Dokumentikoje – apie japonų ir lietuvių kryžkeles Kaune

  • Teksto dydis:

Balandžio 26 d., ketvirtadienį, Kaune įvyks dokumentinio filmo „Kaunas. Sugiharos ir Japonijos ženklai“ premjera. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro sukurtame filme pasakojama apie keturias asmenybes, kurios prieš Antrąjį pasaulinį karą tapo tiltais tarp dviejų tolimų šalių.

Dokumentikoje bus prisimintas Jukičis Fukudzava, pirmasis japonas, paminėjęs ir aprašęs Kauną savo dienoraštyje, kuomet 1862 m. kartu su 36 japonų misija važiavo pro Lietuvą traukiniu ir čia trumpam išlipo pasivaikščioti. Antroji pristatoma asmenybė – Steponas Kairys, pirmųjų lietuviškų knygelių apie Japoniją autorius, kurį 1905-aisiais sužavėjo nedidelė tolima valstybė, sugebėjusi nugalėti dešimteriopai didesnę Rusiją ir įkvėpusi lietuvių ryžtą siekti savo nepriklausomybės.

Filme taip pat pasakojama apie žurnalistą, keliautoją Matą Šalčių, kuris 1929 m. ryžosi Japoniją iš Kauno pasiekti motociklu. Galiausiai, pagerbiamas ir garsusis diplomatas Čiunė Sugihara, kuris 1940 metais reziduodamas Kaune išgelbėjo 6 tūkstančių žydų, išduodamas jiems tranzitines vizas, kurios leido pabėgti nuo nacių.

„Nors šie keturi žmonės niekuomet nebuvo susitikę, dirbo skirtingus darbus, ir netgi tam tikra prasme gyveno skirtingose epochose, jų visų keliai susikirto Kaune, kuris iki Antrojo pasaulinio karo buvo dviejų tautų santykių istorijos epicentru. Neatsitiktinai filmą baigiame kurti Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio metais, kuomet gyvai prisimename prieškarį“, – pažymėjo filmo idėjos autorius, VDU Azijos studijų centro vadovas dr. Aurelijus Zykas, išreiškęs viltį, kad jis paskatins lietuvių savivertę ir padės kauniečiams ruošti „Kauno – Europos kultūros sostinės“ programą.

 

 

Filmavime dalyvavo 20 mokslininkų ir politikų Lietuvoje ir Japonijoje. 2017 m. pabaigoje filmo kūrybinė grupė apsilankė dešimtyje Japonijos miestų, kur susitiko su mokslininkais ir visuomenės veikėjais, filmavo susijusias vietas, objektus ir dokumentus.

Filmo projektas, remiamas Tošibos tarptautinio fondo (TIFO), buvo pradėtas vykdyti 2017 m. vasarą. Jo pagrindiniai dalyviai – dr. Aurelijus Zykas, dr. Linas Didvalis ir Kristijonas Jakubsonas. Rėmėjai ir partneriai: Tošibos tarptautinis fondas, „Global Japan Office“, „ProConf“ ir Kauno miesto savivaldybė.

Dokumentinio filmo „Kaunas. Sugiharos ir Japonijos ženklai“ premjera įvyks balandžio 26 d., ketvirtadienį, 17.30 val., kino teatro „Romuva“ laikinojoje salėje (Kęstučio g. 62, įėjimas per vidinį kiemelį).



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių