar meilė?

Antrajį spektaklį svečiai iš Sakartvelo pristatys spalio 15-ąją.  Tai prancūzo dramaturgo Floriano Zellerio vienos dalies komedija "Tiesa" (režisierius Giorgi Shalutashvili), kurioje pasakojama apie dviejų sutuoktinių porų santykius, susipynusius į draugystės, meilės, išdavystės ir neištikimybės rezginį.

Spektaklio herojai bando surasti tiesą jų pačių sukurtos apgaulės labirintuose. Tačiau, kas yra tiesa, kam ji reikalinga ir ką suteikia? Dažnai tiesa yra skaudi ir žeidžianti, o melas guodžia ir ramina. "Jeigu žmonės staiga nustotų vieni kitiems meluoti, žemėje neliktų susituokusių porų", – teigia šios žaismingos istorijos herojai. Spektaklis "Tiesa" – tai šiuolaikiška komedija, pilna elegantiško humoro, grakščių sąmojų ir nenuspėjamų siužeto vingių. Jame išvysime aktorius Davitą Roinišvilį, Sophio Chiradzę, Nino Choladzę, Giorgi Šalamberidą.

Abu spektakliai rodomi su subtitrais lietuvių kalba.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių